"To nie jest bandyta, to jest tylko list gończy". Eksperci o szczepionkach na COVID-19

"To nie jest cały bandyta, to jest tylko list gończy". Eksperci o szczepionkach na COVID-19
"To nie jest cały bandyta, to jest tylko list gończy". Eksperci o szczepionkach na COVID-19
Fakty TVN
"To nie jest cały bandyta, to jest tylko list gończy". Eksperci o szczepionkach na COVID-19Fakty TVN

Szczepionki na COVID-19 są bardzo nowoczesne - nie zawierają osłabionej wersji wirusa, lecz informację genetyczną o jednym z jego kluczowych białek. Komórki organizmu u zaszczepionej osoby produkują białko, a układ immunologiczny uczy się neutralizować patogeny zawierające to białko - czyli koronawirus SARS-CoV-2. Informację koduje mRNA, a nie DNA, więc nasz własny genom nie może być nadpisany.

Żeby zrozumieć, jak działają szczepionki przeciw koronawirusowi, trzeba puścić wodze wyobraźni.

- Jakbyśmy sobie wyobrażali, że statek kosmiczny dokuje do stacji kosmicznej - opisuje prof. Joanna Zajkowska, podlaski wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii.

Na początek warto zauważyć, że szczepionka przeciwko koronawirusowi powinna być spełnieniem marzeń antyszczepionkowców. Jej zawartość wygląda bowiem tak, jakby koncerny farmaceutyczne zrobiły antyszczepionkowcom prezent.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

- Proces produkcji jest szybszy, łatwiejszy i czystszy - podkreśla prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Nie zawiera dodatków konserwujących, nie zawiera resztek hodowli komórkowych - wymienia prof. Joanna Zajkowska.

Szczepionka mRNA nie zawiera też koronawirusa. - Nie stanowi ryzyka zakażenia wtórnego tym szczepem szczepionkowym - podkreśla prof. Krzysztof Pyrć. - To nie jest bandyta, tylko to jest, że tak powiem, list gończy - opisuje prof. Joanna Zajkowska.

Czym jest szczepionka mRNA?

Nowa technologia budzi obawy laików, ale i podziw ekspertów. - Bardzo wysoki poziom technologiczny. Muszę powiedzieć, że ja jestem zafascynowana - mówi prof. Joanna Zajkowska. - Technologia mRNA jest zupełnie bezpieczna - dodaje epidemiolog prof. Maria Gańczak.

To technologia, która była opracowywana dla chorych na nowotwory. - Bardzo zręcznie i bardzo naturalnie naśladuje nasze mechanizmy odpornościowe - ocenia prof. Joanna Zajkowska.

Naukowcy zbadali koronawirusa i rozszyfrowali informacje o jego kolcu. W laboratorium sztucznie wytworzyli mRNA, czyli informację o tym, jak wygląda białko tego kolca. To właśnie "list gończy". Żadna ze szczepionek nie zawiera koronawirusa. To tak, jakbyśmy do domu wpuścili nie bandytę, a jedynie jego rysopis.

Jak wpuszczamy go do organizmu? Szczepionka Pfizera i Moderny "list gończy" umieściła w cząsteczce tłuszczu, AstraZeneca zaś - w zneutralizowanym adenowirusie, który u szympansa powoduje przeziębienie.

Tak opakowany "list gończy" jest pochłaniany przez nasze komórki, organizm sam produkuje poszukiwane białko, a układ immunologiczny uczy się na nim, jak się przed bandytą bronić - i tak pojawiają się przeciwciała.

- Nie ma tego ryzyka, że po szczepionce my się rozchorujemy - mówi prof. Krzysztof Pyrć.

Chociaż mRNA brzmi prawie jak DNA, to są to dwie różne substancje. Co oznacza, że szczepionka nie zmieni naszych genów. Jak podkreśla prof. Krzysztof Pyrć, nie ma na to "absolutnie żadnej szansy".

To prawda, że szczepionka była testowana bardzo szybko, ale w pośpiechu nie pominięto żadnej fazy testów.

- W sytuacji pandemii dopuszczone jest łączenie faz, co nie oznacza absolutnie pominięcia. Jest to po prostu tylko skrócenie czasu - zapewnia dr hab. n. med. Aleksandra Zasada, kierownik Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-Państwowego Zakładu Higieny.

Również weryfikacja badań odbywała się w tej wyjątkowej sytuacji znacznie sprawniej. Niezależne instytucje nie czekały na końcowy raport. - Były już powiadamiane o kolejnych etapach pracy nad szczepionką - mówi prof. Maria Gańczak.

Nasi rozmówcy chcą się zaszczepić na COVID-19.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę umorzyła śledztwo - nie chciała zbadać gigantycznych zarobków w Orlenie, także Daniela Obajtka. Chodzi o ponad osiem milionów złotych wydane z pominięciem tak zwanej ustawy kominowej. Teraz jednak prokuratura wraca do sprawy i zainteresowała się też Jackiem Sasinem, który nadzorował Orlen.

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by cesarek było średnio 15 procent. W Polsce jest to 50 procent. Dlaczego tak się dzieje? Lekarze wskazują, że kobiety nie chcą cierpieć w trakcie porodu, bo wciąż jest problem ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w 2023 roku zaledwie 17 procent porodów naturalnych było w Polsce znieczulanych.

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Piotr W., czyli generalny wykonawca ośrodka, który budowała Fundacja Profeto, opowiedział nam o ustawionym konkursie z Funduszu Sprawiedliwości - relacjonowała w "Faktach po Faktach" Maria Pankowska z OKO.press, dodając, że wcześniej można było to podejrzewać. Według Sebastiana Klauzińskiego z nowych ustaleń wyłania się obraz Funduszu, który służył "do tego, żeby wspierać swoich". - A chyba taką perłą w koronie tego była właśnie Fundacja Profeto - podkreślił.

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

Źródło:
TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Huragan Beryl przetacza się nad Karaibami i niszczy wszystko na swojej drodze. Wiatr wieje z prędkością nawet 290 kilometrów na godzinę i niemal wymyka się skali. Meteorolodzy już kwalifikują go do huraganu 5. kategorii, choć wcześniej prognozowano, że będzie to tylko burza tropikalna.

Rozwinął się najszybciej historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Rozwinął się najszybciej historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS