Dla lekarzy są jak trzecia ręka i druga para oczu. Roboty coraz częściej pomagają polskim chirurgom

19.09.2022 | Dla lekarzy są jak trzecia ręka i druga para oczu. Roboty coraz częściej pomagają polskim chirurgom
19.09.2022 | Dla lekarzy są jak trzecia ręka i druga para oczu. Roboty coraz częściej pomagają polskim chirurgom
Marek Nowicki | Fakty TVN
19.09.2022 | Dla lekarzy są jak trzecia ręka i druga para oczu. Roboty coraz częściej pomagają polskim chirurgomMarek Nowicki | Fakty TVN

Lekarzy nie zastąpią, ale mogą być dla nich niezastąpioną pomocą. Roboty coraz śmielej wkraczają na sale operacyjne. Ze swoją precyzją i możliwościami są przyszłością nowoczesnej medycyny. Tam, gdzie już są teraźniejszością, są dla chirurga jak trzecia ręka i druga para oczu.

Lekarze Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie pobrali nerkę od Ewy Łuczkiewicz i przeszczepili ją jej mężowi. - Operowana byłam przy użyciu robota da Vinci, z czego się bardzo cieszę i rzeczywiście dzisiaj się czuję rewelacyjnie - zapewnia pacjentka.

Trzecia ręka chirurga

Taki zabieg jak w przypadku pani Ewy, można wykonać tradycyjną metodą laparoskopową - bez użycia robota. Ale robot ma swoje zalety. - Po pierwsze (dzięki robotowi - przyp. red.) chirurg ma nie dwie, tylko trzy ręce, o czym nie wszyscy wiedzą, ale to też jest bardzo ważne - wyjaśnia profesor Marek Durlik, chirurg i transplantolog z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Na tej trzeciej ręce chirurga jest umieszczony tor wizyjny. - Po drugie (obecność robota - przyp. red.) zapewnia dziesięciokrotne powiększenie, po trzecie jest to obraz z kamery, która jest od dołu skierowana, i która zapewnia obraz HD bardzo wysokiej jakości - dodaje profesor Durlik.

Widać wszystko bardzo dobrze i to w takich miejscach, które dotąd dla oka chirurga były słabo dostępne. To podstawowa funkcja robotów chirurgicznych - także robotów Versius, przy pomocy których lekarze usuwają na przykład raka prostaty. - Przy robocie da Vinci oglądamy tkanki, widząc w 3D, co daje nam taki efekt bycia w środku pacjenta. Tak samo w robocie Versius, gdy zakładamy okulary 3D, powoduje to, że mamy lepszy wgląd w tkanki i ten obraz jest o wiele bardziej wyrazisty i głębszy - tłumaczy doktor Mateusz Jobczyk, urolog ze Szpitala Wojewódzkiego w Bełchatowie i Szpitala "Salve Medica" w Łodzi.

Potrzeby są większe

W Polsce pracuje już około dziesięciu Versiusów i niemal dwa razy tyle robotów da Vinci. Natomiast nie ma w Polsce ani jednego Mazora - robota do operacji kręgosłupa. Pierwszy egzemplarz bardzo by chciał mieć u siebie profesor Robert Gasik z Narodowego Instytutu Geriatrii Reumatologii i Rehabilitacji. - On się uczy na podstawie badań tej nowej anatomii pacjenta i dostosowuje założenie każdego implantu do tej anatomii. Oczywiście my nadzorujemy prace robota, więc trochę to jest taki koleżeński układ. Trochę on nadzoruje nas - opowiada profesor Robert Gasik, kierownik Kliniki Neuroortopedii i Neurologii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Mózg robota - czyli jego oprogramowanie - to podstawa. Czasami nawet on sam wystarcza. Tak jak w przypadku polskiej produkcji robota Ictal do diagnozy pacjentów z epilepsją.

Państwo Łuczkiewiczowie - szczęśliwy biorca i szczęśliwa dawczyni - leżą na tej samej sali. Pani Ewa już we wtorek zostanie wypisana. Jej mąż wkrótce potem.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: CMR SURGICAL

Pozostałe wiadomości

Prokuratura nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę umorzyła śledztwo - nie chciała zbadać gigantycznych zarobków w Orlenie, także Daniela Obajtka. Chodzi o ponad osiem milionów złotych wydane z pominięciem tak zwanej ustawy kominowej. Teraz jednak prokuratura wraca do sprawy i zainteresowała się też Jackiem Sasinem, który nadzorował Orlen.

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by cesarek było średnio 15 procent. W Polsce jest to 50 procent. Dlaczego tak się dzieje? Lekarze wskazują, że kobiety nie chcą cierpieć w trakcie porodu, bo wciąż jest problem ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w 2023 roku zaledwie 17 procent porodów naturalnych było w Polsce znieczulanych.

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Piotr W., czyli generalny wykonawca ośrodka, który budowała Fundacja Profeto, opowiedział nam o ustawionym konkursie z Funduszu Sprawiedliwości - relacjonowała w "Faktach po Faktach" Maria Pankowska z OKO.press, dodając, że wcześniej można było to podejrzewać. Według Sebastiana Klauzińskiego z nowych ustaleń wyłania się obraz Funduszu, który służył "do tego, żeby wspierać swoich". - A chyba taką perłą w koronie tego była właśnie Fundacja Profeto - podkreślił.

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

Źródło:
TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Huragan Beryl przetacza się nad Karaibami i niszczy wszystko na swojej drodze. Wiatr wieje z prędkością nawet 290 kilometrów na godzinę i niemal wymyka się skali. Meteorolodzy już kwalifikują go jako huragan piątej kategorii, choć wcześniej prognozowano, że będzie to tylko burza tropikalna.

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS