"Polityczny Trybunał wykorzystywany do politycznych celów"

04.03.2020 | "Polityczny Trybunał wykorzystywany do politycznych celów"
04.03.2020 | "Polityczny Trybunał wykorzystywany do politycznych celów"
Maciej Knapik | Fakty TVN
04.03.2020 | "Polityczny Trybunał wykorzystywany do politycznych celów"Maciej Knapik | Fakty TVN

Trybunał Konstytucyjny wydaje wyrok. Sprawa dotyczy sędziów i nowej KRS. Kiedy wszyscy sędziowie Trybunału, z wyjątkiem jednego, powołani są przez PiS, to pojawia się pytanie - czy to wciąż jeszcze konstytucyjny sąd czy już polityczny teatr?

Posłowie partii rządzącej i rzecznik powołanej przez Prawo i Sprawiedliwość Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego mogą być zadowoleni, bo Trybunał Konstytucyjny - w składzie w całości powołanym przez PiS - przyznał rację partii Jarosława Kaczyńskiego.

Trybunał w wydanym w środę wyroku stwierdził, że rozpoznawanie wniosków o wyłączenie sędziego z uwagi na wyłonienie go przez nową Krajową Radę Sądownictwa jest niezgodne z konstytucją.

- Wyrok jest zgodny ze stanowiskiem Sejmu - zauważa poseł Marek Ast (Prawo i Sprawiedliwość)

Wyrok wydał skład orzekający Trybunału Konstytucyjnego w pięcioosobowym składzie: Julia Przyłębska (przewodniczący), Jakub Stelina, Zbigniew Jędrzejewski, Justyn Piskorski i Michał Warciński. Orzeczenie Trybunału zapadło większością głosów. Sędzia Jakub Stelina w zdaniu odrębnym wyraził sprzeciw, ale to był tylko jeden głos. Opozycja nie jest zdziwiona.

- Polityczny Trybunał wykorzystywany jest do politycznych celów - ocenił Borys Budka, były minister sprawiedliwości (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska).

Przyjęte uzasadnienie

W uzasadnieniu wyroku prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska stwierdziła, że nie ma procedury, w ramach której sąd mógłby oceniać powołania innych sędziów. - Nie sposób wyobrazić sobie żadnej procedury karnej, cywilnej czy administracyjnej, w ramach której jakiś sąd, konkretny skład sędziowski, mógłby oceniać prawidłowość powołania innych sędziów - powiedziała prezes.

W skrócie - nie wolno, bo to niekonstytucyjne, podważać status sędziego, nawet jeśli nominuje go nowa upolityczniona Krajowa Rada Sądownicza. - Trybunał wyjaśnił, że tak robić nie wolno - podkreślił Piotr Falkowski, rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej.

Orzeczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny ma przekreślić uchwałę Sadu Najwyższego, opinie stowarzyszeń sędziowskich czy naukowych, ukrócić działania sędziego Pawła Juszczyszyna i uciąć wszelką dyskusję, także z Unią Europejską.

- Jest to kolejny taki sygnał, że pewnych rzeczy sądy nie powinny badać, jest zakaz - mówi Michał Laskowski, rzecznik prasowy Sądu Najwyższego.

- Smutne, że Trybunał Konstytucyjny chce pozbawić ludzi prawa do niezależnego sądu - zaznacza Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

"To jest prawnicza mistyfikacja"

We wtorek Trybunał Konstytucyjny obradował na pokrewny temat - tak zwanego sporu kompetencyjnego. Po jednej stronie był poseł Prawa i Sprawiedliwości i prokuratorzy podlegli Zbigniewowi Ziobrze z partii rządzącej. Natomiast po drugiej - poseł PiS-u i przedstawiciele prezydenta, kandydata tej partii. W składzie sędziowskim zasiadało dwoje byłych posłów Prawa i Sprawiedliwości i Julia Przyłębska, przewodnicząca Trybunału i "odkrycie" Jarosława Kaczyńskiego.

- To jest w pewnym sensie prawnicza mistyfikacja. To jest udawanie procesu, w którym ktoś się z kimś spiera, podczas gdy tu nikt się z nikim nie spiera, bo wszyscy wiedzą, jaka ma być odpowiedź i wszyscy stoją po jednej stronie - zauważa Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

I tak wygłaszane są mowy, sędzia zadaje pytania, ktoś odpowiada, ale to tylko teatr - mówi opozycja.

- Nie po to władza powołała panią Pawłowicz i pana Piotrowicza do Trybunału Konstytucyjnego, by teraz ten Trybunał wydawał werdykty sprzeczne z interesami tej władzy - mówi Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu (Koalicja Polska, Unia Europejskich Demokratów).

We wtorkowym posiedzeniu odmówił udziału Rzecznik Praw Obywatelskich i pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. - Trybunał utracił możliwość rzetelnego wykonywania funkcji - czytamy w oświadczeniu pierwszej prezes Sądu Najwyższego.

- Bezradność pani prezes Gersdorf, która zachowuje się dużo bardziej jak polityk, jest de facto politykiem, niż jak prezes i sędzia - skomentował Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN