PO przedstawiła program polityki zagranicznej. "Polska znowu będzie pełnić rolę eksperta"

24.04 | PO przedstawiła program polityki zagranicznej. "Polska znowu będzie pełnić rolę eksperta"Zdjęcia organizatora

Platforma Obywatelska ostrzega, że Polska samotna, niesolidarna i niepraworządna jest zagrożona. W ocenie PO należy odbudować relacje z instytucjami unijnymi i Stanami Zjednoczonymi. Filary nowej doktryny politycznej Platformy Obywatelskiej pod hasłem "Bezpieczna Polska" zaprezentował w sobotę lider PO Borys Budka. W sobotniej konferencji uczestniczyli też były szef MSZ, obecnie europoseł Radosław Sikorski oraz były wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak.

W sobotę w Warszawie Platforma Obywatelska przedstawiła program polityki zagranicznej "Bezpieczna Polska".

- Tak samotna i niema Polska nie była od czasów rozbiorów. Kaczyński uciął język polskiej dyplomacji i zabił polską politykę zagraniczną - to diagnoza, którą wygłosił lider PO Borys Budka po 6 latach rządów PiS. Tak zdaniem PO przedstawia się sytuacja Polski w świecie wychodzącym z pandemii, wobec agresywnej polityki Rosji, ekspansji Chin, zmiany prezydenta Stanów Zjednoczonych i sporów z instytucjami unijnymi.

PiS przejmował polską politykę zagraniczną z chwytliwym hasłem "wstawania z kolan" i wyraźną rezerwą do Europy. Na początku rządów Beaty Szydło flagi europejskie zniknęły z sali konferencyjnej. Od początku rządów PiS trwa spór Polski z Komisją Europejską o praworządność.

- Polska, zamiast współprzewodniczyć Europie, sama stawia się pod pręgierzem - ocenił eurodeputowany PO Radosław Sikorski.

Odpowiedź władzy jest niezmienna od lat. - Każde państwo Unii Europejskiej ma prawo do tego, żeby kształtować swój system sądownictwa - podkreśla wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Komisja Europejska ostrzegała i komunikowała. Rząd nic sobie z tego nie robił. Kolejni sędziowie są poddawani represjom przez Izbę Dyscyplinarną. Komisja Europejska dalej wysyła ostrzeżenia i wnioski do TSUE, pozostające bez reakcji.

- Instytucje europejskie działają zbyt wolno i zbyt opieszale. (...) Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej chyba zapominają, po co są. Że są strażnikami traktatów i wartości europejskich - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova tłumaczy jesdnak, że Unia ma swoje procedury i terminy, apeluje do Izby Dyscyplinarnej o zaprzestanie działań i głośno wyraża niezadowolenie z braku bezpośrednich kontaktów z polskimi władzami.

"Minister Zbigniew Rau w sprawach ukraińskich absolutnie nadaje ton"

Według Platformy ich zdaniem antyunijna polityka PiS skutkuje utratą znaczenia Polski. PO zapowiedziała nową strategię w polityce zagranicznej - także unijnej. - Wejście do grupy trzymającej władzę w Unii Europejskiej - zapowiedział Radosław Sikorski.

Politycy obozu rządzącego odpowiadają, że to Polska w sprawach napięcia na Wschodzie nadaje ton światu i Europie.

- Dzisiaj w Europie, w Unii Europejskiej, nie ma bardziej aktywnego ministra spraw zagranicznych niż minister Zbigniew Rau. Minister Zbigniew Rau w sprawach ukraińskich absolutnie nadaje ton tym działaniom. (...) Dziś to właśnie Polska jest tym państwem, które wzywa i koordynuje naszych sojuszników - ocenił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Tej aktywności nie widać na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Minister Rau był na początku kwietnia raz na Ukrainie, dwa tygodnie temu rozmawiał z sekretarzem stanu USA. Brak informacji o innych działaniach i spotkaniach.

Opozycja krytykuje także brak zainteresowania PiS-u polityką wschodnią i sojusz z proputinowskimi liderami - włoskim politykiem Matteo Salvinim i premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Jednocześnie podkreśla, że pod ich rządami to się zmieni. - Polska znowu będzie pełnić rolę eksperta NATO i Unii Europejskiej - zapowiedział Borys Budka.

Platforma, prezentując własne pomysły na politykę zagraniczną pod hasłem "Bezpieczna Polska", wymieniła wśród nich także odbudowę relacji politycznych z Ameryką.

PO przypomniała, że władza PiS postawiła wszystko na jedną kartę - Donalda Trumpa. Nawet wtedy, gdy już było wiadomo, że Trump przegrał wybory, prezydent Duda nie spieszył się gratulacjami dla Joe Bidena. Nowy prezydent USA nie nawiązał bezpośredniego kontaktu z polskim prezydentem od 20 stycznia, od trzech miesięcy. - Priorytetem Stanów Zjednoczonych stała się ponownie promocja demokracji, a nie chronienia autokratów - stwierdził Radosław Sikorski.

- Jakaś niewiarygodnie dziecinna wizja polityki zagranicznej - tak ocenił prezentację PO Paweł Jabłoński.

Na szczycie NATO w Brukseli w czerwcu Andrzej Duda będzie miał okazję spotkać się z Joe Bidenem.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcia organizatora

Pozostałe wiadomości

Ponad miesiąc temu Adam Bodnar wysłał do Krajowego Biura Wyborczego zawiadomienie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Pieniądze, które miały w założeniu pomagać ofiarom przestępstw, miały być przeznaczone na kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Teraz podobne zawiadomienie wysyła ministra klimatu, a chodzi o miliony z Funduszu Leśnego.

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

- To jest chyba jasne dla każdego obywatela i też dla tego rządu, że działania związane z Pegasusem były w latach, kiedy władzę sprawowało PiS. To nie jest pierwsza taka sprawa w trybunale, gdzie obecny rząd odpowiada, w sensie formalnym, za działania poprzedniego - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram. Odniosła się do kwestii pytań do polskich władz, jakie sformułował Europejski Trybunał Praw Człowieka, który zbada stosowanie Pegasusa w Polsce.

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

Źródło:
TVN24

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS