Mocny sztab i trudny start. Doświadczeni politycy pomogą w kampanii Andrzeja Dudy?

19.02.2020 | Mocny sztab i trudny start. Doświadczeni politycy pomogą w kampanii Andrzeja Dudy?
19.02.2020 | Mocny sztab i trudny start. Doświadczeni politycy pomogą w kampanii Andrzeja Dudy?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
19.02.2020 | Mocny sztab i trudny start. Doświadczeni politycy pomogą w kampanii Andrzeja Dudy?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Joachim Brudziński, Beata Szydło, Adam Bielan - prezydent Andrzej Duda, który ubiega się o reelekcję, zaprezentował w środę swój sztab wyborczy. To mocny sztab, ale też trudny start kampanii wyborczej, skoro jej kierunek wyznacza środkowy palec posłanki PiS.

Najważniejsi ludzie w sztabie wyborczym Andrzeja Dudy zostali w środę zaprezentowani w radosnej atmosferze. Powodem do radości nie jest jednak środkowy palec posłanki Joanny Lichockiej, która pokazała go posłom opozycji w czasie debaty nad przekazaniem dwóch miliardów złotych mediom publicznym.

Ten środkowy palec posłanki Lichockiej musi być potężnym obciążeniem i dla PiS, i dla kandydata PiS na prezydenta, skoro cały jego sztab był zgodny, że muszą paść takie słowa:

- Ja bardzo proszę, żeby nie było takich sytuacji, jaka niedawno miała miejsce w Pucku, czy takich sytuacji, jakie mieliśmy ostatnio, niestety, w polskim Sejmie. Żeby nie było obrażających gestów obscenicznych, żeby nie było obrażających słów - powiedział podczas prezentacji członków sztabu prezydent Andrzej Duda.

Trudny początek

Kilka zdań prezydenta o geście Joanny Lichockiej nie zamknie tej sprawy w kampanii, bo nie pozwolą na to kontrkandydaci Andrzeja Dudy.

- Pojawi się petycja do pana prezydenta Andrzeja Dudy, żeby zawetował ustawę przekazującą dwa miliardy na telewizję rządową - obiecał kandydat PSL na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezydent szybko musi podjąć decyzję, czy podpisze ustawę, przeciwko której protestuje cała opozycja. Ustawę, która daje potężny finansowy zastrzyk państwowej telewizji, choć opozycja chciała te pieniądze przekazać na leczenie chorych na raka.

Ale czy weto ze strony Andrzeja Dudy zwiększyłoby jego szanse na reelekcję? - Nie chcę się w tej sprawie wypowiadać. Czekamy na decyzję pana prezydenta - powiedział w środę Adam Bielan, rzecznik prasowy sztabu wyborczego Andrzeja Dudy.

Sam prezydent na razie w tej sprawie milczy. Po prezentacji własnego sztabu po prostu wyszedł z sali i nie odpowiedział na żadne pytanie.

- Tak jak ośmiorniczki Platformy dobiły Platformę, tak środkowy palec Lichockiej dobije PiS - ocenia kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń.

PiS może przekonywać, że z roku na rok publicznych pieniędzy przekazywanych na onkologię jest coraz więcej, jednak w Polsce niemal każdy ma w swoim otoczeniu kogoś, kto chorował lub choruje na raka, i kto zetknął się z niedofinansowaną służbą zdrowia. Oni wszyscy są wyborcami, o których walczy prezydent i jego kontrkandydaci.

- Liczę, że może, słuchając Polaków przez te wszystkie dni, zdobędzie się na taki akt odwagi i to zrobi - komentuje całą sprawę Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka PO na prezydenta.

Ludzie prezydenta

I to właśnie z tymi problemami na początku kampanii będzie musiał się zmierzyć sztab Andrzeja Dudy.

Jego działania koordynować będzie Jolanta Turczynowicz-Kieryłło, która jest powiązana z Jarosławem Gowinem.

Trzon sztabu Dudy stanowić będzie jednak trójka doświadczonych polityków PiS - Beata Szydło wygrała dla Andrzeja Dudy pierwszą kampanię, Joachim Brudziński wygrał dla PiS ostatnią kampanię wyborczą do Sejmu, a Adam Bielan to jeden z bardziej doświadczonych na kampanijnym odcinku polskich polityków.

- Bielan i Brudziński to jest bardzo dobry tandem, ja o tym mówię z ubolewaniem. Ale przeznaczenie dwóch miliardów złotych na telewizję publiczną, a nie na onkologię, zaciąży nad tą kampanią wyborczą - komentuje senator Michał Kamiński.

Według informacji "Faktów" TVN w otoczeniu prezydenta rozważane jest skierowanie ustawy o pieniądzach dla mediów państwowych do Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok w tej sprawie mógłby zapaść już po wyborach.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS