"PiS nie może rezygnować z resortów". Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy wciąż trwają

10.09.2020 | "PiS nie może rezygnować z resortów". Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy wciąż trwają
10.09.2020 | "PiS nie może rezygnować z resortów". Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy wciąż trwają
Arleta Zalewska | Fakty TVN
10.09.2020 | "PiS nie może rezygnować z resortów". Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy wciąż trwająArleta Zalewska | Fakty TVN

Jarosław Gowin wróci do rządu - to już wydaje się przesądzone i nie jest punktem spornym w rozmowach liderów Zjednoczonej Prawicy. Kolejna runda rozmów w siedzibie PiS przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie trwała ponad trzy godziny. Porozumienie i Solidarna Polska mają otrzymać po jednym ministerstwie, zamiast po dwa, jak obecnie. Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki ocenił, że PiS ze swojej strony "nie może rezygnować z resortów".

Jedno dla uczestników spotkania w siedzibie PiS wydaje się przesądzone: Jarosław Gowin, szef Porozumienia, wraca do rządu. Jak wynika z naszych informacji, chce tego on, jego partia, a także akceptuje to prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Kształtujemy koalicję nieco na nowo. Oczywiście, (Jarosław Gowin - przyp. red.) jest liderem partii, więc nie jest niczym dziwnym, że lider partii zasiada w rządzie. Wydaje się, że szeregowy poseł może być tylko jeden - skomentowała minister rozwoju i wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Jeśli chodzi o pozostałe związane z rekonstrukcją rządu kwestie, to do porozumienia między koalicjantami wciąż jest daleko. - Bo mamy dużo konkretów do omówienia - zdradził europoseł i wiceprezes PiS Joachim Brudziński.

Skomplikowane negocjacje

To, co pod hasłem "rekonstrukcja rządu" faktycznie negocjowane jest za zamkniętymi drzwiami, dotyczy przede wszystkim zmian w umowie koalicyjnej. Koalicjanci, zamiast dwóch ministerstw, mają dostać po jednym rozbudowanym ministerstwie. Negocjacje to również kwestie personalne i programowe, czyli nie tylko co Zjednoczona Prawica ma wprowadzać, ale też w jakim stylu.

- Rozmowy są trudne, ale obiecujące. Myślę, że w końcu się porozumiemy, niekoniecznie ostateczny kształt już będzie dzisiaj - powiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu i szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki. Dodał, że jego zdaniem rozmowy potrwają jeszcze "parę tygodni".

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że zmniejszenie liczby resortów z 20 do 15, a nawet 14, to misja z cyklu politycznie najtrudniejszych. Każda taka likwidacja ministerstw oznacza cięcia stanowisk dla polityków, ich współpracowników i dla działaczy.

- Przy dużej redukcji resortów to my oddamy tych resortów najwięcej - ocenił w środę poseł PiS Radosław Fogiel. - Prawo i Sprawiedliwość nie może rezygnować z resortów. To Prawo i Sprawiedliwość jest główną partią Zjednoczonej Prawicy - stwierdził jednak w czwartek Ryszard Terlecki.

Koalicjanci mają więc walczyć o dodatkowe stanowiska dla tak zwanych ministrów bez teki.

Kolejne rozmowy już zaplanowane

Na początku listopada na kongresie PiS, Mateusz Morawiecki miałby zostać pierwszym wiceprezesem partii. Według nieoficjalnych informacji premier rekonstrukcję rządu chciałby przeprowadzić już w tej silniejszej politycznie roli.

- Jestem przekonany, że dojdzie do znalezienia kompromisu. Natomiast trudno mi powiedzieć dokładnie, w jakim czasie. Chcielibyśmy, żeby to było szybciej niż później - skomentował wiceminister sprawiedliwości i wiceprezes Solidarnej Polski Michał Wójcik.

Do tematu nowej umowy koalicyjnej prezes PiS odniósł się po raz pierwszy we wtorek. - To są oczywiście rozmowy skomplikowane. (...) Jestem głęboko przekonany, że przyniosą właściwe efekty i że te zmiany, które planujemy, zostaną przeprowadzone - oświadczył Jarosław Kaczyński.

Koalicjanci z siedziby PiS zaczęli wyjeżdżać po ponad trzech godzinach rozmów. Kolejne zaplanowano na początek przyszłego tygodnia.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale dzieci potrzebujących pomocy nie ubywa.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS