"Leżałem bez Olafa i tęskniłem za nim". Alan już po przeszczepie, Olaf czeka na serce

26.03.2021 | "Leżałem bez Olafa i tęskniłem za nim". Alan już po przeszczepie, Olaf czeka na serce
26.03.2021 | "Leżałem bez Olafa i tęskniłem za nim". Alan już po przeszczepie, Olaf czeka na serce
Renata Kijowska | Fakty TVN
26.03.2021 | "Leżałem bez Olafa i tęskniłem za nim". Alan już po przeszczepie, Olaf czeka na serceRenata Kijowska | Fakty TVN

Obaj pacjenci, cała rodzina i zespół lekarzy wiedzą, że udany przeszczep serca u 11-letniego Alana to dopiero połowa sukcesu. Na nowe serce wciąż czeka jego młodszy o rok brat Olaf. Obaj chłopcy urodzili się z ciężką wadą serca. Obaj chcą wyzdrowieć i zacząć spełniać marzenia.

Nieźle im idzie. Alan i Olaf, pacjenci Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, są już w połowie drogi do celu. Osiągną go, gdy obaj będą mieli nowe, zdrowe serca. - Czekam, aż Olaf dostanie serduszko, żebyśmy byli razem w końcu w domu - mówi Alan Rogowski.

On dostał już swoje serce. Dziesięć dni temu przeprowadzono przeszczep. Olaf Rogowski jeszcze czeka, ale już wie, jak będzie wyglądał ten dzień. - Pojedziemy na salę, (później - przyp. red.) do domu i po pieska - zdradza. W międzyczasie pojadą też na poligon. Olaf zamierza zostać żołnierzem, Alan - kucharzem.

Półtora roku temu obaj czuli się świetnie, aż nagle starszy z braci zaczął się dusić. Badania wykazały nieuleczalne, śmiertelne wady serc u obu braci. Razem trafili do jednej sali Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Podłączono sztuczne pompy krwi.

- "Szkoda, że mam chore to serce, ja je oddałbym Olafkowi". Rozmowy z 10-letnim dzieckiem - tak o słowach Alana opowiadała w styczniu Ewa Hinc-Rogowska, mama Alana i Olafa. - Cały czas mieliśmy nadzieję, że zdarzą się dwa serduszka naraz - tłumaczy teraz Tomasz Rogowski, ojciec chłopców.

Rodzice Alana i Olafa są wdzięczni już za to pierwsze. Lekarze nie musieli wybierać, który z braci dostanie serce wcześniej.

- Alan był dużo większy i w jego przypadku mogliśmy zastosować serce od młodego, dorosłego dawcy - tłumaczy kardiochirurg dr Szymon Pawlak ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- Doktor ordynator tylko spojrzał na mnie, nic nie musiał mówić, ja od razu czułam, że to jest to - wspomina mama chłopców. Teraz ogromna radość miesza się z obawą o drugie dziecko.

- Nie zostawimy. Tak jak brata, tak samo ciebie nie zostawimy, słyszysz? - zapewnia Olafa prof. Marian Zembala, dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Mało przeszczepów

Olaf potrzebuje serca dziecka. Na trzydzieścioro oczekujących na przeszczep dzieci w tym roku zgłoszono tylko jedno serce.

- Jest dużo możliwości, ale niestety nie możemy w żaden sposób egzekwować tego przymusem, siłą - wyjaśnia kardiochirurg dr Joanna Śliwka ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Rodzice Olafa i Alana przekonują i proszą. Olaf ciągle chodzi z "Krystyną". Maszyna, choć ratuje mu życie, jest ciężka, kłopotliwa i wciąż czegoś chce. - Dostała imię, bo cały czas pika - tłumaczy chłopiec.

Olaf jest podpięty do "Krystyny", ale z bratem łączy go mocniejsza więź. Trudno sobie wyobrazić, że za kilka tygodni starszy brat wyjdzie do domu, a młodszy zostanie, skoro kilku dni nie mogli bez siebie wytrzymać.

- Leżałem na intensywnej (terapii - przyp. red.) bez Olafa i tęskniłem za nim - mówi Alan. - Czekamy razem na serce. Moje - dodaje Olaf.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS