"Okazuje się, że można mieć 'stan zero'". Lubuskie kolejny dzień bez potwierdzonego przypadku SARS-CoV-2

18.05.2020 | "Okazuje się, że można mieć 'stan zero'". Lubuskie kolejny dzień bez potwierdzonego przypadku SARS-CoV-2
18.05.2020 | "Okazuje się, że można mieć 'stan zero'". Lubuskie kolejny dzień bez potwierdzonego przypadku SARS-CoV-2
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
18.05.2020 | "Okazuje się, że można mieć 'stan zero'". Lubuskie kolejny dzień bez potwierdzonego przypadku SARS-CoV-2Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W Lubuskiem nie odnotowuje się już nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, a na Śląsku wręcz przeciwnie. Na wirusowej mapie Polski widać, że w różnych województwach różnie przedstawia się sytuacja.

Poniedziałek w pracy był dla marszałek województwa lubuskiego całkiem miły. W województwie, od którego zaczęła się polska epidemia i w którym mieszka milion osób, od dziesięciu dni nie potwierdzono ani jednego nowego przypadku zakażenia.

- Jesteśmy najbliżej Niemiec. Bardzo dużo mieszkańców naszego regionu, około 30 tysięcy, wróciło z pracy, było na kwarantannie, ale okazało się, że można mieć "stan zero" - mówi Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Dodatkowo w specjalistycznych szpitalach są dwa zajęte łóżka na dwieście dostępnych.

- W tym głównie upatruję małą ilość zachorowań (...), że jednak to województwo szybko sobie zorganizowało oddziały - zauważa doktor Krzysztof Kaczmarek z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Dlatego to właśnie mieszkańcy lubuskiego mogą wkrótce przecierać szlaki dla reszty kraju. Być może jako pierwsi legalnie zdejmą również maseczki w miejscach publicznych

- Jeśli się okaże, że te wskaźniki w województwach się utrzymują, to być może regionalnie będziemy wydawali taką decyzję - zapowiada minister zdrowia minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Rożnie w różnych regionach

Puste szpitale jednoimienne od 1 czerwca wrócą do normalnego trybu pracy.

- Ważniejsze już jest teraz, żeby one wracały jak najszybciej do normalnego funkcjonowania, żeby pacjenci mogli mieć diagnostykę, profilaktyczne badania, operacje planowe - mówi minister Szumowski.

Epidemia w Polsce stała się sprawą regionalną. Bo jest Lubuskie, ale jest i Śląsk, gdzie przypada większość nowych zachorowań w Polsce. Wciąż testowani są górnicy. Teraz ci, których pierwszy wynik był ujemny.

- Dla nas najważniejsze jest również to, iż ten drugi etap, mamy nadzieję, pozwoli zidentyfikować kolejne osoby zakażone - mówi Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego. W regionie mieszka około 4,5 miliona osób.

Swoją identyfikację przeprowadziła Łódź. Miasto przebadało wszystkich pracowników żłobków i przedszkoli przed otwarciem placówek. Efekt? Wielu z placówek nie otwarto.

Testy serologiczne wykazały, że czternaście procent mogło mieć kontakt z wirusem lub go przechorować. Wynik trzeba jednak potwierdzić. To, czy pracownicy chorują teraz, wykażą testy genetyczne.

- Decyzja o przeprowadzeniu tych badań po raz pierwszy daje nam też taki screening całego miasta, jeżeli chodzi o sytuację epidemiologiczną - zaznacza Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Po otrzymaniu wyników z sanepidu Łódź będzie mogła zorientować się, ilu jej mieszkańców choruje lub chorowało bezobjawowo.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS