"Wydawałoby się, że pandemia już powoli odpuszcza, ale tak nie jest"

11.03.2023 | "Wydawałoby się, że pandemia już powoli odpuszcza, ale tak nie jest"
11.03.2023 | "Wydawałoby się, że pandemia już powoli odpuszcza, ale tak nie jest"
Renata Kijowska | Fakty TVN
11.03 | "Wydawałoby się, że pandemia już powoli odpuszcza, ale tak nie jest"Renata Kijowska | Fakty TVN

Widać ją na szpitalnych oddziałach, widać w miejskich ściekach. Mamy kolejną falę zachorowań na COVID-19. Uderza głównie w dzieci i może potrwać aż do maja. Objawy są inne niż w przypadku poprzednich fal, a przebieg bywa łagodniejszy. Ale trzy lata od ogłoszenia pandemii, koronawirus wciąż z nami jest. I wciąż jest wrogiem, którego nie należy lekceważyć.

Siadając do badania poznańskich ścieków, biolog Jakub Śnieżek, spodziewał się przykrych wyników, ale nie aż tak. Odkryto w nich znaczny wzrost wirusa SARS-CoV-2. W ostatnich tygodniach nagromadziło sie go tam rekordowo dużo. Dwa razy więcej niż rok temu. - Bardzo nas to zaskoczyło. Wydawałoby się, że pandemia już powoli odpuszcza, ale tak nie jest, jak widać. To też widać na przykładzie zajętych łóżek w szpitalach - mówi Jakub Śnieżek, biolog z AQUANET Laboratorium.

Na oddziale zakaźnym dla dzieci połowę łóżek zajmują niemowlęta. - COVID-19 stał się chorobą wieku dziecięcego. Większość to są dzieci do pierwszego roku życia właśnie z tego powodu, że one po raz pierwszy się stykają z wirusem SARS-CoV-2 i one chorują najciężej - wyjaśnia Lidia Stopyra, lekarka kierująca Oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie.

"Nie warto chorować"

Dzieci, w przeciwieństwie do dorosłych, nie nabyły przed nim odporności i nie zostały zaszczepione. Ale i zaszczepiona epidemiolożka, prof. Joanna Zajkowska, przekonała się, że z Krakenem - to najnowsza mutacja SARS-CoV-2 - nie ma żartów. Już wychodzi z choroby. - Pamiętam, że człowiek ma 207 kości. Wszystkie czułam, z zębami włącznie. Naprawdę nieprzyjemne doznanie. Nie warto chorować, wyrwane parę dni z życiorysu - mówi profesor Joanna Zajkowska, epidemiolożka z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Bez czwartej dawki szczepionki mogło być gorzej, dlatego profesor gorąco do szczepień zachęca. Osoby z objawami infekcji powinny się testować. Te z COVID-19 bezwzględnie powinny zostać w domu. Sama profesor, w poniedziałek wróci na oddział pełen seniorów z COVID-19. - Ten COVID-19, pozornie łagodny, może pogorszyć na przykład chorobę zasadniczą. W związku z tym ta informacja jest bardzo ważna. Izolujmy się - apeluje profesor Joanna Zajkowska.

Alarmujące dane

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w zeszłym tygodniu koronawirusem zakaziło się ponad 19 tysięcy osób. W tym prawie 5000 zachorowało ponownie. 91 osób zmarło.

Dokładnie trzy lata temu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że mamy pandemię. Dziś COVID-19 jest inny, ale wciąż jest. - Wirus, początkowo powodujący dramatycznie ciężkie zapalenia płuc, z obrzękiem płuc, zatorowością, zmienił sie na wirusa bardziej podobnego do choroby grypowej czy przeziębieniowej. Niemniej jednak nie powinniśmy dać się oszukać, bo ten wirus uruchamia procesy niebezpieczne - wyjaśnia doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw Zagrożeń Epidemicznych.

Wirus mutuje, zmieniają sie objawy. Ostatnio mało osób skarży się na zanik smaku czy węchu. Mali pacjenci szpitala im. Żeromskiego w Krakowie mają objawy neurologiczne. - Mogą wystąpić drgawki, mogą wystąpić zaburzenia równowagi, zdarzają się też poważniejsze objawy jak na przykład niedowłady czy też zaburzenia świadomości - mówi Lidia Stopyra.

Nie ma złudzeń. COVID-19 z nami zostanie. Najnowsza fala może potrwać nawet do maja.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN