30 samorządów chciało wspólnie kupić prąd. Nie wpłynęła żadna oferta

30.10.2022 | 30 samorządów chciało wspólnie kupić prąd. Nie wpłynęła żadna oferta
30.10.2022 | 30 samorządów chciało wspólnie kupić prąd. Nie wpłynęła żadna oferta
Michał Tracz | Fakty TVN
30.10.2022 | 30 samorządów chciało wspólnie kupić prąd. Nie wpłynęła żadna ofertaMichał Tracz | Fakty TVN

By kupić prąd taniej i łatwiej, pomorskie samorządy stworzyły grupę zakupową. Nie udało się. I nie chodzi o to, że oferta, jaką dostali, była za droga. Problem w tym, że nie dostali żadnej oferty.

Na Pomorzu zwołano pilny sztab kryzysowy. 30 samorządów stworzyło tam jedną grupę zakupową. Jednostki chciały razem kupić prąd, żeby było taniej. Nie przyszła jednak żadna oferta - żadna firma nie zaoferowała, że sprzeda na Pomorzu prąd. - Nie obędzie się bez uszczerbku dla innych ważnych inwestycji - alarmuje Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa.

Taka sytuacja nie oznacza, że od stycznia część Pomorza zostanie bez prądu, ale, że miasta takie jak Żukowo koło Trójmiasta, będą musiały same kupić prąd dużo drożej niż obecnie. - Nie chcemy płacić 10 razy więcej za energię elektryczną. Nie chcemy, żeby nasi mieszkańcy 10 razy więcej potem płacili za inne rzeczy - wyjaśnia Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Żukowo już rozważa wyłączenie oświetlenia w części miasta w godzinach nocnych. Sopot podobnie. Niewykluczone, że na jakiś czas symbol miasta, czyli sopockie molo, też pozostanie nieoświetlone. - Mam nadzieję, że ktoś pójdzie po rozum do głowy i naprawdę zabezpieczy Polki i Polaków, nie tylko na tę zimę, ale raz na zawsze, jeśli chodzi o energię - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Gigantyczne podwyżki cen energii to problem wszystkich samorządów w Polsce - tych dużych i tych najmniejszych. Absolutnym rekordzistą jest Piotrków Trybunalski. Władze powiatu właśnie dostały prognozę rachunku na przyszły rok o 1040 procent wyższego niż do tej pory. - Przy takiej podwyżce nie jesteśmy w stanie zrekompensować tego poprzez racjonalne działania - przyznaje Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski.

To oczywiste, że żaden samorząd nie wyłączy mieszkańcom prądu. Ale żeby za niego zapłacić władze miast i miasteczek muszą szukać oszczędności. - Samorządy tak naprawdę realnie nie mają możliwości znalezienia jakichś cudownych rozwiązań - mówi Wiesław Ciepiela z Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Cięcia wydatków

Samorządowcy muszą ciąć wydatki. W Gorzowie Wielkopolskim nie będzie w tym roku świątecznej iluminacji. Miasto testuje też program wyłączania nocą co trzeciej latarni. To pomysł został już wprowadzony przez część samorządów i często budzi sprzeciw z powodów bezpieczeństwa. Jeśli nie będzie innego wyjścia - na gorzowskie tory nie wyjadą tramwaje. Z oszczędności zastąpią je autobusy. - Te wszystkie rozwiązania, które mają w rękach samorządy, one są niewystarczające do tego, żeby miasta mogły funkcjonować normalnie - mówi Ciepiela.

Władza liczy na to, że ustawa znosząca tak zwane obligo giełdowe wpłynie także na obniżenie cen prądu dla samorządów. Ale to nie jest pewne, a do 2023 już niewiele czasu. - Nie da się zrobić tak, żeby to było zupełnie tak, jakby nie było (kryzysu - przyp. red.). Na całym świecie kryzys, tylko Polska to jest ta jedyna wyspa szczęśliwości, gdzie nie mamy żadnego wpływu - uważa Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej z KP PiS.

Władza straszy lokalnych włodarzy wprowadzeniem komisarzy, gdyby na przykład w szkołach obniżyli temperaturę. Na piątek setki samorządowców zapowiadają protest w Warszawie. Władza zaprasza ich do Brukseli. Ewentualnie do Moskwy.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczyło znieść limit wieku - to było trzy tygodnie temu - by na badania prenatalne zaczęło zgłaszać się o wiele więcej pacjentek. Badania są za darmo. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Warto, bo można wykryć wady płodu i można je leczyć jeszcze w łonie matki.

Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Źródło:
Fakty TVN

W tej sprawie interesy plażowiczów bez psów i plażowiczów z psami są sprzeczne. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, który w rozstrzygnięcie sporu włączył sąd. Jest rozstrzygnięcie - nie można zakazać wejścia z psem na plażę. To nie znaczy, że dalej jest wolna amerykanka.

Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?

Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?

Źródło:
Fakty TVN

Wciąż nie ma porozumienia w Koalicji 15 października w sprawie związków partnerskich. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że część ludowców mogłaby poprzeć ustawę o związkach partnerskich, ale bez zapisu o możliwości przysposobienia dziecka jednego partnera przez drugiego. - Chciałbym, żebyśmy w sposób uczciwy podchodzili do sprawy i nie uznawali, że dzieci, które znajdują się w parach homoseksualnych żeńskich, nie mają ojca - skomentował wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski.

Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest tak naprawdę bardzo niedobra wiadomość dla Joe Bidena - tak Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP w Łotwie i Armenii, komentował w "Faktach po Faktach" wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie. Przekonywał, że prezydent USA chce mieć wsparcie ze strony sojuszników z NATO, jeśli chodzi o relacje z Chinami. Politolożka, profesor Katarzyna Pisarska wskazywała, że w Polsce nie dyskutuje się o tym, czy Chiny są "naszym przyjacielem", czy "przyszłym poważnym konkurentem".

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

Źródło:
TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

To powtórka tego, co znamy z Polski. Populiści biorą się za media państwowe, bo twierdzą, że te media się na nich uwzięły, że są zbyt mainstreamowe. Słowacki parlament zatwierdził zmiany w publicznym radiu i telewizji. Opozycja i organizacje obywatelskie mówią krótko: to orbanizacja mediów.

Słowacja: parlament zmienia publiczne media ustawą. "Jedynym celem tego prawa jest przejęcie kontroli"

Słowacja: parlament zmienia publiczne media ustawą. "Jedynym celem tego prawa jest przejęcie kontroli"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS