"O tym, czy na obowiązywanie w Polsce prawa unijnego będzie ban, zdecyduje Krystyna Pawłowicz"

25.04.2021 | "O tym, czy na obowiązywanie w Polsce prawa unijnego będzie ban, zdecyduje Krystyna Pawłowicz"
25.04.2021 | "O tym, czy na obowiązywanie w Polsce prawa unijnego będzie ban, zdecyduje Krystyna Pawłowicz"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
25.04.2021 | "O tym, czy na obowiązywanie w Polsce prawa unijnego będzie ban, zdecyduje Krystyna Pawłowicz"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Krystyna Pawłowicz ma być przewodniczącą składu sędziowskiego Trybunału Konstytucyjnego, który w środę ma orzec, czy Polska powinna respektować postanowienia o środkach tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. Krystyna Pawłowicz jako posłanka Prawa i Sprawiedliwości w swoich wypowiedziach podkreślała, że wejście Polski do Unii Europejskiej było bezprawne, a unijną flagę nazywała "szmatą".

W środę 28 kwietnia o godzinie 13 w Trybunale Konstytucyjnym kierowanym przez Julię Przyłębską ma odbyć się rozprawa o "obowiązku państwa członkowskiego UE polegającym na wykonywaniu środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy sądowniczej tego państwa". Przewodniczącą składu orzekającego będzie sędzia Krystyna Pawłowicz, była posłanka PiS.

Krystyna Pawłowicz, zanim została sędzią Trybunału Konstytucyjnego, była aktywną posłanką Prawa i Sprawiedliwości.

Pawłowicz jako posłanka PiS nie tylko jednoznacznie opowiadała się przeciwko polskiej obecności w Unii Europejskiej, ale też nazywała unijną flagę "szmatą" i chciała, żeby zniknęła z budynku Sejmu.

"Ja osobiście w ogóle nie akceptuję naszego członkostwa w UE, o czym prezes Kaczyński wie, i co zaaprobował. Traktat akcesyjny narusza naszą konstytucję, a wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie był polityczny. (...) Jestem z gruntu przeciwna Unii. Czekam i modlę się, żeby to się po prostu samo rozwaliło" - powiedziała w 2013 roku Pawłowicz w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Z uwagi na wypowiedzi Krystyny Pawłowicz Rzecznik Praw Obywatelskich domagał się wyłączenia jej ze składu orzekającego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dotyczącej kompetencji TSUE.

- Wszyscy musimy sobie uświadomić, że tak zwana reforma sądownictwa doprowadziła do tego, że o tym, czy na obowiązywanie w Polsce prawa unijnego będzie ban, zdecyduje Krystyna Pawłowicz - zwraca uwagę prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

- Rządzący sobie wyobrażają, że mogą pozostać w Unii, a jednocześnie nie stosować się do prawa europejskiego za pomocą właśnie orzeczeń polskiego Trybunału Konstytucyjnego - ocenia Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Sprawa Izby Dyscyplinarnej SN

Trybunał Konstytucyjny, który obecnie kierowany jest przez Julię Przyłębską, ma orzec o tym, czy sędziowie TSUE mieli prawo czasowo zablokować działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Trybunał ma sprawdzić, czy taka decyzja nie narusza polskiej konstytucji.

- Konstytucja nie może być poniżej prawa wspólnotowego. Jeżeli by tak było, to byśmy nie mieli suwerenności - przekonuje Michał Wójcik, członek Rady Ministrów i poseł Solidarnej Polski.

Profesor Marcin Matczak zwraca jednak uwagę, że konstytucja "zawsze była najważniejsza". - Nie było żadnej sprzeczności w tym, co jest w konstytucji, a co jest w prawie unijnym. Dopiero kiedy Prawo i Sprawiedliwość zaczęło rządzić, to się okazało, że jest jakaś sprzeczność - dodaje Matczak.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich zgłoszenie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego to polityczna decyzja, która ma odblokować pracę Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

- To może oznaczać, że Trybunał powie: "zaraz, drogi Trybunale (Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przyp.red.), zgodnie z naszą konstytucją wy nie macie prawa nakazywać nam żadnych środków tymczasowych - mówił Adam Bodnar.

W składzie orzekającym w tej sprawie znalazł się też inny były poseł PiS - Stanisław Piotrowicz.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Trybunał Konstytucyjny

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS