Mocny sztab i trudny start. Doświadczeni politycy pomogą w kampanii Andrzeja Dudy?

19.02.2020 | Mocny sztab i trudny start. Doświadczeni politycy pomogą w kampanii Andrzeja Dudy?
19.02.2020 | Mocny sztab i trudny start. Doświadczeni politycy pomogą w kampanii Andrzeja Dudy?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
19.02.2020 | Mocny sztab i trudny start. Doświadczeni politycy pomogą w kampanii Andrzeja Dudy?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Joachim Brudziński, Beata Szydło, Adam Bielan - prezydent Andrzej Duda, który ubiega się o reelekcję, zaprezentował w środę swój sztab wyborczy. To mocny sztab, ale też trudny start kampanii wyborczej, skoro jej kierunek wyznacza środkowy palec posłanki PiS.

Najważniejsi ludzie w sztabie wyborczym Andrzeja Dudy zostali w środę zaprezentowani w radosnej atmosferze. Powodem do radości nie jest jednak środkowy palec posłanki Joanny Lichockiej, która pokazała go posłom opozycji w czasie debaty nad przekazaniem dwóch miliardów złotych mediom publicznym.

Ten środkowy palec posłanki Lichockiej musi być potężnym obciążeniem i dla PiS, i dla kandydata PiS na prezydenta, skoro cały jego sztab był zgodny, że muszą paść takie słowa:

- Ja bardzo proszę, żeby nie było takich sytuacji, jaka niedawno miała miejsce w Pucku, czy takich sytuacji, jakie mieliśmy ostatnio, niestety, w polskim Sejmie. Żeby nie było obrażających gestów obscenicznych, żeby nie było obrażających słów - powiedział podczas prezentacji członków sztabu prezydent Andrzej Duda.

Trudny początek

Kilka zdań prezydenta o geście Joanny Lichockiej nie zamknie tej sprawy w kampanii, bo nie pozwolą na to kontrkandydaci Andrzeja Dudy.

- Pojawi się petycja do pana prezydenta Andrzeja Dudy, żeby zawetował ustawę przekazującą dwa miliardy na telewizję rządową - obiecał kandydat PSL na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezydent szybko musi podjąć decyzję, czy podpisze ustawę, przeciwko której protestuje cała opozycja. Ustawę, która daje potężny finansowy zastrzyk państwowej telewizji, choć opozycja chciała te pieniądze przekazać na leczenie chorych na raka.

Ale czy weto ze strony Andrzeja Dudy zwiększyłoby jego szanse na reelekcję? - Nie chcę się w tej sprawie wypowiadać. Czekamy na decyzję pana prezydenta - powiedział w środę Adam Bielan, rzecznik prasowy sztabu wyborczego Andrzeja Dudy.

Sam prezydent na razie w tej sprawie milczy. Po prezentacji własnego sztabu po prostu wyszedł z sali i nie odpowiedział na żadne pytanie.

- Tak jak ośmiorniczki Platformy dobiły Platformę, tak środkowy palec Lichockiej dobije PiS - ocenia kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń.

PiS może przekonywać, że z roku na rok publicznych pieniędzy przekazywanych na onkologię jest coraz więcej, jednak w Polsce niemal każdy ma w swoim otoczeniu kogoś, kto chorował lub choruje na raka, i kto zetknął się z niedofinansowaną służbą zdrowia. Oni wszyscy są wyborcami, o których walczy prezydent i jego kontrkandydaci.

- Liczę, że może, słuchając Polaków przez te wszystkie dni, zdobędzie się na taki akt odwagi i to zrobi - komentuje całą sprawę Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka PO na prezydenta.

Ludzie prezydenta

I to właśnie z tymi problemami na początku kampanii będzie musiał się zmierzyć sztab Andrzeja Dudy.

Jego działania koordynować będzie Jolanta Turczynowicz-Kieryłło, która jest powiązana z Jarosławem Gowinem.

Trzon sztabu Dudy stanowić będzie jednak trójka doświadczonych polityków PiS - Beata Szydło wygrała dla Andrzeja Dudy pierwszą kampanię, Joachim Brudziński wygrał dla PiS ostatnią kampanię wyborczą do Sejmu, a Adam Bielan to jeden z bardziej doświadczonych na kampanijnym odcinku polskich polityków.

- Bielan i Brudziński to jest bardzo dobry tandem, ja o tym mówię z ubolewaniem. Ale przeznaczenie dwóch miliardów złotych na telewizję publiczną, a nie na onkologię, zaciąży nad tą kampanią wyborczą - komentuje senator Michał Kamiński.

Według informacji "Faktów" TVN w otoczeniu prezydenta rozważane jest skierowanie ustawy o pieniądzach dla mediów państwowych do Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok w tej sprawie mógłby zapaść już po wyborach.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Madrycie w weekend odbyła się konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się Marine Le Pen, premierka Włoch Giorgia Meloni i polityk uznawany za największego przyjaciela Władimira Putina w Europie - Viktor Orban. Pojawili się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czym pochwalili się w internecie. Mateusza Morawieckiego nie było osobiście, ale nagrał dla uczestników swoje przesłanie. Jako jedyny mówił o kwestiach ważnych dla bezpieczeństwa Europy.

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

Źródło:
Fakty TVN

W kilku miejscach w Polsce odbyła się motocyklowa impreza charytatywna, której uczestnicy byli ubrani w eleganckie stroje. Jej idea zrodziła się kilkanaście lat temu w Australii i chodzi o to, żeby zwrócić uwagę na walkę z rakiem prostaty i depresją wśród mężczyzn.

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

Źródło:
Fakty TVN

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS