Dotyka co piątego ozdrowieńca i "może trwać wiele miesięcy". Czym jest syndrom pocovidowy?

02.12.2020 | Dotyka co piątego ozdrowieńca i "może trwać wiele miesięcy". Czym jest syndrom pocovidowy?
02.12.2020 | Dotyka co piątego ozdrowieńca i "może trwać wiele miesięcy". Czym jest syndrom pocovidowy?
Marek Nowicki | Fakty TVN
02.12.2020 | Dotyka co piątego ozdrowieńca i "może trwać wiele miesięcy". Czym jest syndrom pocovidowy?Marek Nowicki | Fakty TVN

W Polsce potwierdzono już ponad milion zakażeń koronawirsuem. Z kolei od początku epidemii za zdrowe uznano 622 980 osób. Jednocześnie coraz więcej wiemy o poważnych konsekwencjach COVID-19. Doktor Anthony Fauci wyjaśnia, jak może przebiegać syndrom pocovidowy.

Przybywa pacjentów, którzy nie mają już COVID-19, ale jednocześnie nie pozbyli się skutków choroby. Doktor Anthony Fauci w wywiadzie udzielonym twórcy Facebooka Markowi Zuckerbergowi oblicza, że problem dotyczy co piątego ozdrowieńca.

Wśród tych dwudziestu procent cierpiących na syndrom pocovidowy sporą grupę stanowią tak zwani długodystansowcy.

- Ci ludzie doświadczają zespołu niewyjaśnionych, bardzo podobnych do siebie objawów i żadne badania nie są w stanie wykazać ich przyczyn - mówi doktor Anthony Fauci, dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych.

Te objawy to: zwiększone zmęczenie, skrócony oddech, zaburzenia snu, skoki temperatury i kłopoty z koncentracją.

Jest jeszcze druga grupa cierpiących na syndrom pocovidowy - krótkodystansowcy. Tym od razu w wyniku choroby wysiadł jakiś organ. Nie mają już koronawirusa, ale jednocześnie nie mają też nerek, serca albo płuc. Do tej grupy należy pani Anna Sapa.

- Samej choroby COVID-19 pozbyłam się bardzo szybko - opowiada pani Anna, pacjentka po przeszczepie płuc. - Miałam dwa wyniki ujemne. Natomiast zamiast czuć się coraz lepiej, czułam się fizycznie coraz gorzej. Nie mogłam złapać oddechu - dodaje.

Było tak źle, że kiedy pacjentka trafiła do Gdańska, już pracę jej płuc i serca zastępowało ECMO. Zespół Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, wykonując przeszczep płuc, uratował pani Annie życie.

- Pacjentka niestety w przebiegu nieprzewidywalnym dla nas weszła w te dwadzieścia procent pacjentów, a nawet mniejszy jeszcze procent, u których niestety wirus w sposób agresywny wywołuje reakcje w obrębie miąższu płucnego, doprowadzając do jego destrukcji - mówi dr hab. Jacek Wojarski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

COVID-19 może powodować uszkodzenia organów niewymagające przeszczepu, ale powodujące konieczność długotrwałego leczenia. Jak długiego? Tego nikt jeszcze na świecie nie wie.

"To może trwać całe miesiące"

- To może trwać całe miesiące albo i o wiele dużej. Ponieważ prowadzimy badania niecały rok, to ta dysfunkcja narządów jest jeszcze naukowo nieopisana - wyjaśnia doktor Anthony Fauci.

Co robić? Doktor Anthony Fauci cały czas cierpliwie doradza to samo: nośmy maseczki, zachowujmy dystans, higienę i unikajmy tłumów.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Szpitale pomorskie

Pozostałe wiadomości

W Światowym Dniu Wody naukowcy alarmują, że w wielu krajach jej brakuje. W Polsce widać to choćby nad Biebrzą czy Narwią. Od trzech dekad mamy suszę. Nawalne deszcze wywołują powodzie, ale sytuacji hydrologicznej nie zmieniają. 

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Źródło:
Fakty TVN

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS