Embargo na rosyjski węgiel uderzyło w Braniewo. Miastu grozi masowe bezrobocie

11.06.2022 | Embargo na rosyjski węgiel uderzyło w Braniewo. Miastu grozi masowe bezrobocie
11.06.2022 | Embargo na rosyjski węgiel uderzyło w Braniewo. Miastu grozi masowe bezrobocie
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
11.06.2022 | Embargo na rosyjski węgiel uderzyło w Braniewo. Miastu grozi masowe bezrobocieJan Błaszkowski | Fakty TVN

Braniewo to miasto, w którym czas dzieli się na przed embargiem na rosyjski węgiel i po nim. W mieście kilka tysięcy osób straciło z tego powodu nie tylko pracę, ale też nadzieję, bo w okolicy alternatyw brak.

Dziś po węglowym biznesie w Braniewie ani śladu. Maszyny poszły pod młotek, a pracownicy na bruk, po tym, jak rząd zdecydował o zakazie importu surowca z Rosji.

- Masakra, mogę powiedzieć, że jest masakra. Nie dość, że ciężko znaleźć pracę, a większość ludzi, która pracowała z Braniewa, to wszyscy pracowali na terminalach węglowych - mówi pan Andrzej Obłoza, zwolniony pracownik terminalu węglowego w Braniewie.

Pana Andrzeja spotykamy w pośredniaku, gdzie bezskutecznie szukał pracy po zwolnieniu z firmy, w której sortował i pakował węgiel.

Co roku pięć do siedmiu milionów ton rosyjskiego węgla docierało do Braniewa koleją z pobliskiego obwodu kaliningradzkiego i dawało pracę 18-tysięcznemu miastu.

Od kwietnia około od 1500 do 2000 osób jest bez pracy lub tuż przed zwolnieniem, jak informuje importer rosyjskiego węgla Krzysztof Dąbkowski. Czarny scenariusz zakłada, że na bezrobociu w Braniewie - już dziś jednym z najwyższych w kraju - wkrótce może być co czwarty mieszkaniec miasta i powiatu.

Najwięksi pracodawcy Braniewa, czyli browar i jednostka wojskowa, to żadna alternatywa. W pośredniaku jest zaledwie 30 ofert.

- Dla wszystkich zwolnionych, jeżeli będzie to skala 1000 osób, nie ma pracy - informuje Stanisław Popiel z Powiatowego Urzędu Pracy w Braniewie.

Rządzący mówią o przekopie Mierzei Wiślanej

Lokalni posłowie opozycji i samorządowcy interweniowali w Warszawie w sprawie mieszkańców Braniewa. Na specjalnie zwołanym posiedzeniu sejmowej Komisji do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych domagali się od rządu planu ratunkowego. Proponowali, by w Braniewie składować węgiel importowany drogą morską.

Przewodniczący komisji z partii rządzącej najpierw propozycję wyśmiał. - Rząd ma dostarczyć, nie wiem, helikopterami do Braniewa węgiel? - pytał polityków poseł Marek Suski.

Po chwili jednak poseł Suski obiecał, że to przekop Mierzei Wiślanej może uratować Braniewo. - Jest rozpatrywany przesył pewnej części węgla, już nie statkami, tylko barkami - mówił polityk.

Przekop zostanie otwarty we wrześniu, a w Braniewie tak długo czekać nie mogą. Rząd obiecuje ustawę o rekompensatach dla firm za straty spowodowane embargiem. Projekt ma się pojawić w przyszłym tygodniu.

- My po prostu, szanowny panie przewodniczący, nie dotrwamy prawdopodobnie do czasu, kiedy ta ustawa zostanie wprowadzona - wskazywał podczas obrad komisji Krzysztof Dąbkowski, importer rosyjskiego węgla.

Terminale zapowiadają kolejne zwolnienia w najbliższych dniach. Bezrobotny pan Andrzej już wie, co stanie się potem. - Wyjdę sobie wieczorem, puszki pozbieram, butelki, trochę złomu i jakoś na ten chleb starczy - mówi zwolniony pracownik terminalu węglowego w Braniewie.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN