"To, co robi Zjednoczona Prawica, to jest sabotaż i zdrada stanu"

07.05.2023 | "To, co robi Zjednoczona Prawica, to jest sabotaż i zdrada stanu"
07.05.2023 | "To, co robi Zjednoczona Prawica, to jest sabotaż i zdrada stanu"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
07.05 | "To, co robi Zjednoczona Prawica, to jest sabotaż i zdrada stanu"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Odblokować TK, żeby odblokować pieniądze z Unii. PiS w pośpiechu próbuje obejść paraliż - zmniejszając pełny skład orzekający. Tyle że spór w Trybunale to według opozycji efekt sporu w obozie władzy. Polska od dwóch lat nie dostaje środków na KPO i wbrew temu, co mówi premier - to nie jest bez znaczenia.

Pieniądze na KPO mogłyby już dziś poprawiać sytuacje wielu miast i mieszkańców. - Najgorsza informacja to jest taka, że nadal tych środków nie ma. Proszę pamiętać, że mamy dzisiaj już dwa lata opóźnienia - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

- Nie stoimy w miejscu, ale my cofamy się nie mogąc dalej rozwijać naszego miasta, nie wchodząc w innowacyjność - dodaje Iwona Dąbek z Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Łódzkim.

Premier twierdzi jednak, że inwestycje i programy i tak są realizowane. I to bez względu na to, czy unijne miliardy do Polski trafiły, czy nie. - Projekty z KPO mogą być realizowane. Pieniądze wcześniej czy później trafią do Polski - uważa Mateusz Morawiecki.

To nie jest cała prawda - odpowiadają premierowi samorządowcy. - Nie realizujemy tych inwestycji z uwagi na to, że my liczymy na wkład 80 procent. W tej chwili realizujemy drobniejsze inwestycje - tłumaczy Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Kłótnie i podziały

Pierwsze zaliczki i kolejne transze KPO do mieszkańców wielu europejskich państw trafiały i trafiają od sierpnia 2021 roku. Do Polaków wciąż nie.

Wiceminister finansów środki z KPO nazywa "tlenem dla polskiej gospodarki" i wylicza korzyści. - Oznaczają szybszy wzrost gospodarczy, oznaczają mniejszy deficyt, bo są to środki zewnętrzne. Mniejszy deficyt oznacza większa stabilność gospodarki i finansów publicznych, tym samym silniejszego złotego i silniejsza kondycję gospodarki. Silniejszy złoty, silniejsza kondycja gospodarki, to na przykład tańsze paliwo na stacji paliw - wylicza Artur Soboń, wiceminister finansów z PiS.

- Gdyby ustawa zaproponowana przez pana prezydenta Andrzeja Dudę, jeszcze przed wojną, uzyskała szybkie poparcie w polskim parlamencie, dzisiaj już mielibyśmy środki z Krajowego Planu Odbudowy - przypomina Łukasz Rzepecki z Kancelarii Prezydenta. Prezydencki minister potwierdza to, że gdyby nie spór w rządzie, a teraz konflikt w Trybunale Konstytucyjnym, to Polacy nie traciliby takich szans na rozwój. - Cała Europa korzysta z tych środków. Dla mnie jest to niezrozumiałe, dla mieszkańców Jeleniej Góry jest to niezrozumiałe, dlaczego rząd postępuje w ten sposób - mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

- To, co robi Zjednoczona Prawica, to z mojego punktu widzenia jest sabotaż i zdrada stanu, za którą powinni odpowiedzieć - uważa Marcin Bugajski, radny sejmiku województwa łódzkiego, PO.

Kolejne problemy

Na zmiany w ustawach sądowych zdecydował się nawet Viktor Orban. Trudna sytuacja gospodarcza w kraju sprawiła, że i on musiał iść na ustępstwa wobec Komisji Europejskiej, by unijne środki dostać. Politycy PiS-u w Polsce wciąż wolą winić opozycje.

"Gazeta Wyborcza" ujawniła też, że unijni urzędnicy tropiący defraudacje wcześniej już przyznanych nam unijnych środków, zajmą się aferą w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN