Są programy na ponad 50 miliardów złotych, ale nie ma pieniędzy. Dwa lata bez KPO

04.05.2023 | Są programy na ponad 50 miliardów złotych, ale nie ma pieniędzy. Dwa lata bez KPO
04.05.2023 | Są programy na ponad 50 miliardów złotych, ale nie ma pieniędzy. Dwa lata bez KPO
Maciej Knapik | Fakty TVN
Są programy na ponad 50 miliardów złotych, ale nie ma pieniędzy. Dwa lata bez KPOMaciej Knapik | Fakty TVN

Już od dwóch lat Polska nie ma środków na KPO. Spór o sądownictwo z Komisją Europejską stanął w miejscu, bo ustawa sądowa trafiła do skłóconego Trybunału Konstytucyjnego. Opozycja przypomina, ile Polska straciła, a straciła dużo.

Do Polski wciąż nie trafiły pieniądze na Krajowy Plan Odbudowy, a minęły już dwa lata, odkąd Sejm dał zielone światło dla unijnych funduszy.

Opozycja wyliczyła, ile Polska straciła. - Budowa 75 tysięcy mieszkań, oddłużenie szpitali - wskazał Włodzimierz Czarzasty, poseł Lewicy i wicemarszałek Sejmu. - Kilka tysięcy supernowoczesnych szkół - wspomniał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - To są stracone dziesiątki miliardów złotych, które już dziś mogły wspierać polskie firmy - podkreślał Szymon Hołownia, lider Polska 2050.

Opozycja w sprawie miliardów z Unii Europejskiej mówi jednym głosem: że jeśli wygrają wybory, zakończą spór z Brukselą.

- Trzeba być strasznym nieudacznikiem, żeby przez tyle czasu tych oczywistych, łatwych i tanich pieniędzy z Brukseli nie wziąć - skomentował Adrian Zandberg, poseł Lewicy.

Portal Konkret24, sięgając dwa lata wstecz, przypomina przynajmniej dziesięć okazji, gdy przedstawiciele rządu obiecywali złożyć do KE wniosek o wypłatę środków na KPO. Wniosek nie został złożony. W "Faktach" TVN pokazywaliśmy niedokończone lub nierozpoczęte inwestycje.

- Wszystko jest jedną wielką fikcją - ocenił senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Klich. Po kontroli w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej powiedział, że prowadzone są nabory, rozstrzygane konkursy, a rząd udaje, że wszystko działa.

- Do tej pory zostało rozstrzygniętych 11 programów, gigantycznych programów, na ponad 50 miliardów złotych. Nie zostały podpisane umowy, bo nie można ich podpisywać, bo pieniędzy nie ma - wyjaśnił senator.

Premier we wrześniu ubiegłego roku tłumaczył, że nie chce wstrzymywać projektów. - Czy zapłacili nam tę fakturę, czy nie zapłacili. Prędzej czy później wszystko zapłacą - przekonywał.

Antyunijna retoryka

Przy okazji rocznicy wstąpienia Polski do UE prezydent Andrzej Duda długo mówił o tym, jak ważna jest dla nas Unia Europejska. - Jesteśmy beneficjentami naszej obecności w Unii Europejskiej, czego nikomu w Polsce tłumaczyć nie trzeba, bo wszyscy wiedzą, jakie mamy korzyści - podkreślił prezydent.

W 2018 roku Andrzej Duda nazwał Unię Europejską "wyimaginowaną wspólnotą, z której niewiele dla nas wynika".

Zupełnie niedawno prezydent wysłał projekt ustawy sądowej, która miała odblokować środki na KPO, do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa tam utknęła, bo w Trybunale trwa spór.

Unijnych miliardów nie ma, bo władza niszczy niezależne sadownictwo, a PiS i jego koalicjant traktują Unię jak wcielone zło. "Finansowy szantaż", "bez jednego wystrzału karabinu pozbędziemy się suwerenności" - tak między innymi w środę o UE mówili ludzie Zbigniewa Ziobry.

- To hipokryzja i polityczna gra - ocenia opozycja i przypomina, że europosłowie Suwerennej Polski dostają od UE pensje sięgające pół miliona złotych rocznie plus wysokie diety, a prowadzą politykę skrajnie antyunijną, której celem jest marginalizacja Polski.

- Być może mają w planach wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej - ostrzega Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

Kiedy u nas trwa pat, węgierski parlament przyjmuje pakiet ustaw sądowych, który ma zażegnać spór z Brukselą.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS