Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Źródło:
Fakty TVN
Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"
Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"Arleta Zalewska/Fakty TVN

W środę Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Najogólniej mówiąc: to my mamy przeprowadzić Wspólnotę przez te najbliższe sześć miesięcy. To duże wyzwanie, bo czasy nie są łatwe - mowa zarówno o sytuacji na zewnątrz Unii, jak i wewnątrz niej.

W środę władzę w Radzie Unii Europejskiej na pół roku przejmują polski premier, ministrowie i setki urzędników. - Ona będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu - zapowiada premier Donald Tusk. - Dla mnie sukcesem ta prezydencja będzie wtedy, kiedy z jednej strony pokażemy się jako dobry negocjator - mówi Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera z pionu ds. Unii Europejskiej.

To w praktyce oznacza, że to Polska przez najbliższe miesiące będzie pośredniczyć w negocjacjach, będzie kierować rozmowami i szukać kompromisów między krajami członkowskimi. I to w czasie, gdy decydują się kluczowe dla Europejczyków sprawy.

Tusk: Polska będzie miejscem, o którym cały świat będzie mówił z uznaniem
Tusk: Polska będzie miejscem, o którym cały świat będzie mówił z uznaniemTVN24

Priorytety naszej prezydencji

- Bardzo ważne jest doprowadzenie do kompromisu w sprawie finansowania przemysłu obronnego w Unii Europejskiej. To jest numer jeden. Numer dwa to dalsze wsparcie dla Ukrainy. Też są dodatkowe tematy, takie jak rozmowy o nowym unijnym budżecie, bo to nowa siedmiolatka się zbliża i to właśnie w Warszawie kraje członkowskie pokażą swoje oczekiwania wobec unijnego budżetu - wskazuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.

Bezpieczeństwo będzie tematem numer jeden polskiej prezydencji obok bezpieczeństwa militarnego czy ochrony granic i ograniczenia nielegalnej imigracji. Kluczowe mają być również bezpieczeństwo ekonomiczne, żywnościowe i zdrowotne.

CZYTAJ TAKŻE: "To będzie rok pozytywnego przełomu. Nie mamy innego wyjścia"

- A przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne. Chodzi o to, żebyśmy byli uniezależnieni od Rosji, ale jednocześnie również walczyli i osiągnęli niski poziom cen energii. To jest bardzo ważne nie tylko dla zwykłych obywateli Unii Europejskiej i Polski, ale również dla przedsiębiorstw - wskazuje Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych z Lewicy.

- Polski głos zaczyna mieć już wpływ na konkretne decyzje - podkreśla Donald Tusk.

Podczas ostatniego w 2024 roku posiedzenia rządu premier relacjonował rozmowy i ustalenia w sprawie tak zwanej bałtyckiej linii obrony. Chodzi o wspólną kontrolę militarną obszaru Bałtyku przez państwa NATO. - Otrzymałem przedwczoraj sygnał od sekretarza generalnego NATO, że będziemy pilnie pracowali nad projektem wzmocnionej kontroli militarnej na rzecz bezpiecznego Bałtyku. To dla nas bardzo ważny sygnał - przekazał Donald Tusk.

Sikorski: mamy bogaty program prezydencji, która odbywa się w niezwykle skomplikowanej sytuacji międzynarodowej
Sikorski: mamy bogaty program prezydencji, która odbywa się w niezwykle skomplikowanej sytuacji międzynarodowejTVN24

Politycy PiS-u chwalą węgierską prezydencję

To będzie też ważny czas negocjacji w sprawie rozszerzenia Unii o kolejne państwa, w tym Ukrainę i co w tym kontekście symboliczne - Polska przejęła prezydencję od Węgrów i prorosyjskiego Viktora Orbana.

- To porażka, to kompromitacja. Symbolem węgierskiej prezydencji była wizyta Orbana u zbrodniarza wojenego Putina w Moskwie - przypomina Michał Szczerba, eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej.

ZOBACZ TEŻ: Viktor Orban w święta chwali Władimira Putina, nazywając go "uczciwym partnerem"

Jednak zdaniem posła PiS-u to właśnie Orban jest tym, którego rząd Tuska powinien naśladować. - Mam nadzieję, że będziemy kontynuować misję Węgier w Unii Europejskiej - mówi Przemysław Czarnek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Wszyscy w Unii Europejskiej chcą jak najszybciej zapomnieć o węgierskiej prezydencji - zwraca uwagę Michał Szczerba.

Prezydencja to ponad 300 spotkań urzędniczych i ministerialnych w łącznie 24 miastach. W Gdańsku już 9 stycznia odbędzie się kolegium nowo wybranych unijnych komisarzy z członkami polskiego rząd. Przez pół roku w związku z prezydencją ma Polskę odwiedzić około 40 tysięcy osób.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara/PAP

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS