Wielu sędziów zbojkotowało obchody 30-lecia KRS. "To jest kompromitacja, a nie Rada"

18.02.2020 | Wielu sędziów zbojkotowało obchody 30-lecia KRS. "To jest kompromitacja, a nie Rada"
18.02.2020 | Wielu sędziów zbojkotowało obchody 30-lecia KRS. "To jest kompromitacja, a nie Rada"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
18.02.2020 | Wielu sędziów zbojkotowało obchody 30-lecia KRS. "To jest kompromitacja, a nie Rada"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Na Zamku Królewskim odbyły się we wtorek uroczyste obchody 30-lecia Krajowej Rady Sądownictwa. Głównym zadaniem tej instytucji jest stanie na straży niezawisłości sędziów i niezależności sądów. Byli członkowie Rady uważają, że obecnie ta instytucja nie spełnia swojej roli, więc na obchody nie przyszli.

Stanisław Piotrowicz zaproszenie na obchody 30-lecia Krajowej Rady Sądownictwa dostał i przyszedł. - Dla mnie sprawa niezależności KRS-u była oczywista, zawsze - zapewnia.

Piotrowicz to obecnie nowy sędzia Trybunału Konstytucyjnego, a także były członek Krajowej Rady Sądownictwa, w której skład wchodził dwukrotnie - jako jeden z dwóch senatorów w latach 2005-2007 i jako jeden z czterech posłów w latach 2015-2019.

Na uroczystościach rocznicowych Krajowej Rady Sądownictwa nie stawili się wszyscy byli członkowie. - Nie poszedłem, bo powstała ona po dwukrotnym złamaniu konstytucji - mówi o Radzie obecnej kadencji prof. Adam Strzembosz, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa w latach 1994-98.

Profesor Adam Strzembosz, choć był współtwórcą i szefem Krajowej Rady Sądownictwa, to jej 30. urodzin nie mógł świętować. - Rada nie wystąpiła ani razu w obronie niezawisłości sędziów i niezależności sądów, choć były ku temu liczne okazje. To jest kompromitacja, a nie Rada - uważa.

Sędzia we własnej sprawie

Okrągła rocznica powstania Rady, która powinna stać na straży niezależności sądów, to dobra okazja, by o niezawisłość sędziowską zapytać sędziego Piotrowicza, byłego posła PiS, obecnie sędziego Trybunału Konstytucyjnego, wybranego głosami swojej dawnej partii.

Trybunał Konstytucyjny na wniosek prezydenta ma zbadać zgodność z konstytucją między innymi artykułu 83 paragraf 1 ustawy o Sądzie Najwyższym z 8 grudnia 2017 roku. Pracowała nad tą ustawą ta sama sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, której Stanisław Piotrowicz przewodniczył w poprzedniej kadencji Sejmu.

Stanisław Piotrowicz mówi, że nie ma on problemów z orzekaniem w sprawie konstytucyjności ustawy, nad którą sam pracował. - Skoro nie dostrzegał zgrzytu pan profesor Rzepliński (Andrzej Rzepliński, były prezes TK; według "Do Rzeczy" miał on być zaangażowany w pisanie ustawy o TK w czasie rządów PO-PSL - przyp. red.), i państwo na to nie zwracaliście uwagi, to pewnie nie ma problemu - powiedział we wtorek były poseł PiS.

Właśnie w takiej atmosferze świętowali we wtorek sędziowie członkowie Krajowej Rady Sądownictwa: atmosferze zarzutów o łamanie konstytucji i braku niezależności od polityków.

Spór o nową KRS

Sąd Najwyższy stwierdził, że sąd jest nienależycie obsadzony, jeśli orzeka w nim sędzia Sądu Najwyższego powołany na wniosek nowej KRS, albo sędzia sądu powszechnego, który został powołany na wniosek nowej KRS - w tym drugim przypadku tylko wtedy, kiedy wadliwość procesu powoływania prowadzi "w konkretnych okolicznościach do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności".

Taką uchwałę podjęły 23 stycznia składy połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. Sędzia SN Włodzimierz Wróbel podczas odczytywania sentencji dodał, że Krajowa Rada Sądownictwa "nie jest organem niezależnym".

- Sąd Najwyższy rozpycha się łokciami, próbuje przejąć w tym zakresie między innymi kompetencje Trybunału Konstytucyjnego - tak tę uchwałę skomentował sędzia Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek nowej KRS.

Wybór Maciej Nawackiego w skład KRS podważają środowiska sędziowskie, co rzuca cień na legalność wyboru całej Rady. Zarzuca mu się, że nie zebrał wystarczającej liczby podpisów pod swoją kandydaturą, bo kilku sędziów wycofało swoje poparcie jeszcze przed złożeniem listy w Kancelarii Sejmu. Sam Nawacki uważa, że został wybrany legalnie. - Nie było żadnych wycofanych podpisów - powtarza od kilku tygodni, choć ujawnione dokumenty dowodzą czegoś innego.

Niezależność kwestią względną

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur był gościem gali wręczenia wyróżnienia "Człowieka Roku Gazety Polskiej". Na stojąco oklaskiwał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który ten tytuł otrzymał. - Honorowałem te wartości, które były uhonorowane w toku tej gali - wytłumaczył we wtorek.

- To jest absolutnie naganne zachowanie. (...) Zarówno Trybunał Konstytucyjny w dzisiejszym składzie, jak i Krajowa Rada Sądownictwa, są organami politycznymi - ocenia prof. Andrzej Zoll, były prezes TK.

Niezależności sędziom obecnym na wtorkowych obchodach gratulował Bogdan Święczkowski. To były radny sejmiku województwa śląskiego, wybrany w 2010 roku z listy PiS, obecnie prokurator krajowy i pierwszy zastępca prokuratora generalnego.

- Wiem, że wymagało to dużej odwagi osobistej i niezłomności w przeciwstawieniu się tej części środowiska sędziowskiego, która niezależność i niezawisłość sędziowską pojmuje jako gwarancję własnych przywilejów - powiedział na obchodach Święczkowski.

- Życzę tym ludziom, żeby się opamiętali i tak naprawdę zrezygnowali z powierzonych im funkcji. To jest dla mnie obrazoburcze, to co się dzieje, to co oni robią - twierdzi Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis", była członkini Krajowej Rady Sądownictwa.

Sędzia Morawiec, choć była członkiem KRS przez osiem lat, zaproszenia nie dostała. Wielu innych byłych członków po prostu nie chciało uczestniczyć we wtorkowej uroczystości.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS