1 lipca ma wejść w życie podatek od zbiórek. "Takie przepisy nigdy nie będą obowiązywać"

24.04.2023 | 1 lipca ma wejść w życie podatek od zbiórek. "Takie przepisy nigdy nie będą obowiązywać"
24.04.2023 | 1 lipca ma wejść w życie podatek od zbiórek. "Takie przepisy nigdy nie będą obowiązywać"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
24.04 | 1 lipca ma wejść w życie podatek od zbiórek. "Takie przepisy nigdy nie będą obowiązywać"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Podatek od zrzutek został wpięty w ustawę deregulacyjną, a ustawa już jest z podpisem prezydenta. PiS bije się w pierś i obiecuje poprawę. Błąd ma zlikwidować kolejna ustawa. A stan na na dziś jest taki, że od 1 lipca podatek wchodzi w życie. Co martwi między innymi rodziców zbierających każdy grosz na ratunek dla swoich dzieci.

Wiktoria i mama mają głównie siebie. Pomoc państwa nie jest niestety wystarczająca. Dziewięciolatka ma porażenie mózgowe. To powikłanie okołoporodowe. - Jeśli chodzi o życie z niepełnosprawnym dzieckiem w Polsce, to w 98 procentach zależymy od tego, co darczyńcy nam dadzą - wyjaśnia Weronika Lasek, mama Wiktorii.

Teraz znowu darczyńców proszą o sprzęt rehabilitacyjny. Proszą w internetowej zbiórce i się martwią. Bo pojawiła się obawa, że pieniędzmi ze zbiórek będzie trzeba podzielić się z fiskusem. - Szkoda byłoby obarczać jeszcze tych najbardziej potrzebujących dodatkowym podatkiem - mówi Tomasz Chołast z portalu zrzutka.pl.

Andrzej Duda podpisał w piątek tak zwaną ustawę deregulacyjną, a w ustawie znalazł się podatek od zbiórek. - Chcą położyć swoją brudną, PiS-owską łapę na pieniądzach, które my dajemy do puszek, przekazujemy w internecie - jest zdania Michał Szczerba z PO.

Stan na dzisiaj jest taki: 1 lipca ma wejść w życie podatek od zbiórek. To ten podatek, którego miało nie być. Gdy w lutym okazało się, że znalazł się w przygotowywanej ustawie, premier Morawiecki obiecał, że dopilnuje jego usunięcia. PiS mówi, że dopilnował. - Takie przepisy nigdy nie będą obowiązywać, dlatego że zostały już zmienione - z technicznych powodów - w innej ustawie - zapewnia Bartłomiej Wróblewski z PiS.

Legislacyjny bałagan

By przepisy o podatku od zbiórek nie zaczęły obowiązywać, są potrzebne inne przepisy. Przepisy podatkowe. - Po to jest to vacatio legis, które jest do 1 lipca, żebyśmy spokojnie mogli wprowadzić ustawę podatkową, która w całkowity sposób zeruje jakiekolwiek podatki od zbiórek - tłumaczy Piotr Kaleta z PiS.

A jak idzie zerowanie? - Ta inna ustawa jeszcze nie przeszła, więc mamy do czynienia z jakimś skrajnym bałaganem - mówi Marcin Kierwiński z PO.

Nowe przepisy, które miałyby podatek od zbiórek wyzerować, nie zostały jeszcze przyjęte, ale Prawo i Sprawiedliwość jest spokojne o ich los. - Jeszcze w maju ta ustawa zostanie przyjęta, trafi na biurko prezydenta i zostanie podpisana - zapowiada Bartłomiej Wróblewski.

Pod warunkiem że Senat, który tą ustawą zajmie się po majówce, zajmie się nią na tyle szybko, by naprawić błąd rządzących. - Senat Tomasza Grodzkiego również stanie na wysokości zadania i nie wypełni całego miesiąca czasu potrzebnego do przeprocedowania tej ustawy - mówi poseł PiS Piotr Kaleta.

- Jeśli nie zdążą jej uchwalić, ten podatek będzie obowiązywał, a to jest bardzo niekorzystne - uważa Tomasz Chołast.

Niekorzystne zwłaszcza w oczach rodziców chorych dzieci. - Państwo, które nie pomaga osobom niepełnosprawnym, jeszcze chce im zabrać - dodaje Weronika Lasek.

Zbiórka dla Wiktorii prowadzona jest na portalu zrzutka.pl

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Picie wody prosto z górskiego potoku dobrze wygląda tylko w reklamie. Kilkunastu młodych ludzi wylądowało w szpitalu z ciężkim zatruciem - biegunką, wymiotami i osłabieniem. Sanepid ostrzega - woda w górach często jest mocno zanieczyszczona. Turystów są tysiące, toalet niewiele.

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Źródło:
Fakty TVN

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Woś w Prokuraturze Krajowej. Zarzuty dotyczą nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Były wiceminister, wchodząc na przesłuchanie, zapowiedział, że nie złoży wyjaśnień, a jedynie wniosek o umorzenie postępowania. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

- Dzisiaj czuję wielką satysfakcję, że młyny sprawiedliwości zaczynają mielić w sposób bardzo sprawiedliwy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Brejza. Odniósł się w ten sposób do przedstawienia zarzutów Michałowi Wosiowi, związanych z zakupem Pegasusa ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, którego polityk Koalicji Obywatelskiej padł ofiarą. Tobiasz Bocheński z PiS stwierdził, iż rządzący nie przedstawili dowodów, które by wskazywały, że w czasach rządów jego partii "była zorganizowana inwigilacja opozycji".

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Źródło:
TVN24

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To najważniejszy komunikator w Rosji i jeden z najważniejszych na świecie - choćby dlatego, że umożliwia wysyłanie wiadomości szyfrowanych. Twórca aplikacji Telegram, Paweł Durow, został zatrzymany we Francji. Sprawa jest niezwykle skomplikowana - właśnie ze względu na duże znaczenie komunikatora w Rosji. Używa go choćby rosyjska armia. Kreml od dawna próbował przejąć nad nim kontrolę.

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS