"Sytuacja wymyka się spod kontroli. Potrzebujemy bardzo szybkich zmian"

28.09.2020 | "Sytuacja wymyka się spod kontroli. Potrzebujemy bardzo szybkich zmian"
28.09.2020 | "Sytuacja wymyka się spod kontroli. Potrzebujemy bardzo szybkich zmian"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
28.09.2020 | "Sytuacja wymyka się spod kontroli. Potrzebujemy bardzo szybkich zmian"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Ostatniej doby potwierdzono ponad 1300 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Zdaniem ekspertów potrzeba szybkich działań korygujących w dotychczasowej strategii walki z epidemią. Czy rząd ma skuteczny plan walki z SARS-CoV-2?

W poniedziałek odbyło się zwołane przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego posiedzenie sztabu kryzysowego związane z przyrostem zakażeń koronawirusem.

Wszystko dlatego, że w niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1350 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, z czego najwięcej, bo aż 193 wykryto w województwie mazowieckim.

- Pomimo tego, że rządzący zapewniali jeszcze kilka miesięcy temu, że sytuacja jest bezpieczna, to ona niestety w tej chwili się pogarsza - mówił Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej.

Samorządy muszą przygotować plany działań na dalszą walkę z koronawirusem, bo nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie nastąpiła radykalna poprawa.

Polska wchodzi w drugą fazę epidemii?

Z danych przekazanych przez resort zdrowia wynika, że w niedzielę wykonano zaledwie 13 tysięcy testów. Potwierdzono natomiast ponad 1300 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2. To oznacza, że co dziesiąty test był pozytywny.

Jeżeli cofniemy się do danych sprzed kliku dni, to wyraźnie widać, że skokowy wzrost nowych przypadków cały czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie - na takim, jakiego nie było od początku epidemii COVID-19 w Polsce.

- Na pewno jesteśmy w innej fazie, w innej, nowej fali - ocenił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Wypowiedź szefa rządu można uznać za przyznanie, że Polska mierzy się właśnie z kolejnym, silniejszym uderzeniem epidemii COVID-19.

Do sytuacji epidemicznej w kraju odniósł się również minister zdrowia Adam Niedzielski. "Polska pozostaje nadal jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy, ale pamiętajmy, że ryzyko eskalacji jest wysokie" - napisał na Twitterze minister.

Wpis ministra zdrowia z niedzieliAdam Niedzielski | Twitter

Opublikowany przez ministra zdrowia wpis może być kolejnym potwierdzeniem, że na horyzoncie nie widać końca epidemii.

"Najgorsze przed nami"

- Sytuacja w tej chwili wymyka się spod kontroli. Potrzebujemy bardzo szybkich zmian w przepisach, które zostały ustanowione na początku września, ponieważ pojawił się chaos - ocenia immunolog i ekspert do spraw zakażeń doktor Paweł Grzesiowski.

Apeli lekarzy rząd może, ale nie musi słuchać. Jednak oficjalny apel opozycji o debatę i zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego trudniej będzie zbyć milczeniem.

- Do takiego spotkania, wspólnie, dla pacjentów, dla ochrony zdrowia, wzywamy ministra zdrowia, wszystkie siły polityczne - apeluje Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Trzeba usiąść, posłuchać fachowców i podjąć odważne decyzje, bo najgorsze przed nami - dodaje wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej.

Opozycja zarzuca rządzącym, że gdy nadciągała nowa fala koronawirusa, gdy kolejne dane były gorsze od poprzednich, rząd był przy Nowogrodzkiej - w stanie tymczasowości, a Ministerstwo Zdrowia w niepewności, czy zaraz nie będzie wyborów.

- Kiedy jest 1500 (przypadków zakażeń dziennie - przyp.red.) albo i więcej, z możliwością wzrostu, to rząd zajmuje się sobą - zauważył marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej.

Były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha z Prawa i Sprawiedliwości zaznacza jednak, że nie można mówić, że coś zostało zaniedbane w skandaliczny sposób. - Pewnie, błędy się zdarzają, bo wszędzie się zdarzają - odpowiada.

Konsultacje resortu zdrowia

W poniedziałek minister zdrowia rozmawiał z lekarzami z oddziałów zakaźnych, którzy od początku epidemii byli na pierwszej linii frontu. W czwartek Niedzielski będzie rozmawiać z lekarzami rodzinnymi, czyli tymi, których właśnie wysłano na linię frontu walki z koronawirusem.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej domagają zmian w przepisach. Chcą między innymi móc wysyłać pacjentów na testy tylko po rozmowie telefonicznej.

Obecnie pacjenta na testy mogą skierować tylko po badaniu w gabinecie i tylko wtedy, gdy pacjent ma wszystkie cztery objawy - wysoką gorączkę, kaszel, duszności oraz stracił węch lub smak.

- Środowisko zarówno pacjentów, jak i lekarzy chciałoby możliwie prostszych schematów - zaznaczył doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

O tym, że nawet duża wiedza o koronawirusie nie chroni przed zakażeniem, niech świadczy fakt, że - jak poinformował w poniedziałek portal onet.pl - chory jest były minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Według informacji "Faktów" TVN Szumowski chorobę przechodzi niemal bezobjawowo i lada dzień kończy domową izolację.

Autor: Krzysztod Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę umorzyła śledztwo - nie chciała zbadać gigantycznych zarobków w Orlenie, także Daniela Obajtka. Chodzi o ponad osiem milionów złotych wydane z pominięciem tak zwanej ustawy kominowej. Teraz jednak prokuratura wraca do sprawy i zainteresowała się też Jackiem Sasinem, który nadzorował Orlen.

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by cesarek było średnio 15 procent. W Polsce jest to 50 procent. Dlaczego tak się dzieje? Lekarze wskazują, że kobiety nie chcą cierpieć w trakcie porodu, bo wciąż jest problem ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w 2023 roku zaledwie 17 procent porodów naturalnych było w Polsce znieczulanych.

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Huragan Beryl przetacza się nad Karaibami i niszczy wszystko na swojej drodze. Wiatr wieje z prędkością nawet 290 kilometrów na godzinę i niemal wymyka się skali. Meteorolodzy już kwalifikują go do huraganu 5. kategorii, choć wcześniej prognozowano, że będzie to tylko burza tropikalna.

Rozwinął się najszybciej historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Rozwinął się najszybciej historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS