"Trzeba dziękować, trzeba się w pas kłaniać ojcu dyrektorowi"

"Trzeba dziękować, trzeba się w pas kłaniać ojcu dyrektorowi"
"Trzeba dziękować, trzeba się w pas kłaniać ojcu dyrektorowi"
Fakty TVN
"Trzeba dziękować, trzeba się w pas kłaniać ojcu dyrektorowi"Fakty TVN

Trzeba się w pas kłaniać ojcu dyrektorowi - mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński w imieniu swoim, partii i milionów Polaków. Ojciec dyrektor to Tadeusz Rydzyk, a ten ukłon to podziękowanie. Pytanie tylko, czy chodzi o inicjatywę otwarcia parku Pamięci Narodowej Polaków ratujących Żydów w okresie II wojny światowej, czy o politykę.

W sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wziął udział w corocznym spotkaniu środowisk Radia Maryja i Telewizji Trwam w Toruniu, które było powiązane z uroczystością otwarcia Parku Pamięci Narodowej Polaków ratujących Żydów w okresie II wojny światowej.

Podczas spotkania Kaczyński nazwał dokonania dyrektora Radia Maryja ojca Tadeusza Rydzyka "dziełem" i wyraził wdzięczność za działalność jego mediów.

- Trzeba dziękować, trzeba się w pas kłaniać ojcu dyrektorowi (...). Ja to czynię w imieniu mojej partii, w imieniu tych wszystkich, którzy nas poparli w ostatnich wyborach, czyli w imieniu milionów Polaków - mówił Kaczyński.

Prezydencki minister przekonuje, że prezesowi PiS-u chodziło tylko o inicjatywę otwarcia parku.

- Tak jak Izrael zadbał o Jad Waszem, tak samo mamy taki park stworzony w Toruniu. Jest to inicjatywa ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka i ja też mam ogromy szacunek do tej inicjatywy - powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Tymczasem opozycja nadaje wypowiedzi o kłanianiu się w pas kontekst dużo szerszy, kontekst biznesowo-polityczny.

- Jarosław Kaczyński daje Rydzykowi mamonę, a ponieważ Rydzyk w mamonę wierzy, to służy Kaczyńskiemu. Pewnie będzie usiłował jakoś to rozgrywać wewnątrz PiS-u, żeby zwiększyć swoje wpływy i mieć tej mamony więcej. W takim zasadniczym sensie on przecież Kaczyńskiemu na pewno nie bryknie - stwierdził wicemarszałek Senatu Michał Kamiński.

Siła poparcia ojca Rydzyka?

Ojciec dyrektor Tadeusz Rydzyk wielokrotnie wcześniej dawał do zrozumienia, kogo lubi mniej lub bardziej, a teraz takie deklaracje mogą decydować o tym, jak się zakończą negocjacje dotyczące rekonstrukcji rządu.

- Jarosław Kaczyński po raz kolejny podlizuje się ojcu Rydzykowi - komentuje poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski.

- Tadeusz Rydzyk jest jednym z najbardziej wpływowych polskich polityków - dodaje posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka.

Kilkumiesięczna, radykalna i światopoglądowa ofensywa Zbigniewa Ziobry ma mu przynieść silniejszą pozycję negocjacyjną, połączoną z osłabieniem bardziej umiarkowanego skrzydła PiS-u, które nie chciało awantury wokół konwencji stambulskiej, a które teraz musi udowadniać, że jest tak samo radykalne jak najbardziej radykalni politycy z zaplecza Zbigniewa Ziobry.

"Ofensywa zła"

W wygłoszonym sobotę przemówieniu Jarosław Kaczyński stwierdził, że "już się przeciwstawiamy ofensywie zła". Z kolei obecny na uroczystości prezes Instytutu Pamięci Narodowej wskazywał nawet, gdzie widzi to zło i jak widzi dokonania Tadeusza Rydzyka.

- W latach '90, gdyby nie samotny bój ojców redemptorystów, dzisiaj być może Polska nie byłaby wolną. Byłaby tak zniewolona jak wiele narodów Europy Zachodniej - stwierdził Jarosław Szarek.

To bardzo alternatywne spojrzenie na rzeczywistość, skoro szef IPN-u widzi zniewolenie na zachodzie Europy, a nie na wschodzie - w Rosji czy na Białorusi.

Pozycja Kaczyńskiego

Słowa wdzięczności padły nie tylko z ust Jarosława Kaczyńskiego. Ojciec Rydzyk także dziękował prezesowi PiS-u.

Po takiej uroczystości Kaczyński może być spokojniejszy, że Zbigniew Ziobro nie zabierze mu poparcia najbardziej skrajnych wyborców PiS-u i że ona ułatwi rozmowy o nowej umowie koalicyjnej.

- Wyborcy obozu Zjednoczonej Prawicy nie wybaczyliby, gdyby ktoś miał taką pokusę, żeby tą łódką za bardzo chybotać - powiedział Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Na poniedziałek w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie są zaplanowane kolejne rozmowy o zbliżającej się rekonstrukcji rządu.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS