W Polsce blisko dwie trzecie nowotworów głowy i szyi wykrywa się z opóźnieniem

12.09.2022 | W Polsce blisko dwie trzecie nowotworów głowy i szyi wykrywa się z opóźnieniem
12.09.2022 | W Polsce blisko dwie trzecie nowotworów głowy i szyi wykrywa się z opóźnieniem
Marek Nowicki | Fakty TVN
12.09.2022 | W Polsce blisko dwie trzecie nowotworów głowy i szyi wykrywa się z opóźnieniemMarek Nowicki | Fakty TVN

Tylko w ostatniej dekadzie liczba zdiagnozowanych nowotworów głowy i szyi w Polsce wzrosła o jedną czwartą - alarmują lekarze. Spośród 11 tysięcy przypadków rocznie blisko dwie trzecie jest wykrywana w zaawansowanym stadium, a wtedy trudno o skuteczną terapię.

Po usunięciu raka krtani, lekarze zaglądają panu Wiesławowi Sucheckiemu do górnych dróg oddechowych, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Pacjent miał dużo szczęścia - trzy lata temu ocalił krtań, bo lekarka rodzinna szybko wysłała go na badania.

- Jestem wdzięczny pani doktor, której się nie podobała moja chrypka - mówi pan Wiesław.

Mniej szczęścia miała pani Ida Latkowska-Banasik. Cztery lata temu musiała mieć usuniętą krtań, bo pojawiła się wznowa raka. Kiedy była w ciąży, lekarze nie wykonali jej badań, pomimo że dostała na nie badania skierowanie od foniatry.

- Ja z tego szpitala w siódmym miesiącu ciąży zostałam odesłana, powodem było to, że ciąża nie jest okresem, w którym poddaje się pacjentów badaniom diagnostycznym. Wtedy podany był taki powód. Teraz wiem, że ciąża nie jest żadnym przeciwwskazaniem - podkreśla pani Ida Latkowska-Banasik.

Kluczowa wczesna diagnoza

W Polsce aż 65 procent nowotworów głowy i szyi wykrywa się z opóźnieniem, czyli kiedy są już w trzecim i czwartym stopniu zaawansowania. Wtedy na nowoczesne leczenie często jest już za późno.

- Jeżeli ten guz jest wcześnie rozpoznany, możemy zastosować techniki operacyjne, które pozwalają na zachowanie całego narządu i niedewastowanie tych wszystkich funkcji, za które jest odpowiedzialna krtań - wyjaśnia prof. Wojciech Golusiński, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii Nowotwory głowy i szyi rozpoznaje się w Polsce u 11 tysięcy osób rocznie. W ciągu ostatniej dekady liczba ta wzrosła aż o 25 procent.

Wykrywane są nie tylko nowotwory krtani, ale też ślinianek, jamy ustnej, gardła, nosa czy żuchwy.

- Zęby mnie bolały, lekceważyłem, brałem jedną, drugą tabletkę i przestawało. (...) W końcu ból tak się nasilał, że nie szło wytrzymać, więc poszedłem do dentysty - opowiada pan Leszek, u którego wykryto raka żuchwy.

Nie można lekceważyć nie tylko bólu zębów, ale też trwającej ponad trzy tygodnie chrypy czy bólu gardła. Powinny też niepokoić guzy na szyi, czerwony lub biały nalot w jamie ustnej, trudności z połykaniem i niedrożność nosa.

- Mamy chorych, którzy dbali o swoje zdrowie, którzy się szybko zgłosili, którzy są leczeni technikami innowacyjnymi i oni wracają do pracy po dwóch tygodniach, a wydawać by się mogło, że diagnoza raka jest szokująca dla każdego z nas - zaznacza prof. Wojciech Golusiński.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS