"Od początku wojny liczba zaginionych dzieci niewyobrażalnie wzrosła"

11.05.2022 | "Od początku wojny liczba zaginionych dzieci niewyobrażalnie wzrosła"
11.05.2022 | "Od początku wojny liczba zaginionych dzieci niewyobrażalnie wzrosła"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
11.05.2022 | "Od początku wojny liczba zaginionych dzieci niewyobrażalnie wzrosła"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Rośnie liczba Ukraińców, po których wszelki słuch zaginął. Ich bliscy robią, co mogą, by trafić na jakikolwiek ślad. Niepewność boli tak samo jak strata.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

Tatiana i jej 29-letni syn są mieszkańcami okupowanego przez Rosjan Cherosnia. Ilie zaginął trzy dni temu w drodze do pracy. Po poszukiwaniach, setkach telefonów i ogłoszeniach w internecie Tatiana dostała informację, że jej syna zabrali i przetrzymują Rosjanie. - Rozumiem, że teraz go torturują. Rozumiem, że jak wróci, nie będzie zdrowy psychicznie. Ale ja tylko chcę, żeby wrócił żywy do domu - wyjaśnia Tatiana, mama Ilii.

Tatiana opowiada, że gdy we wtorek poszła na komendę, by od rosyjskiego urzędnika zdobyć jakiekolwiek informacje o tym, co dzieje się z jej synem, była tam jedną z siedmiu osób poszukujących tego dnia swoich bliskich. - Błagałam tego kata, żeby oddał mi moje dziecko - mówi Tatiana. - Siedział naprzeciwko mnie i mówił "musisz poczekać, bo my zostaniemy tu na zawsze. Jesteśmy dobrymi facetami" - dodaje.

W internecie takich historii są tysiące. Zamieszczają je rodzice, dzieci, bliscy i przyjaciele.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

Ogromna skala

Skala tych poszukiwań poraża. To na przykład ludzie, którzy zaginęli w czasie bombardowań, których z domów czy z ulic zabrali Rosjanie, albo którzy kontakt z bliskimi stracili w czasie ewakuacji.

- Zaginęła moja najlepsza przyjaciółka z Mariupola. Ostatni kontakt miałyśmy 28 lutego. Szukaliśmy jej wszędzie wśród znajomych, na różnych grupach na Facebooku, na Telegramie, wszędzie. W końcu wczoraj Natalia sama się do nas odezwała. Napisała, że żyje, że żyje też jej mama - opowiada jedna z kobiet. - Ona wciąż jest w Mariupolu. Jej domu już nie ma, ale ukrywa się w piwnicy u sąsiadów - dodaje.

W poszukiwania Ukraińców zaangażowała się ukraińska telewizja. W mediach każdego dnia publikowane są historie konkretnych rodzin i ich bliskich. Na szczęście poszukiwania przynoszą też dobre efekty. Dziadek Kiry - po tym, jak w Mariupolu kobieta straciła resztę rodziny, a ją samą ranną wywieźli Rosjanie - spotkał się ze swoją wnuczką.

- Od początku wojny liczba zaginionych dzieci niewyobrażalnie wzrosła. W najlepszym przypadku z częścią urwał się kontakt. Część - i to byłaby bardzo zła wiadomość - wywieźli Rosjanie, a część po prostu ucierpiała w wyniku wojny - wyjaśnia Marina Lypowetska z ukraińskiej organizacji "Magnolia".

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS