PO przedstawiła program polityki zagranicznej. "Polska znowu będzie pełnić rolę eksperta"

24.04 | PO przedstawiła program polityki zagranicznej. "Polska znowu będzie pełnić rolę eksperta"Zdjęcia organizatora

Platforma Obywatelska ostrzega, że Polska samotna, niesolidarna i niepraworządna jest zagrożona. W ocenie PO należy odbudować relacje z instytucjami unijnymi i Stanami Zjednoczonymi. Filary nowej doktryny politycznej Platformy Obywatelskiej pod hasłem "Bezpieczna Polska" zaprezentował w sobotę lider PO Borys Budka. W sobotniej konferencji uczestniczyli też były szef MSZ, obecnie europoseł Radosław Sikorski oraz były wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak.

W sobotę w Warszawie Platforma Obywatelska przedstawiła program polityki zagranicznej "Bezpieczna Polska".

- Tak samotna i niema Polska nie była od czasów rozbiorów. Kaczyński uciął język polskiej dyplomacji i zabił polską politykę zagraniczną - to diagnoza, którą wygłosił lider PO Borys Budka po 6 latach rządów PiS. Tak zdaniem PO przedstawia się sytuacja Polski w świecie wychodzącym z pandemii, wobec agresywnej polityki Rosji, ekspansji Chin, zmiany prezydenta Stanów Zjednoczonych i sporów z instytucjami unijnymi.

PiS przejmował polską politykę zagraniczną z chwytliwym hasłem "wstawania z kolan" i wyraźną rezerwą do Europy. Na początku rządów Beaty Szydło flagi europejskie zniknęły z sali konferencyjnej. Od początku rządów PiS trwa spór Polski z Komisją Europejską o praworządność.

- Polska, zamiast współprzewodniczyć Europie, sama stawia się pod pręgierzem - ocenił eurodeputowany PO Radosław Sikorski.

Odpowiedź władzy jest niezmienna od lat. - Każde państwo Unii Europejskiej ma prawo do tego, żeby kształtować swój system sądownictwa - podkreśla wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Komisja Europejska ostrzegała i komunikowała. Rząd nic sobie z tego nie robił. Kolejni sędziowie są poddawani represjom przez Izbę Dyscyplinarną. Komisja Europejska dalej wysyła ostrzeżenia i wnioski do TSUE, pozostające bez reakcji.

- Instytucje europejskie działają zbyt wolno i zbyt opieszale. (...) Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej chyba zapominają, po co są. Że są strażnikami traktatów i wartości europejskich - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova tłumaczy jesdnak, że Unia ma swoje procedury i terminy, apeluje do Izby Dyscyplinarnej o zaprzestanie działań i głośno wyraża niezadowolenie z braku bezpośrednich kontaktów z polskimi władzami.

"Minister Zbigniew Rau w sprawach ukraińskich absolutnie nadaje ton"

Według Platformy ich zdaniem antyunijna polityka PiS skutkuje utratą znaczenia Polski. PO zapowiedziała nową strategię w polityce zagranicznej - także unijnej. - Wejście do grupy trzymającej władzę w Unii Europejskiej - zapowiedział Radosław Sikorski.

Politycy obozu rządzącego odpowiadają, że to Polska w sprawach napięcia na Wschodzie nadaje ton światu i Europie.

- Dzisiaj w Europie, w Unii Europejskiej, nie ma bardziej aktywnego ministra spraw zagranicznych niż minister Zbigniew Rau. Minister Zbigniew Rau w sprawach ukraińskich absolutnie nadaje ton tym działaniom. (...) Dziś to właśnie Polska jest tym państwem, które wzywa i koordynuje naszych sojuszników - ocenił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Tej aktywności nie widać na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Minister Rau był na początku kwietnia raz na Ukrainie, dwa tygodnie temu rozmawiał z sekretarzem stanu USA. Brak informacji o innych działaniach i spotkaniach.

Opozycja krytykuje także brak zainteresowania PiS-u polityką wschodnią i sojusz z proputinowskimi liderami - włoskim politykiem Matteo Salvinim i premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Jednocześnie podkreśla, że pod ich rządami to się zmieni. - Polska znowu będzie pełnić rolę eksperta NATO i Unii Europejskiej - zapowiedział Borys Budka.

Platforma, prezentując własne pomysły na politykę zagraniczną pod hasłem "Bezpieczna Polska", wymieniła wśród nich także odbudowę relacji politycznych z Ameryką.

PO przypomniała, że władza PiS postawiła wszystko na jedną kartę - Donalda Trumpa. Nawet wtedy, gdy już było wiadomo, że Trump przegrał wybory, prezydent Duda nie spieszył się gratulacjami dla Joe Bidena. Nowy prezydent USA nie nawiązał bezpośredniego kontaktu z polskim prezydentem od 20 stycznia, od trzech miesięcy. - Priorytetem Stanów Zjednoczonych stała się ponownie promocja demokracji, a nie chronienia autokratów - stwierdził Radosław Sikorski.

- Jakaś niewiarygodnie dziecinna wizja polityki zagranicznej - tak ocenił prezentację PO Paweł Jabłoński.

Na szczycie NATO w Brukseli w czerwcu Andrzej Duda będzie miał okazję spotkać się z Joe Bidenem.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcia organizatora

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS