Donald Tusk: jestem gotów rozmawiać z Kaczyńskim o warunkach jego kapitulacji

03.03.2023 | Donald Tusk: jestem gotów rozmawiać z Kaczyńskim o warunkach jego kapitulacji
03.03.2023 | Donald Tusk: jestem gotów rozmawiać z Kaczyńskim o warunkach jego kapitulacji
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
Donald Tusk: jestem gotów rozmawiać z Kaczyńskim o warunkach jego kapitulacjiJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Szans na debatę Donald Tusk kontra Jarosław Kaczyński nie ma, bo prezes PiS jej nie chce. Można za to porównać to, jak wyglądają ich wystąpienia publiczne. Lider PO uczestniczy w spotkaniach otwartych i odpowiada na trudne pytania. Jarosław Kaczyński trudnych pytań nawet nie usłyszy, bo spotkania z nim są zamknięte, a udziela się tylko w przyjaznych mu mediach.

Tak się różnią dwie wizje demokracji i dwa style uprawiania polityki. - Będę naprawdę bardzo wdzięczny, jeżeli chodzi o spotkanie z panią redaktor, ale także o inne spotkania w tych mediach publicznych właśnie, bo z innymi jest pewien kłopot - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Polskim Radiem.

Donald Tusk zorganizował konferencję prasową, na której padły konkretne pytania o aresztowanie Włodzimierza Karpińskiego, byłego ministra w rządzie Donalda Tuska. - Był dla mnie zawsze wzorem osobistej przyzwoitości i uczciwości, ale ja nie komentuję kwestii, które są w dyspozycji sądu i prokuratury - powiedział lider PO.

W trakcie rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim - w rządowych mediach - nie padły konkretne pytania o aferę mailową rządu PiS czy o aferę willa plus Przemysława Czarnka. Jarosław Kaczyński najwięcej mówił o bezprawiu w Unii Europejskiej. Donald Tusk za to mówił o bezprawiu w Polsce. - Sprawcami tego są solidarnie: prezydent Duda, prezes Kaczyński, minister Ziobro - ocenił Tusk.

- Poziom korupcji elit europejskich, powiedziałbym, jest bardzo znaczący, bardzo wysoki i różnego rodzaju akcje, także te przeciw nam, przeciwko Polsce, były po prostu robione za pieniądze - ocenił Jarosław Kaczyński.

Donald Tusk wiele złego usłyszał od kobiet, które się czują pokrzywdzone PiS-owskim programem "Mieszkanie plus". W czasie spotkań dobrze mówi o Unii i słyszy o niej też dużo dobrego.

U Jarosława Kaczyńskiego wyłania się jednak inna wizja. - Takie wyobrażenie niektórych naszych rodaków, często ludzi dobrej woli, o Unii Europejskiej jako takiej dobrej organizacji, takim niemalże tatusiu, który będzie wspierał, to jest wyobrażenie godne niemowlaka - stwierdził prezes PiS.

Spotkania zamknięte, spotkania otwarte

Jarosław Kaczyński ma teraz przerwę w kampanii z powodów zdrowotnych.

Żeby pokazać, co się przez lata w tym pojedynku dwóch liderów zmieniło, warto się zatrzymać w Pabianicach, gdzie obaj byli podczas kampanii. Setki policjantów, nawet z użyciem dronów, czuwało nad Jarosławem Kaczyńskim, który ma jeszcze prywatną ochronę, też opłacaną z pieniędzy wszystkich podatników.

- Jakby przyjąć tę normę, czyli powiedzmy półtora policjanta na jednego uczestnika spotkania, wyobraźcie sobie, co by się działo w Pabianicach. Byłoby naprawdę niebiesko - ocenił podczas spotkania w Pabianicach Donald Tusk.

Przed miejscem wystąpienia Donalda Tuska też była grupa protestujących. Były poseł PiS Krzysztof Ciebiada narzekał, że nie może wejść, ale nie mówił prawdy, bo mógł wejść. Co więcej - to on organizował spotkanie Jarosława Kaczyńskiego - też w Pabianicach - na które nikt nie mógł wejść bez zaproszenia PiS-u. Na którym były wcześniej zapisane pytania, które sam odczytywał.

Na spotkaniu z Tuskiem nie było żadnych zaproszeń i wejść mógł każdy. Marek Matuszewski z PiS przekonywał, że nie chce wchodzić na spotkanie z Tuskiem, bo boi się o swoje bezpieczeństwo.

Co do różnic w treści, najłatwiej byłoby je porównać w czasie debaty. 16 lat temu taka się odbyła. Donald Tusk deklaruje gotowość do rozmowy "o warunkach kapitulacji" prezesa PiS. Jarosław Kaczyński nie był nawet o to pytany.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Polskie Radio, TVN24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS