Arcybiskup Dzięga o tym, że nikt nie jest bez grzechu. "To jest wprost niemoralne"

20.02.2021 | Arcybiskup Dzięga o tym, że nikt nie jest bez grzechu. "To jest wprost niemoralne"
20.02.2021 | Arcybiskup Dzięga o tym, że nikt nie jest bez grzechu. "To jest wprost niemoralne"
Magda Łucyan | Fakty TVN
20.02.2021 | Arcybiskup Dzięga o tym, że nikt nie jest bez grzechu. "To jest wprost niemoralne"Magda Łucyan | Fakty TVN

Na mszy w dniu, kiedy Kościół miał się pochylić nad ofiarami pedofilii, arcybiskup Andrzej Dzięga podkreślił, że nikt nie jest bez grzechu. On sam jest oskarżany o to, że roztoczył "parasol ochronny" nad księdzem Andrzejem Dymerem. Ksiądz Andrzej Dymer, który zmarł 16 lutego, według licznych świadectw wykorzystywał seksualnie dzieci, ale nie poniósł za to żadnej kary.

- Każdy wobec Boga rozpoznaje tajemnice swojego sumienia, życia, swoich wyborów, swojej drogi - powiedział arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, w czasie piątkowego nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Jak dodał każdy "gdy przed Bogiem stajemy, widzi, że nie jest bez grzechu".

Te słowa padły, gdy Kościół w Polsce miał pochylić się nad ofiarami pedofilów, w dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego dzieci. Według wielu te słowa problem bagatelizują.

- Prawdopodobieństwo, że robi to również w jakimś stopniu cynicznie, jest bardzo wysokie. Dlatego to jest tak oburzające. To jest wprost niemoralne - skomentował słowa arcybiskupa dominikanin ojciec Paweł Gużyński. - Jedyne dobre rozwiązanie dla Dzięgi w tym momencie jest takie, że podaje się do dymisji - dodał.

Słowa o tym, że każdy jest grzeszny, padły z ust arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, o którym głośno jest w kontekście sprawy księdza Andrzeja Dymera, który zmarł 16 lutego.

O tym, że ksiądz Dymer wykorzystywał seksualnie dzieci, szczecińscy biskupi mieli wiedzieć już od 1995 roku. Co może oznaczać, że pozwalali mu działać i krzywdzić.

"Najdłuższy proces Kościoła" - zobacz reportaż w TVN24 GO

- Arcybiskup Dzięga zaplanował również roztoczenie tego parasola ochronnego nad księdzem Dymerem w sposób bardzo szeroki, bo sięgający aż Watykanu - stwierdził Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika "Więź".

Prace państwowej komisji ds. pedofilii

Sprawa księdza Dymera była przedmiotem prac państwowej komisji do spraw pedofilii, która po śmierci duchownego zakończyła postępowanie wyjaśniające, jednak dalej pracuje nad tym przypadkiem.

- My dalej badamy tę sprawę. Tam jest kilka tomów akt. Z tego, co pamiętam, pięć albo sześć tomów akt. Analizujemy ją pod kątem chociażby postępowania prokuratorskiego i sądowego, a także pod kątem na przykład niezawiadomienia organów ścigania - oświadczył w programie "Sprawdzam" w TVN24 Błażej Kmieciak, przewodniczący państwowej komisji ds. pedofilii.

Zobacz cały odcinek programu "Sprawdzam" z doktorem Błażejem Kmieciakiem w TVN24 GO

Posłowie opozycji chcieli w piątek wejść na posiedzenie komisji i skontrolować jej pracę, ale nie zostali wpuszczeni. - Powinniśmy sobie wszyscy zadać w tym momencie pytanie, czy komisja powinna zmienić nazwę na komisję krycia pedofilii - powiedziała posłanka PO Kamila Gasiuk-Pihowicz.

- To miała być komisja otwarta, to miała być komisja, która miała słuchać poszkodowanych, która miała transparentnie, w sposób przejrzysty działać, a to jest komisja, która wydaje 12 milionów nie wiadomo na co - dodał poseł Inicjatywy Polska Dariusz Joński.

Szef komisji tłumaczył jednak w TVN24, że na posiedzenie komisji nie wpuściłby polityka z żadnej opcji. - Te ponad 100 spraw, które prowadzimy, ponad 50 wystąpień do prokuratury, dotyczą najbardziej najbardziej intymnych, najbardziej poufnych spraw. Show polityczny, który chce zrobić taki czy inny polityk, naprawdę nie robi na mnie wrażenia - powiedział. Jak dodał, komisja zajmuje się obecnie dziewięcioma sprawami, gdzie pedofilem miał być ksiądz.

Według ojca Pawła Gużyńskiego to właśnie ta komisja daje niektórym duchownym błędne poczucie bezpieczeństwa. - To jest atrapa i kuriozum w świecie sprawiedliwości - ocenił.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS