"To, co robi Zjednoczona Prawica, to jest sabotaż i zdrada stanu"

07.05.2023 | "To, co robi Zjednoczona Prawica, to jest sabotaż i zdrada stanu"
07.05.2023 | "To, co robi Zjednoczona Prawica, to jest sabotaż i zdrada stanu"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
07.05 | "To, co robi Zjednoczona Prawica, to jest sabotaż i zdrada stanu"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Odblokować TK, żeby odblokować pieniądze z Unii. PiS w pośpiechu próbuje obejść paraliż - zmniejszając pełny skład orzekający. Tyle że spór w Trybunale to według opozycji efekt sporu w obozie władzy. Polska od dwóch lat nie dostaje środków na KPO i wbrew temu, co mówi premier - to nie jest bez znaczenia.

Pieniądze na KPO mogłyby już dziś poprawiać sytuacje wielu miast i mieszkańców. - Najgorsza informacja to jest taka, że nadal tych środków nie ma. Proszę pamiętać, że mamy dzisiaj już dwa lata opóźnienia - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

- Nie stoimy w miejscu, ale my cofamy się nie mogąc dalej rozwijać naszego miasta, nie wchodząc w innowacyjność - dodaje Iwona Dąbek z Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Łódzkim.

Premier twierdzi jednak, że inwestycje i programy i tak są realizowane. I to bez względu na to, czy unijne miliardy do Polski trafiły, czy nie. - Projekty z KPO mogą być realizowane. Pieniądze wcześniej czy później trafią do Polski - uważa Mateusz Morawiecki.

To nie jest cała prawda - odpowiadają premierowi samorządowcy. - Nie realizujemy tych inwestycji z uwagi na to, że my liczymy na wkład 80 procent. W tej chwili realizujemy drobniejsze inwestycje - tłumaczy Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Kłótnie i podziały

Pierwsze zaliczki i kolejne transze KPO do mieszkańców wielu europejskich państw trafiały i trafiają od sierpnia 2021 roku. Do Polaków wciąż nie.

Wiceminister finansów środki z KPO nazywa "tlenem dla polskiej gospodarki" i wylicza korzyści. - Oznaczają szybszy wzrost gospodarczy, oznaczają mniejszy deficyt, bo są to środki zewnętrzne. Mniejszy deficyt oznacza większa stabilność gospodarki i finansów publicznych, tym samym silniejszego złotego i silniejsza kondycję gospodarki. Silniejszy złoty, silniejsza kondycja gospodarki, to na przykład tańsze paliwo na stacji paliw - wylicza Artur Soboń, wiceminister finansów z PiS.

- Gdyby ustawa zaproponowana przez pana prezydenta Andrzeja Dudę, jeszcze przed wojną, uzyskała szybkie poparcie w polskim parlamencie, dzisiaj już mielibyśmy środki z Krajowego Planu Odbudowy - przypomina Łukasz Rzepecki z Kancelarii Prezydenta. Prezydencki minister potwierdza to, że gdyby nie spór w rządzie, a teraz konflikt w Trybunale Konstytucyjnym, to Polacy nie traciliby takich szans na rozwój. - Cała Europa korzysta z tych środków. Dla mnie jest to niezrozumiałe, dla mieszkańców Jeleniej Góry jest to niezrozumiałe, dlaczego rząd postępuje w ten sposób - mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

- To, co robi Zjednoczona Prawica, to z mojego punktu widzenia jest sabotaż i zdrada stanu, za którą powinni odpowiedzieć - uważa Marcin Bugajski, radny sejmiku województwa łódzkiego, PO.

Kolejne problemy

Na zmiany w ustawach sądowych zdecydował się nawet Viktor Orban. Trudna sytuacja gospodarcza w kraju sprawiła, że i on musiał iść na ustępstwa wobec Komisji Europejskiej, by unijne środki dostać. Politycy PiS-u w Polsce wciąż wolą winić opozycje.

"Gazeta Wyborcza" ujawniła też, że unijni urzędnicy tropiący defraudacje wcześniej już przyznanych nam unijnych środków, zajmą się aferą w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Pozostałe wiadomości

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Picie wody prosto z górskiego potoku dobrze wygląda tylko w reklamie. Kilkunastu młodych ludzi wylądowało w szpitalu z ciężkim zatruciem - biegunką, wymiotami i osłabieniem. Sanepid ostrzega - woda w górach często jest mocno zanieczyszczona. Turystów są tysiące, toalet niewiele.

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Źródło:
Fakty TVN

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Woś w Prokuraturze Krajowej. Zarzuty dotyczą nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Były wiceminister, wchodząc na przesłuchanie, zapowiedział, że nie złoży wyjaśnień, a jedynie wniosek o umorzenie postępowania. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

- Dzisiaj czuję wielką satysfakcję, że młyny sprawiedliwości zaczynają mielić w sposób bardzo sprawiedliwy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Brejza. Odniósł się w ten sposób do przedstawienia zarzutów Michałowi Wosiowi, związanych z zakupem Pegasusa ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, którego polityk Koalicji Obywatelskiej padł ofiarą. Tobiasz Bocheński z PiS stwierdził, iż rządzący nie przedstawili dowodów, które by wskazywały, że w czasach rządów jego partii "była zorganizowana inwigilacja opozycji".

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Źródło:
TVN24

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To najważniejszy komunikator w Rosji i jeden z najważniejszych na świecie - choćby dlatego, że umożliwia wysyłanie wiadomości szyfrowanych. Twórca aplikacji Telegram, Paweł Durow, został zatrzymany we Francji. Sprawa jest niezwykle skomplikowana - właśnie ze względu na duże znaczenie komunikatora w Rosji. Używa go choćby rosyjska armia. Kreml od dawna próbował przejąć nad nim kontrolę.

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS