Dawca szpiku uratował Hani życie. Niemal każdy może się zarejestrować jako dawca

28.05.2021 | Dawca szpiku uratował Hani życie. Niemal każdy może się zarejestrować jako dawca
28.05.2021 | Dawca szpiku uratował Hani życie. Niemal każdy może się zarejestrować jako dawca
Marek Nowicki | Fakty TVN
28.05.2021 | Dawca szpiku uratował Hani życie. Niemal każdy może się zarejestrować jako dawcaMarek Nowicki | Fakty TVN

W Światowym Dniu Walki z Nowotworami Krwi lekarze apelują o rejestrację w bazie dawców szpiku. Każdy może dostać do domu kopertę z patyczkiem - wystarczy pobrać wymaz i odesłać. W polskich bazach zarejestrowanych już jest dwa miliony potencjalnych dawców.

10-letnia Hania zachorowała na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Dziewczynka rok temu miała przeszczep szpiku. Teraz wróciła do pełnego zdrowia. - Dawca znalazł się w Niemczech, nie znamy go jeszcze, ale mamy nadzieję z Hanią, że kiedyś uda nam się go poznać - mówi Joanna Tyczkowska, mama dziewczynki.

Cztery lata temu w "Faktach" TVN opowiadaliśmy historię innej Hani, która również została uratowana dzięki przeszczepowi szpiku. Dziewczynka później została twarzą kampanii zachęcającej do rejestrowania się jako dawca szpiku.

Do 2017 roku Fundacja DKMS Polska, największy rejestrator dawców w Polsce, zarejestrowała milion sto tysięcy potencjalnych dawców. Teraz rejestr ma półtora miliona rekordów. W sumie wszystkich dawców w Polsce są już dwa miliony, bo są też mniejsze rejestry.

- Rejestrów łącznie jest piętnaście i każdy jest cenny. Za udziałem procentowym w przypadku dwóch milionów osób kryje się całkiem porządna, bezwzględna liczba. Nie rezygnujemy z powstawania nowych ośrodków dawców szpiku - podkreśla dr hab. Jarosław Czerwiński, zastępca dyrektora Poltransplant.

Można się zgłaszać i pozostawać w gotowości do pomocy tak, jak w takiej gotowości pozostaje od wielu lat Karolina Czarnecka. Aktorka w ten sposób uratowała życie choremu chłopcu z Polski.

- Od momentu, w którym ja się zarejestrowałam, do telefonu, minęło około 9 lat. Pamiętam, że to było gdzieś nad morzem: DKMS miał swoje stanowisko i można było się w bardzo prosty sposób zapisać - wyjaśnia aktorka.

Nowa terapia?

W Polsce do przeszczepu komórek krwiotwórczych każdego roku kwalifikowanych jest nawet półtora tysiąca pacjentów. Część z nich otrzymuje pomoc z rejestrów dawców, część od członków rodziny, inni znajdują ratunek we własnych komórkach.

W przyszłości ratunkiem dla wszystkich chorych mają być terapie genowe. We wrocławskim Przylądku Nadziei tą nową metodą uratowano już sześcioro dzieci. Kiedyś więc rejestry dawców przestaną być potrzebne, ale to jednak nie stanie się jutro.

- Są robione badania na świecie na innych nowotworach, ale one jeszcze nie są wdrożone. Nie wiadomo, jak to się zakończy, ile to będzie trwało. Więc na razie ja się wszystkim dawcom i potencjalnym kandydatom na dawców kłaniam, żeby się jednak zapisywali do banku dawców - apeluje prof. Alicja Chybicka, hematolog i onkolog w Klinice Onkologii Dziecięcej Przylądka Nadziei we Wrocławiu.

Proste jest zarówno zarejestrowanie się w banku dawców, jak i oddanie komórek - polega ono na pobraniu krwi.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Polsce w Redzikowie otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN