"Sprzeciwiamy się prywatyzacji Platformy Obywatelskiej przez Borysa Budkę"

17.05.2021 | "Sprzeciwiamy się prywatyzacji Platformy Obywatelskiej przez Borysa Budkę"
17.05.2021 | "Sprzeciwiamy się prywatyzacji Platformy Obywatelskiej przez Borysa Budkę"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
17.05.2021 | "Sprzeciwiamy się prywatyzacji Platformy Obywatelskiej przez Borysa Budkę"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Kiedy rząd prezentuje Polski Ład, Platforma Obywatelska nie może dojść do ładu sama ze sobą. Gdy lider PO Borys Budka rozpoczął objazd po Polsce, wieloletnia europosłanka tej formacji ogłosiła odejście z partii. Już od dawna między Różą Thun a Platformą nie było bliskich kontaktów. Teraz, w najbardziej niefortunnym momencie dla PO, doszło do zerwania. Platformie w ofensywie nie pomaga też decyzja o wyrzuceniu z partii dwóch posłów.

Dla pogrążonej w kryzysie Platformy Obywatelskiej początek tygodnia nie okazał się najlepszy. Miała być wiosenna ofensywa, a nagle doszło do niespodziewanej rezygnacji. - Zawiadomiłam mailowo i listownie, że proszę o skreślenie z listy członków - poinformowała europosłanka PO Róża Thun.

Róża Thun była jedną z najważniejszych europosłanek Platformy od 2009 roku. Zdecydowała o odejściu z partii po tym, jak Platforma wstrzymała się od głosu w sprawie ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy. - Lewica zachowała się okropnie. Ostateczna decyzja Platformy jest inna niż ja bym chciała - wyjaśnia europosłanka.

W sprawie głosowania odbyły się trzy posiedzenia klubu parlamentarnego PO, w skład którego wchodzą też europosłowie. - Ja głosu Róży Thun wtedy nie słyszałem - zapewnia Cezary Tomczyk z PO.

Już od dawna między Różą Thun a Platformą nie było bliskich kontaktów. Teraz, w najbardziej niefortunnym dla PO momencie doszło do zerwania.

- To smutne akurat dlatego, że ja bardzo cenię panią poseł. Szkoda. Zabrakło tego głosu wcześniej - przekonuje przewodniczący Platformy Borys Budka.

Wewnętrzne problemy

Platformie w ofensywie nie pomaga też decyzja o wyrzuceniu z partii dwóch posłów - Ireneusza Rasia i Pawła Zalewskiego. Właśnie oświadczyli, że zamierzają walczyć i odwołują się od decyzji do sądu koleżeńskiego.

- To działanie wobec nas jest to zakrywanie swojej nieudolności - mówi Raś.

- Sprzeciwiamy się prywatyzacji Platformy Obywatelskiej przez Borysa Budkę. Borys Budka jest niedojrzałym przywódcą. Jego przywództwo jest niedojrzałe i niedobre dla Polski - dodaje Zalewski.

Borys Budka odpowiada, że sąd koleżeński odwołania rozpatrzy. Jednak zastrzeżeń o szkodzenie partii nie wycofuje.

- Wylatuje się z Platformy za nielojalność. Wylatuje się za podważanie ciężkiej pracy koleżanek i kolegów. Ale przede wszystkim wylatuje się za to, że ktoś w trudnych czasach próbuje rozwalać Platformę od wewnątrz - mówi Budka.

Publiczna kłótnia i podważanie przywództwa Platformie na pewno nie pomaga.

Róża Thun w tej sprawie jest dość wstrzemięźliwa. - Ja nie chcę oceniać Borysa Budki, bo ja nie jestem w Sejmie i ja z Borysem Budką właściwie nie mam kompletnie nic do czynienia. Wierzę w to, że robi, co może - mówi Thun.

Nowe otwarcie?

Przewodniczący PO głównie odpowiadał w poniedziałek na pytania o odejścia i wyrzucenia. Choć pojechał do Dąbrowy Tarnowskiej, by zaakcentować nowe otwarcie.

- W dniu, w którym kończą się obostrzenia covidowe, ruszamy w Polskę. Odwiedzimy każdy powiat w Polsce. Poświęcimy ten czas na rozmowy - zapowiada Budka.

Objazd kraju zaczęto od miejsca, gdzie Platforma miała najniższe poparcie w całym kraju. Reakcje mieszkańców były podzielone.

Kłopotem Borysa Budki jest to, że jego rozpoznawalność jest dużo niższa niż Rafała Trzaskowskiego, który w wyborach prezydenckich zdobył 10 milionów głosów, ale bardziej niż w działania Platformy angażuje się we własne inicjatywy i buduje poparcie wśród samorządowców. Nie wiadomo tylko czy dla partii, czy dla siebie.

Polskę Platforma chce objeżdżać z jasnym przekazem: nie damy zrobić krzywdy przedsiębiorcom.

- Nie trzeba dzielić Polaków. Nie można gorzej traktować przedsiębiorców od ludzi ciężko pracujących na etatach - uważa Borys Budka.

W środę senatorowie PO mają ogłosić poparcie dla ratyfikacji funduszu odbudowy ze specjalną preambułą do ustawy.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Blisko 70 strzałów oddał pijany żołnierz w stronę samochodu, którym jechał ojciec z córką. To oznacza, że opróżnił niemal trzy magazynki. Na szczęście po tym, jak najpierw strzelał w powietrze, dziewczynka zdołała uciec z auta i kule trafiły tylko w jej pusty fotel. Prokuratura nie ma wątpliwości, że to było usiłowanie zabójstwa. Jak mogło do tego dojść? 

Pijany żołnierz oddał ponad 60 strzałów w Mielniku. "Oprócz sprzętu potrzebny jest tak zwany materiał ludzki"

Pijany żołnierz oddał ponad 60 strzałów w Mielniku. "Oprócz sprzętu potrzebny jest tak zwany materiał ludzki"

Źródło:
Fakty TVN

W środę Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Najogólniej mówiąc: to my mamy przeprowadzić Wspólnotę przez te najbliższe sześć miesięcy. To duże wyzwanie, bo czasy nie są łatwe - mowa zarówno o sytuacji na zewnątrz Unii, jak i wewnątrz niej.

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Źródło:
Fakty TVN

Mieszkańcy są przerażeni i mówią o profanacji, a policja próbuje znaleźć sprawcę. W powiecie strzeleckim w województwie opolskim ktoś kradnie figurki i obrazy sakralne z przydrożnych kapliczek, a w ich miejsce wstawia karykatury świętych.

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- On nie uważa nic na żaden ważny temat, nikt nie wie, jakie ma poglądy, ale mamy go kupić - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Lubnauer (KO) o kandydacie PiS na prezydenta. Według wiceministry edukacji Karol Nawrocki "chce być jak taki kot w worku". Europoseł Adam Jarubas (PSL) ocenił, że Nawrocki "może być narzędziem w rękach prezesa Kaczyńskiego".

"Chce być jak kot w worku, którego mamy kupić"

"Chce być jak kot w worku, którego mamy kupić"

Źródło:
TVN24

Mamy bardzo mocne papiery do tego, żeby nadawać ton Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Szłapka, minister do spraw unijnych, odnosząc się do rozpoczynającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Stwierdził też, że "cieniem" na węgierskiej prezydencji, która trwała do końca 2024 roku, położyła się wizyta Viktora Orbana w Moskwie i jego spotkanie z Władimirem Putinem.

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

Źródło:
TVN24

Od początku izraelskiej operacji w Strefie Gazy, która była reakcją na bestialski atak Hamasu, w enklawie zginęło ponad 45 tysięcy ludzi. Ponad 108 tysięcy zostało rannych. To najnowsze dane lokalnych władz. Ci, którzy nie zginęli ani nie zostali ranni, w większości musieli uciekać ze swoich domów. O bezpieczeństwo jest bardzo trudno - zwłaszcza teraz, gdy tak bardzo spadły tam temperatury. Są kolejne doniesienia o noworodkach, które zmarły z wyziębienia.

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kijów wstrzymał tranzyt rosyjskiego gazu przez swoje terytorium. "Rosja traci rynki, poniesie też straty finansowe. Europa podjęła już decyzję o rezygnacji z rosyjskiego surowca" - oznajmił ukraiński minister energetyki. Patrząc na to, jak przez lata Rosja zmonopolizował europejski rynek energetyczny - to po prostu rewolucja. Co dalej?

Nowy Rok rozpoczął się historyczną decyzją Ukrainy. Co zamiast rosyjskiego gazu?

Nowy Rok rozpoczął się historyczną decyzją Ukrainy. Co zamiast rosyjskiego gazu?

Źródło:
Fakty TVN