"Sytuacja największego zagrożenia". Lekarze alarmują: objawów PIMS u dzieci nie wolno zlekceważyć

25.11.2020 | "Sytuacja największego zagrożenia". Lekarze alarmują: objawów PISM u dzieci nie wolno zlekceważyć
25.11.2020 | "Sytuacja największego zagrożenia". Lekarze alarmują: objawów PISM u dzieci nie wolno zlekceważyć
Renata Kijowska | Fakty TVN
25.11.2020 | "Sytuacja największego zagrożenia". Lekarze alarmują: objawów PISM u dzieci nie wolno zlekceważyćRenata Kijowska | Fakty TVN

Zespół pocovidowy może być gorszy niż COVID-19 - ostrzegają lekarze. Objawy PIMS u dzieci zaczynają występować po kilku tygodniach od przejścia zakażenia koronawirusem. Chorobie mogą towarzyszyć różne objawy, dlatego lekarze alarmują, by ich nie bagatelizować.

8-letni Adaś już może siedzieć. Chłopiec ostatnio wiele wycierpiał, zdiagnozowano u niego między innymi zespół pocovidowy. Obecnie przebywa w szpitalu.

- Teraz już jest uśmiechnięty, mamy też towarzystwo kolegi - mówi Małgorzata Kosieradzka, mama Adama.

Lekarze alarmują, że zespół pocovidowy może być groźniejszy od samego COVID-19. Objawy choroby pojawią się trzy-cztery tygodnie po zakażeniu koronawirusem.

- To jest sytuacja największego zagrożenia w tej chwili u dzieci, jeśli chodzi o COVID-19 - twierdzi lekarz pediatra Lidia Stopyra ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Specjaliści chorobę określają skrótem PIMS - pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny tymczasowo związany z zakażeniem SARS-CoV-2.

Jakie mogą być objawy zespołu pocovidowego?

PIMS atakuje wiele narządów - u każdego z dzieci, u których zdiagnozowano chorobę, rozwój i towarzyszące objawy były inne. - Część z tych dzieci ma tak silne bóle brzucha, że lądują na oddziałach chirurgicznych, niekiedy nawet są operowane z podejrzeniem wyrostka robaczkowego - wyjaśnia dr Magdalena Okarska-Napierała z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W przypadku Zosi lekarze najpierw podejrzewali wyrostek robaczkowy, a potem zakażenie bakteryjne. Dziewczynka gasła w oczach.

- Żona wysłała do mnie takiego bardzo dramatycznego SMS-a, żebym przyjeżdżał, bo Zosia zapytała ją, czy umrze. To był stan dziecka, w którym mieliśmy najgorsze, najczarniejsze myśli - mówi Grzegorz Ikoniak, tata Zosi.

Mężczyzna po apelach, by rodzice i lekarze szybko reagowali na pierwsze objawy PIMS, dostawał nienawistne komentarze, że chorobę dziecka wymyślił. Apeluje jednak dalej, by niczego nie przeoczyć.

- Poza tymi bardzo dużymi bólami brzucha nastąpiła tak zwana przeczulica bólowa, nie można było wręcz dotknąć córki. Wyskoczył też rumień - dodaje mężczyzna.

Przykładowe objawy PIMS-TSFakty TVN

Dlatego jeśli dziecko oprócz wysokiej gorączki skarży się na ból brzucha, ma wysypkę, lub zaczerwienione oczy, pękają mu usta, puchną i bolą stopy, stawy i jest apatyczne, to należy sprawdzić, czy nie przechodziło wcześniej zakażenia koronawirusem.

- Ostrzegam tylko rodziców, żeby szybciutko reagować, do szpitala jechać i reagować. Nie czekać na teleporady - podkreśla Małgorzata Kosieradzka, mama Adasia.

"Z niepokojem patrzymy w przyszłość"

Zdaniem ekspertów szybka diagnoza może skrócić cierpienie dzieci, ale i niebezpieczeństwo powikłań. PIMS może na przykład trwale uszkodzić serce dziecka.

- Z niepokojem patrzymy w przyszłość, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć, u ilu z tych pacjentów dojdzie do powikłań w postaci na przykład tętniaków naczyń wieńcowych - przyznaje dr hab. Sebastian Góreczny, kierownik Oddziału Kardiologicznego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Po fali zwiększonej liczby zakażeń koronawirusem lekarze spodziewają się teraz fali pacjentów z PIMS. Jednak zaznaczają, że mają skuteczną broń do walki z chorobą. Chodzi o immunoglobuliny podawane przez pompę.

- To są często dzieci duże, to są nastolatkowie, to musimy pomyśleć o tym, żeby tej immunoglobuliny zabezpieczyć, więc to jest czas, żeby się zwrócić wszędzie tam, gdzie możemy tych immunoglobulin szukać, żeby je zdobyć - mówi lekarz pediatra Lidia Stopyra.

Polscy lekarze jak dotąd walkę wygrywają. Zosia czuje się dobrze, wróciła już do domu, Adaś też na to czeka.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: SZPITAL SPECJALISTYCZNY IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W KRAKOWIE

Pozostałe wiadomości

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS