"Kontaktu nie ma, wszystko zawieszone". Dla Powstańców "izolacja jest szczególnie dotkliwa"

17.05.2020 | "Kontaktu nie ma, wszystko zawieszone". Dla Powstańców "izolacja jest szczególnie dotkliwa"
17.05.2020 | "Kontaktu nie ma, wszystko zawieszone". Dla Powstańców "izolacja jest szczególnie dotkliwa"
Magda Łucyan | Fakty TVN
17.05.2020 | "Kontaktu nie ma, wszystko zawieszone". Dla Powstańców "izolacja jest szczególnie dotkliwa"Magda Łucyan | Fakty TVN

Gdy pandemia zamknęła w narodowej kwarantannie zwłaszcza tych najbardziej zagrożonych, bo najstarszych, ruszyły akcje pomocy, także dla Powstańców. Zostało ich niewielu, czcimy ich za odwagę i poświęcenie. To dobra okazja, by im podziękować i pomóc.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Przekazanie paczki to moment, w którym Powstańcy mogą wreszcie doświadczyć w czasach izolacji kontaktu z drugim człowiekiem.

- Dowozimy obiady, przeprowadzamy remonty, kupujemy środki higieniczne, a w momencie, kiedy pojawiła się epidemia i zagrożenie koronawirusem, zorganizowaliśmy "Ochronną Paczkę dla Powstańca" - opowiada Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka projektu "BohaterON".

- Mnie byłoby trudno gdzieś wyjść, coś kupić, a jak już jestem tak uzbrojony, no to już się czuję tak bardziej pewnie - zapewnia Władysław Rosiński pseudonim Zapałka, Powstaniec warszawski.

Paczkę z maseczkami, płynem do dezynfekcji i rękawiczkami dostali wszyscy Powstańcy. Rozwożą je między innymi Antoni Pawlicki, Agnieszka Więdłocha i Maciej Zakościelny.

- Dzięki między innymi takiej akcji jak "BohaterON", ci ludzie czują tę realną pomoc - opowiada Maciej Zakościelny.

"Żeby mieli w nas wsparcie psychiczne"

- Dla Powstańców, ludzi którzy w większości nie żyją w świecie cyfrowym, dla ludzi, którzy są ze świata, w którym to prawdziwe kontakty są najważniejsze, spotkania i rozmowy, ta izolacja rzeczywiście jest szczególnie dotkliwa - przypomina Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dlatego Muzeum Powstania Warszawskiego uruchomiło akcję "Zadzwoń do dziadka". Jak przekonuje dyrektor muzeum - dzwonią do około 800 osób przynajmniej raz w tygodniu. Zdarza się, że Powstańcy proszą o obiad lub wykupienie leków. Dlatego za telefonem często idzie też spotkanie. Choć jednak musi odbywać się w progu, to i tak budzi ogromną radość.

- Kontaktu nie ma, wszystko zawieszone i człowiek musi niestety siedzieć w domu - mówi pan Zdzisław Sokalski.

- Żeby mieli w nas wsparcie psychiczne, wiedzieli że zawsze mogą się odezwać. I te rozmowy trwają długo. To nie jest tak, że zadzwonię, przez dwie minuty spytam "co się dzieje?" i kończę, tylko rozmowy potrafią trwać nawet 40 minut. Wtedy rozmawiamy o życiu, o różnych sprawach - opowiada wolontariuszka Muzeum Powstania Warszawskiego.

OCHRONNE PACZKI DLA POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH - BohaterON - zbiórka na platformie Zrzutka.pl

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS