Ciężko przeszedł COVID-19, wraca do pracy na oddziale zakaźnym. "Nie wypada odchodzić, kiedy jest człowiek potrzebny"

25.03.2021 | Ciężko przeszedł COVID-19, wraca do pracy na oddziale zakaźnym. "Nie wypada odchodzić, kiedy jest człowiek potrzebny"
25.03.2021 | Ciężko przeszedł COVID-19, wraca do pracy na oddziale zakaźnym. "Nie wypada odchodzić, kiedy jest człowiek potrzebny"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
25.03.2021 | Ciężko przeszedł COVID-19, wraca do pracy na oddziale zakaźnym. "Nie wypada odchodzić, kiedy jest człowiek potrzebny"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

Diagnozował, leczył i pomagał chorym na COVID-19. W końcu sam się zaraził. Ordynator oddziału zakaźnego szpitala w Grajewie przeszedł chorobę bardzo ciężko - trzy tygodnie był w śpiączce, życie uratowało mu ECMO. Powrót do zdrowia był bardzo trudny. Teraz doktor Józef Zawrotny wraca do pracy.

Na oddziale zakaźnym szpitala w Grajewie znowu jest dwóch lekarzy, bo do pracy wrócił doktor Józef Zawrotny. Bez ogródek mówi, że to czas wojny - na jego oddziale jest teraz dwa razy więcej łóżek niż przed pandemią. Wszystkie są zajęte.

- Nie wypada odchodzić wtedy, kiedy jest człowiek potrzebny. To tak, wie pan, jakby żołnierz w czasie pokoju był żołnierzem, a w czasie wojny powiedział "ja dziękuję" - mówi Józef Zawrotny, ordynator Oddziału Zakaźnego Szpitala Ogólnego w Grajewie.

Zagrożenie, z którym znowu mierzy się, pan Józef, zna z własnego lekarskiego rozpoznania. Z pandemią walczy od pierwszych dni. W lipcu koronawirusem zaraził się od jednego z chorych. Lekarz przyznaje, że sam był pacjentem wysokiego ryzyka - z chorobą wieńcową i cukrzycą. Zakażenie, z początku niewinne, miało ekstremalny przebieg.

- Skończyło się na pobytach w OIOM-ie i zastosowaniu najnowszych technik stosowanych w leczeniu tej choroby - opowiada Józef Zawrotny.

Życie uratowało mu ECMO. Urządzenie to wspiera organizm przez pozaustrojowe natlenienie krwi. Przywraca resztki sił i odciąża zniszczone płuca. Metodę stosuje się, kiedy innego ratunku już nie ma.

Doktor Zawrotny był nieprzytomny i podpięty do urządzenia przez trzy tygodnie. - Ten okres już tak trochę wymyka się z mojej pamięci. Potem, jak się wybudziłem, to ani ręką, ani nogą nie można było ruszać - opowiada.

Każdy lekarz na wagę złota

Doktor Zawrotny nawet pisać musiał się uczyć od nowa. Kiedy koledzy lekarze walczyli o jego życie, mieszkańcy Grajewa oddawali mu krew.

- Rokowania nie były korzystne. Nie ukrywam, że grono lekarskie dawało nikłe szanse uratowania pana doktora - mówi Sebastian Wysocki, dyrektor Szpitala Ogólnego w Grajewie.

Lekarz nigdy nie był w szpitalu bardziej potrzebny niż teraz. Dzieląc się własnym doświadczeniem, Józef Zawrotny daje nadzieję. - Pacjenci przebywający na oddziale to są ludzie w tej chwili samotni. Wszyscy - zapewnia doktor Józef Zawrotny.

Doktor Zawrotny był jednym z prawie stu tysięcy medyków, którzy zachorowali na COVID-19. Zmarło ponad 200 osób. Teraz doktor namawia, by się szczepić. - Trzeba mieć troszeczkę odpowiedzialności. Szczepiąc się, chronię inne osoby - przypomina Józef Zawrotny.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeszcze niedawno Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim był jedną z najbardziej zadłużonych placówek medycznych w Polsce. Jedna inwestycja zmieniła wszystko.

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Źródło:
Fakty TVN

Pogodowy armagedon i film mrożący krew w żyłach - na filmie wielki stoczniowy dźwig, pchany przez wiatr prosto do wody. W Gdańsku wiało w piątek tak, że momentami był to huragan - 12 w skali Beauforta. Żuraw, który wpadł do kanału portowego, złamał się podczas wyciągania. W sobotę po południu udało się wydobyć jego część.

W Gdańsku tak wiało, że dźwig stoczniowy przewrócił się do kanału portowego. Jest nagranie tego momentu

W Gdańsku tak wiało, że dźwig stoczniowy przewrócił się do kanału portowego. Jest nagranie tego momentu

Źródło:
Fakty TVN

Sześcioletni Daniel cierpi na białaczkę, a w wyniku agresywnej chemioterapii rozwinęła się u niego sepsa i masywne zapalenie płuc. Był całkowicie pozbawiony odporności, miał duże zaburzenia krzepnięcia krwi. Ratunek dla dziecka przyszedł na szpitalnym oddziale intensywnej terapii dla dorosłych, gdzie podłączono sześciolatka do ECMO. Teraz Daniel ma się już znacznie lepiej.

Cierpiący na białaczkę Daniel zmagał się z sepsą i masywnym zapaleniem płuc. Uratowało go ECMO

Cierpiący na białaczkę Daniel zmagał się z sepsą i masywnym zapaleniem płuc. Uratowało go ECMO

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielkie sprzątanie Tatr - na szlakach wolontariusze, którzy pozbierają wszystko, co zostawili po sobie turyści. To już 13. edycja tej akcji na Podhalu. Kiedy zaczynali, Tatrzański Park Narodowy odwiedzało dwa i pół miliona turystów, teraz prawie pięć milionów, a śmieci na szlakach - jak wyliczają organizatorzy - jest 20 razy mniej.

Ruszyła kolejna edycja akcji sprzątania Tatr. Z roku na rok worki są coraz lżejsze i jest ich mniej

Ruszyła kolejna edycja akcji sprzątania Tatr. Z roku na rok worki są coraz lżejsze i jest ich mniej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma wyjścia w tej chwili. Zmiana kandydata wprowadziłaby chaos - mówił prof. Bohdan Szklarski w "Faktach po Faktach" po słabym występie Joe Bidena w debacie prezydenckiej. - Co trzy minuty było kłamstwo. (...) Ile osób, z tych 60 milionów Amerykanów, weryfikuje te dane? Widzą człowieka, który jest silny, mówi z przekonaniem i to przesłanie idzie do przodu - powiedział z kolei o występie Donalda Trumpa Jędrzej Bielecki, były korespondent z Waszyngtonu. 

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

Źródło:
TVN24

- Nie oglądałem debaty między Joe Bidenem i Donaldem Trumpem ze spokojem - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Michał Kobosko, nowo wybrany europoseł Polski 2050. Jak wyjaśnił, odbiera ją jako pewien dzwonek alarmowy dla Polski. - To naród amerykański wybierze, kto będzie kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych, więc ja z dużym spokojem śledziłem urywki z tej debaty, komentarze - powiedział z kolei poseł PiS Zbigniew Bogucki.

"Odbieram to jako pewien dzwonek alarmowy dla Polski"

"Odbieram to jako pewien dzwonek alarmowy dla Polski"

Źródło:
TVN24

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

30 czerwca odbędą się wybory parlamentarne we Francji. W najnowszym sondażu prawie 40-procentowe poparcie uzyskuje partia Marine Le Pen. Zjednoczenie Narodowe ma szansę stać się główną siłą polityczną we Francji.

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Dziennikarstwo to nie przestępstwo" - pisze redakcja "The Wall Street Journal" w obronie swojego dziennikarza Evana Gershkovicha. Jako moskiewski korespondent gazety zbierał informacje do reportażu o Grupie Wagnera. Rosyjskie służby uznały, że jest agentem, teraz ruszył jego proces. Rząd USA pracuje nad tym, żeby uwolnić Evana Gershkovicha oraz innego Amerykanina, Paula Whelana, w ramach wymiany więźniów.

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS