"Rekrutują największych socjopatów. Ich wizytówką jest okrutna, bezsensowna przemoc"


Zwycięstwo talibów budziło u tysięcy Afgańczyków zrozumiały lęk, ale ISIS-K budzi przerażenie. W zeszłym roku przebrani za policjantów i uzbrojeni po zęby terroryści z tej organizacji weszli do szpitala położniczego. Na cel wzięli kobiety w połogu i ich nowo narodzone dzieci. Jeśli byli zdolni do tego, mogą zrobić wszystko.

12 maja 2020 roku przebrani za policjantów i uzbrojeni po zęby terroryści z ISIS-K weszli do szpitala położniczego w Kabulu. Na cel wzięli kobiety w połogu i ich nowo narodzone dzieci. To była egzekucja. Zginęły 24 osoby, w tym noworodki.

- ISIS jako taka jest pewnego rodzaju "franczyzą", "marką" dla organizacji terrorystycznych, dżihadystycznych, w różnych regionach świata. I one niejako ze sobą konkurują na okrucieństwo - wyjaśnia doktor Katarzyna Maniszewska z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Szpital prowadziła organizacja Lekarze bez Granic. Cywile, pracownicy organizacji humanitarnych, dziennikarze i władze to właśnie wrogowie ISIS-K, czyli skrajnie radykalnej afgańskiej filii tak zwanego Państwa Islamskiego o nazwie Państwo Islamskie Prowincji Chorasan, które powstało sześć lat temu i przeprowadziło już setki ataków.

8 maja 2021 roku terroryści zaatakowali szkołę dla dziewcząt w Kabulu. Zabili 68 osób, 165 zostało rannych. Większość ofiar to dziewczynki.

- Ten atak może być przedstawiony jako zamach na miejsce, w którym "nasze dziewczynki" są indoktrynowane, żeby zrobić z nich "takie same d****i, jak te kobiety z Zachodu - mówi Marcin Krzyżanowski, były konsul RP w Kabulu.

"Okrutna, bezsensowna przemoc"

ISIS-K twierdzi, że żadna władza nie jest w stanie zapewnić ludziom bezpieczeństwa, nie jest w stanie rządzić. - Wielu z nich to byli talibowie, którzy naszyli sobie plakietki ISIS, żeby wyglądać na jeszcze gorszych - przekonuje Peter Bergen, dziennikarz i autor książki "Osama bin Laden: portret z bliska".

Talibowie to według ISIS-K "plugawi nacjonaliści", bo są za mało radykalni i skupieni tylko na Afganistanie zamiast walczyć o ustanowienie Kalifatu na całym świecie.

- Tak zwane Państwo Islamskie myśli w kategoriach szerzenia swoich działań na cały świat, podobnie trochę jak Al-Kaida - twierdzi profesor Piotr Balcerowicz, orientalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Afgański odłam ISIS twierdzi, że talibowie porzucili pole walki i wybrali negocjacje z Zachodem w luksusowych hotelach.

- Werbują największych socjopatów. Ich wizytówką jest okrutna, bezsensowna przemoc wobec każdego, kto stanie im na drodze - mówi Colin Clarke, autor książki "Po Kalifacie: Państwo Islamskie".

- Według przekazu ISIS krzyżowcy oddali Afganistan w ręce talibów, którzy są odszczepieńcami od wiary - dodaje profesor Daniel Boćkowski, ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku.

Trzy lata temu tak zwane Państwo Islamskie Prowincji Chorasan stało się jedną z czterech najokrutniejszych organizacji terrorystycznych na świecie. Zamachowcy z Kabulu to nie nowi terroryści, tylko najbrutalniejsi wyrzutkowie z Iraku i Syrii, którzy ukrywali się na pograniczu Afganistanu z Pakistanem, zarabiając na przemycie ludzi i narkotyków.

Kiedyś współpracowali z talibami w walce z Zachodem i afgańską armią. Teraz walczą o pozycję i wpływy dla siebie. W ich szeregach może być nawet około 2 tysięcy dżihadystów. W ostatnich miesiącach setki członków ISIS-K zostało wypuszczonych albo uciekło z więzień w Afganistanie. Część z nich może być teraz w pobliżu lotniska w Kabulu.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS