30 samorządów chciało wspólnie kupić prąd. Nie wpłynęła żadna oferta

30.10.2022 | 30 samorządów chciało wspólnie kupić prąd. Nie wpłynęła żadna oferta
30.10.2022 | 30 samorządów chciało wspólnie kupić prąd. Nie wpłynęła żadna oferta
Michał Tracz | Fakty TVN
30.10.2022 | 30 samorządów chciało wspólnie kupić prąd. Nie wpłynęła żadna ofertaMichał Tracz | Fakty TVN

By kupić prąd taniej i łatwiej, pomorskie samorządy stworzyły grupę zakupową. Nie udało się. I nie chodzi o to, że oferta, jaką dostali, była za droga. Problem w tym, że nie dostali żadnej oferty.

Na Pomorzu zwołano pilny sztab kryzysowy. 30 samorządów stworzyło tam jedną grupę zakupową. Jednostki chciały razem kupić prąd, żeby było taniej. Nie przyszła jednak żadna oferta - żadna firma nie zaoferowała, że sprzeda na Pomorzu prąd. - Nie obędzie się bez uszczerbku dla innych ważnych inwestycji - alarmuje Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa.

Taka sytuacja nie oznacza, że od stycznia część Pomorza zostanie bez prądu, ale, że miasta takie jak Żukowo koło Trójmiasta, będą musiały same kupić prąd dużo drożej niż obecnie. - Nie chcemy płacić 10 razy więcej za energię elektryczną. Nie chcemy, żeby nasi mieszkańcy 10 razy więcej potem płacili za inne rzeczy - wyjaśnia Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Żukowo już rozważa wyłączenie oświetlenia w części miasta w godzinach nocnych. Sopot podobnie. Niewykluczone, że na jakiś czas symbol miasta, czyli sopockie molo, też pozostanie nieoświetlone. - Mam nadzieję, że ktoś pójdzie po rozum do głowy i naprawdę zabezpieczy Polki i Polaków, nie tylko na tę zimę, ale raz na zawsze, jeśli chodzi o energię - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Gigantyczne podwyżki cen energii to problem wszystkich samorządów w Polsce - tych dużych i tych najmniejszych. Absolutnym rekordzistą jest Piotrków Trybunalski. Władze powiatu właśnie dostały prognozę rachunku na przyszły rok o 1040 procent wyższego niż do tej pory. - Przy takiej podwyżce nie jesteśmy w stanie zrekompensować tego poprzez racjonalne działania - przyznaje Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski.

To oczywiste, że żaden samorząd nie wyłączy mieszkańcom prądu. Ale żeby za niego zapłacić władze miast i miasteczek muszą szukać oszczędności. - Samorządy tak naprawdę realnie nie mają możliwości znalezienia jakichś cudownych rozwiązań - mówi Wiesław Ciepiela z Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Cięcia wydatków

Samorządowcy muszą ciąć wydatki. W Gorzowie Wielkopolskim nie będzie w tym roku świątecznej iluminacji. Miasto testuje też program wyłączania nocą co trzeciej latarni. To pomysł został już wprowadzony przez część samorządów i często budzi sprzeciw z powodów bezpieczeństwa. Jeśli nie będzie innego wyjścia - na gorzowskie tory nie wyjadą tramwaje. Z oszczędności zastąpią je autobusy. - Te wszystkie rozwiązania, które mają w rękach samorządy, one są niewystarczające do tego, żeby miasta mogły funkcjonować normalnie - mówi Ciepiela.

Władza liczy na to, że ustawa znosząca tak zwane obligo giełdowe wpłynie także na obniżenie cen prądu dla samorządów. Ale to nie jest pewne, a do 2023 już niewiele czasu. - Nie da się zrobić tak, żeby to było zupełnie tak, jakby nie było (kryzysu - przyp. red.). Na całym świecie kryzys, tylko Polska to jest ta jedyna wyspa szczęśliwości, gdzie nie mamy żadnego wpływu - uważa Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej z KP PiS.

Władza straszy lokalnych włodarzy wprowadzeniem komisarzy, gdyby na przykład w szkołach obniżyli temperaturę. Na piątek setki samorządowców zapowiadają protest w Warszawie. Władza zaprasza ich do Brukseli. Ewentualnie do Moskwy.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN