Ceny węgla uderzają w budżety samorządów. "To są sytuacje wręcz niewyobrażalne"

20.06.2022 | Ceny węgla uderzają w budżety samorządów. "To są sytuacje wręcz niewyobrażalne"
20.06.2022 | Ceny węgla uderzają w budżety samorządów. "To są sytuacje wręcz niewyobrażalne"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
20.06.2022 | Ceny węgla uderzają w budżety samorządów. "To są sytuacje wręcz niewyobrażalne"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Kiedy węgiel drożeje o kilkaset procent, a grzać trzeba, to rozwiązań jest tylko kilka. Za urzędy, szkoły czy obiekty sportowe zapłacić trzeba albo z kredytu albo z oszczędności, co pokazuje przykład Aleksandrowa Łódzkiego.

Zimą ciepłownia w Aleksandrowie Łódzki na pewno będzie w centrum uwagi. Tam rozpoczyna się wędrówka ciepła do mieszkań.

Pracownicy zakładu jednak są pełni obaw, bo zaczyna brakować węgla. - Dostawcy wycofali się, do przetargu żaden nie przystąpił, na pewno z jakichś braków i ceny węgla - informuje Rafał Kozłowski z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Aleksandrowie Łódzkim.

Ceny węgla, a dokładniej miału węglowego, uderzyły w budżety samorządów z impetem. Rok temu za tonę ciepłownia w Aleksandrowie Łódzkim płaciła 260 złotych, na początku roku już 550 złotych, przy ostatniej dostawie 710 złotych, a kolejna będzie już kosztować 1700 złotych.

- Nie wiemy, co będzie dalej. To są sytuacje wręcz niewyobrażalne. Taki wzrost może położyć wszystkich odbiorców instytucjonalnych, z jednej strony zależnych od samorządów, ale pamiętajmy, że przecież odbiorcą końcowym jest mieszkaniec - zwraca uwagę Jacek Lipiński, burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego.

Aleksandrowska ciepłownia ogrzewa ponad polowe mieszkań komunalnych i spółdzielczych, większość urzędów, szkół, przedszkoli oraz obiektów sportowych. Ceny węgla drenują każdą kieszeń.

- Co z jednostkami użyteczności publicznej, kto o tym pomyśli? Kto dołoży? Dzieci przychodzą, trenują mają możliwość korzystania niejednokrotnie za darmo. Skąd na to wszystko brać? - pyta Arkadiusz Cichecki, dyrektor MOSiR w Aleksandrowie Łódzkim.

Pytania o ustawę węglową

Kasa samorządowa nie jest bez dna. Koszt ogrzewania wzrósł w Aleksandrowie Łódzkim na początku roku o 27 procent. Kolejna podwyżka ma wynieść 50 procent - aż i tylko, biorąc pod uwagę, że miał węglowy zdrożał prawie o 700 procent.

Miału węglowego wystarczy tylko dlatego, że ciepłownia weźmie na zakup kilka milionów złotych kredytu. To znaczy, że będzie mniej na drogi, chodniki, kanalizacje. Nowe osiedla nie zostaną włączone do sieci.

- Bardzo liczyliśmy na projekt ustawy o dopłatach do węgla, ale wydaje się, że ten projekt może takie przedsiębiorstwo jak nasze pominąć - mówi Grzegorz Andrzejczak z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Aleksandrowie Łódzkim.

Zapowiedziany projekt tak zwanej ustawy węglowej na razie mówi tylko o odbiorcach indywidualnych, którzy mają mieć prawo do zakupu trzech ton węgla po preferencyjnej cenie. Samorządy i ich ciepłownie muszą sobie na razie radzić same.

- Odnotowujemy rzeczywiście, że ciepłownie, elektrociepłownie w tym roku dużo częściej wnioskują do Urzędu Regulacji Energetyki o zmianę taryf - informuje Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie odniosło się jeszcze do tego problemu.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN