Są programy na ponad 50 miliardów złotych, ale nie ma pieniędzy. Dwa lata bez KPO

04.05.2023 | Są programy na ponad 50 miliardów złotych, ale nie ma pieniędzy. Dwa lata bez KPO
04.05.2023 | Są programy na ponad 50 miliardów złotych, ale nie ma pieniędzy. Dwa lata bez KPO
Maciej Knapik | Fakty TVN
Są programy na ponad 50 miliardów złotych, ale nie ma pieniędzy. Dwa lata bez KPOMaciej Knapik | Fakty TVN

Już od dwóch lat Polska nie ma środków na KPO. Spór o sądownictwo z Komisją Europejską stanął w miejscu, bo ustawa sądowa trafiła do skłóconego Trybunału Konstytucyjnego. Opozycja przypomina, ile Polska straciła, a straciła dużo.

Do Polski wciąż nie trafiły pieniądze na Krajowy Plan Odbudowy, a minęły już dwa lata, odkąd Sejm dał zielone światło dla unijnych funduszy.

Opozycja wyliczyła, ile Polska straciła. - Budowa 75 tysięcy mieszkań, oddłużenie szpitali - wskazał Włodzimierz Czarzasty, poseł Lewicy i wicemarszałek Sejmu. - Kilka tysięcy supernowoczesnych szkół - wspomniał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - To są stracone dziesiątki miliardów złotych, które już dziś mogły wspierać polskie firmy - podkreślał Szymon Hołownia, lider Polska 2050.

Opozycja w sprawie miliardów z Unii Europejskiej mówi jednym głosem: że jeśli wygrają wybory, zakończą spór z Brukselą.

- Trzeba być strasznym nieudacznikiem, żeby przez tyle czasu tych oczywistych, łatwych i tanich pieniędzy z Brukseli nie wziąć - skomentował Adrian Zandberg, poseł Lewicy.

Portal Konkret24, sięgając dwa lata wstecz, przypomina przynajmniej dziesięć okazji, gdy przedstawiciele rządu obiecywali złożyć do KE wniosek o wypłatę środków na KPO. Wniosek nie został złożony. W "Faktach" TVN pokazywaliśmy niedokończone lub nierozpoczęte inwestycje.

- Wszystko jest jedną wielką fikcją - ocenił senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Klich. Po kontroli w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej powiedział, że prowadzone są nabory, rozstrzygane konkursy, a rząd udaje, że wszystko działa.

- Do tej pory zostało rozstrzygniętych 11 programów, gigantycznych programów, na ponad 50 miliardów złotych. Nie zostały podpisane umowy, bo nie można ich podpisywać, bo pieniędzy nie ma - wyjaśnił senator.

Premier we wrześniu ubiegłego roku tłumaczył, że nie chce wstrzymywać projektów. - Czy zapłacili nam tę fakturę, czy nie zapłacili. Prędzej czy później wszystko zapłacą - przekonywał.

Antyunijna retoryka

Przy okazji rocznicy wstąpienia Polski do UE prezydent Andrzej Duda długo mówił o tym, jak ważna jest dla nas Unia Europejska. - Jesteśmy beneficjentami naszej obecności w Unii Europejskiej, czego nikomu w Polsce tłumaczyć nie trzeba, bo wszyscy wiedzą, jakie mamy korzyści - podkreślił prezydent.

W 2018 roku Andrzej Duda nazwał Unię Europejską "wyimaginowaną wspólnotą, z której niewiele dla nas wynika".

Zupełnie niedawno prezydent wysłał projekt ustawy sądowej, która miała odblokować środki na KPO, do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa tam utknęła, bo w Trybunale trwa spór.

Unijnych miliardów nie ma, bo władza niszczy niezależne sadownictwo, a PiS i jego koalicjant traktują Unię jak wcielone zło. "Finansowy szantaż", "bez jednego wystrzału karabinu pozbędziemy się suwerenności" - tak między innymi w środę o UE mówili ludzie Zbigniewa Ziobry.

- To hipokryzja i polityczna gra - ocenia opozycja i przypomina, że europosłowie Suwerennej Polski dostają od UE pensje sięgające pół miliona złotych rocznie plus wysokie diety, a prowadzą politykę skrajnie antyunijną, której celem jest marginalizacja Polski.

- Być może mają w planach wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej - ostrzega Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

Kiedy u nas trwa pat, węgierski parlament przyjmuje pakiet ustaw sądowych, który ma zażegnać spór z Brukselą.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policja ostatnio zatrzymała w Żurominie dwóch mężczyzn, u których znaleziono plastry przeciwbólowe, z których można pozyskać fentanyl. Na wolności nadal jest jednak mężczyzna, na którego w Żurominie mówią "Duch". Matka jednej z ofiar dilerów mówi, że "Duch" zachowuje się, jakby był nietykalny, choć to on uważany jest w mieście za organizatora handlu fentanylem. Dlaczego lokalni mieszkańcy zdają się wiedzieć więcej niż policja? Ma to sprawdzić Biuro Spraw Wewnętrznych Policji.

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce jest odnotowywanych coraz więcej zachorowań na raka szyi i głowy. Pacjenci często się zgłaszają, kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium. Bardzo powszechny wirus HPV przyczynia się do zachorowań. Jak można sobie pomóc? Ból gardła, chrypka, zaburzenia w połykaniu, niedrożność nosa, ból ucha - które trwają kilka tygodni i dłużej - powinny nas skłonić do wykonania dodatkowych badań. Można przeciwko wirusowi się zaszczepić, ale szczepionka nie usunie już istniejącej infekcji.

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Źródło:
Fakty TVN

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS