"Przejmował się Polską. Za to szedł do więzienia, jak trzeba było"

22.02.2021 | "Przejmował się Polską. Za to szedł do więzienia, jak trzeba było"
22.02.2021 | "Przejmował się Polską. Za to szedł do więzienia, jak trzeba było"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
22.02.2021 | "Przejmował się Polską. Za to szedł do więzienia, jak trzeba było"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Nie żyje Jan Lityński. Zmarł w niedzielę w wieku 75 lat. Na polskiej drodze do wolności był niemal od zawsze. W 1968 roku organizował studenckie protesty. Wyrzucony z uczelni trafił do więzienia. W PRL-u był członkiem Komitetu Obrony Robotników i NSZZ "Solidarność".

Nikt nie przypuszczał, że rozmowa z Piotrem Jaconiem na początku roku będzie ostatnim wywiadem Jana Lityńskiego.

Śmierć przyszła nagle. Polityk utonął w niedzielę, gdy spacerował z psami nad Narwią i załamał się pod nimi lód. Do wypadku doszło na Narwi w okolicach Pułtuska, gdzie wciąż trwają poszukiwania ciała Lityńskiego.

- Cały Janek. Te psy były dla nich strasznie ważne i stracił życie, i to taki człowiek: o takiej odwadze, o takim harcie ducha, ratując tego psiaczka - mówi Zbigniew Janas, działacz opozycji z czasów PRL.

Był działaczem opozycji antykomunistycznej

We współczesnej Polsce nie ma ważnego wydarzenia, w którym Jan Lityński nie odegrałby choćby najmniejszej roli.

W wieku 22 lat - na półtora roku - trafił do więzienia za organizację manifestacji studentów w marcu 1968 roku. W drugiej połowie lat 70. działał w Komitecie Obrony Robotników.

W 1980 roku, po utworzeniu NSZZ "Solidarność", był jednym z doradców władz związku, a w stanie wojennym został internowany do września 1982, później aresztowany.

Miejsce przy Okrągłym Stole i w końcu start w pierwszych częściowo wolnych wyborach, to tylko finał ponad 20-letniej działalności.

- On po prostu poszedł za swoim sercem. Nie chciał żyć w systemie opresyjnym, który nie miał szacunku dla człowieka - wspomina Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

- To była taka naturalna odwaga, jak oddychanie dla wielu innych ludzi. On się po prostu nie bał i robił to, co uważał za stosowne - mówi prof. Paweł Śpiewak, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Miał ogromną umiejętność cieszenia się życiem. Świetnie gotował, uwielbiał życie towarzyskie - dodaje Bronisław Komorowski, były prezydent.

Uwielbiał muzykę

Lityński był kojarzony także z kawiarnią "Niespodzianka" w Warszawie, gdzie przyciągał wielu artystów. Sam zresztą od zawsze znany był z pasji do muzyki.

- Po prostu rockman. Facet, który słuchał dobrej, zbuntowanej muzyki - wspomina Grzegorz Kalinowski, dziennikarz, pisarz.

Kalinowski zaprosił kiedyś byłego opozycjonistę do swojej audycji. Jednym z utworów, który wybrał wtedy Jan Lityński była piosenka Patti Smith "People Have The Power".

- Wiedział, że ludzie czerpią siłę z tego rodzaju grania, słuchania i bycia w tej kulturze - dodaje dziennikarz.

Jan Lityński kończył pisanie książki ze wspomnieniami. Zmarł w wieku 75 lat.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Robert Gardziński | FORUM

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN