"W jednym momencie ludzie klęczeli na ulicy i się modlili w stronę budynku, bo wiedzieli, co tam się stało"

10.09.2021 | "W jednym momencie ludzie klęczeli na ulicy i się modlili w stronę budynku, bo wiedzieli, co tam się stało"
10.09.2021 | "W jednym momencie ludzie klęczeli na ulicy i się modlili w stronę budynku, bo wiedzieli, co tam się stało"
Marcin Wrona | Fakty TVN
10.09.2021 | "W jednym momencie ludzie klęczeli na ulicy i się modlili w stronę budynku, bo wiedzieli, co tam się stało"Marcin Wrona | Fakty TVN

W sobotę mija dokładnie 20 lat od zamachów z 11 września 2001 roku. Wspomnienia świadków ataków na dwie bliźniacze wieże World Trade Center nadal są niezwykle świeże. W swoich relacjach opowiadają między innymi o tym, jak wyglądał moment uderzenia samolotu w jeden z budynków. - Przez sekundę nie było w ogóle dźwięku i dopiero potem wybuch - mówi Sylwester Łukasiewicz, świadek ataków z 11 września 2001 roku.

Nieco spóźniony Sylwester Łukasiewicz spieszył się do redakcji i nagle zobaczył nad ulicą przelatujący samolot. To była jedna z maszyn, które wbiły się w wieże World Trade Center 11 września 2001 roku.

- Wbił się w ciszy, przez sekundę nie było w ogóle dźwięku i dopiero potem wybuch - wspomina Sylwester Łukasiewicz.

Mężczyzna wbiegł do budynku i natychmiast chwycił za kamerę.

- Chyba wiedziałem, że nic nie mogłem zrobić w tym momencie, poza tym, co miałem w ręce: czyli poza kręceniem - opowiada świadek ataków na World Trade Center.

Sylwester Łukasiewicz 20 lat temu zaczynał swoją przygodę z telewizją, dziś ma na swoim koncie między innymi dwie nagrody Emmy i współpracuje z "Faktami" TVN. Mimo doświadczenia i upływu lat, wydarzenia z 11 września 2001 roku są w nim ciągle żywe.

- W jednym momencie ludzie klęczeli na ulicy i się modlili w stronę budynku, bo wiedzieli, co tam się stało - opowiada ze łzami w oczach.

Sylwestrowi Łukasiewiczowi z kamerą "Faktów" TVN towarzyszyliśmy w spotkaniu z nowojorską legendą sprzed dwudziestu lat w miejscu, gdzie stały dwie bliźniacze wieże World Trade Center. Wtedy Rudy Giuliani był nazywany "burmistrzem Ameryki", bo to on jednoczył nowojorczyków i Amerykanów.

- Bardzo trudno mi tu przychodzić, unikam tego miejsca, nawet jak jadę do Waszyngtonu czy New Jersey, to wybieram drogę na około, bo tu jest za dużo wspomnień, które wracają. Ktoś skakał z okna, ktoś umierał tuż przede mną - mówi Rudy Giuliani.

Atak drugiego samolotu

Części osób udało się uratować z budynków World Trade Center. Wśród nich jest pani Leokadia, która uciekła z 82. piętra pierwszej wieży.

- Kiedy dobiegłam do drzwi, to już na naszym piętrze w holu był czarny, gęsty dym. Właściwie ściana dymu w drzwiach. Ja byłam pewna, że to już jest koniec mojego życia, że ja po prostu muszę umrzeć. Tego się nie da opisać, co człowiek w takim momencie czuje - opowiada pani Leokadia Głogowska.

Gdy pani Leokadia starała się wydostać z budynku, w drugą wieżę uderzył kolejny samolot. Moment wybuchu na nagraniu zarejestrował między innymi Sylwester Łukasiewicz.

- Najpierw był dźwięk, ten sam dźwięk, ale nikt nie wiedział, co się działo, bo ten samolot przyleciał z drugiej strony. Ja nie wiedziałem, że to był samolot, nikt nie wiedział, bo my go nie widzieliśmy - opowiada Sylwester, świadek ataków na World Trade Center.

Po dwudziestu latach od ataków na World Trade Center wśród uczestników tamtych wydarzeń emocje, ból i rany nadal są niezwykle świeże.

Autor: Marcin Wrona / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Sylwester Łukasiewicz

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS