"Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję"

22.07.2021 | "Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję"
22.07.2021 | "Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
22.07.2021 | "Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w 2015 roku zgodziła się na przejęcie TVN-u przez amerykańskich inwestorów. W kolejnych latach KRRiT przedłużała i przyznawała koncesje dla kanałów TVN Discovery. W czwartek w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji odbyły się dwa głosowania w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24, ale bez rozstrzygnięcia. Co się zmieniło, że teraz pojawiają się wątpliwości?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od 17 miesięcy nie wydaje decyzji w sprawie przedłużenia koncesji dla telewizji TVN24, choć do jej wygaśnięcia zostało 66 dni. W czwartek odbyło się w tej sprawie posiedzenie, ale bez przełomu.

- Posiedzenie się odbyło, głosowania się odbyły, ale żadne nie przyniosło rezultatów. Będziemy dalej głosować - przekazał Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To oznacza, że w pięcioosobowym składzie KRRiT nie znalazły się cztery osoby, które zdecydowały się podjąć ostateczną decyzję w sprawie koncesji dla TVN24. Cztery głosy to wymagana większość zarówno przy decyzji "za", jak i "przeciw".

- Za przyjęciem koncesji był tylko głos pana przewodniczącego, z kolei przeciw było to nierozstrzygnięte - poinformowała Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Radiofonii.

Jak mówi Jan Dworak, były przewodniczący KRRiT, przedłużenie koncesji to jedna z najprostszych prawnie decyzji jakie podejmuje Rada. - Powinna rozpatrzeć tylko dwa aspekty, czyli czy kanał ma nadal możliwość prowadzenia działalności gospodarczej i czy nie popełnił jakiegoś nadużycia, jeśli chodzi o prawo w dotychczasowej działalności. Żaden z tych aspektów nie zachodzi - podkreśla Dworak. - Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję - dodaje były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Decyzje KRRiT w sprawie kanałów grupy TVN

W roku 2015 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego właściciela do TVN. Ponadto trzykrotnie przez ostatnie lata KRRiT przedłużała koncesje kanałom należącym do grupy TVN. W czerwcu 2016 roku poprzedni skład Rady przedłużył koncesję dla TVN24 BiS, z kolei obecny skład KRRiT w lutym 2018 roku przedłużył koncesję dla TVN International West, a w listopadzie 2020 roku dla TTV.

Struktura właścicielska TVN nie budziła żadnych wątpliwości do czasu, gdy na stole nie pojawiła się sprawa przedłużeni koncesji dla TVN24 - kanału, który patrzy na ręce każdej władzy.

Juliusz Braun zasiada obecnie w Radzie Mediów Narodowych, ale przez lata jako członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wielokrotnie o sprawach koncesji współdecydował. Jego zdaniem nie ma żadnych podstaw prawnych, by nie przedłużyć koncesji TVN24.

- Przez półtora roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie mogła znaleźć podstaw, żeby odmówić przedłużenia koncesji. To, że trzeba było przygotować nową ustawę jest najlepszym dowódem na to, że obecna ustawa nakazuje tę koncesję przedłużyć - mówi Braun.

Wszyscy członkowie obecnej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powołani zostali w lipcu albo wrześniu 2016 roku. Wszyscy członkowie byli wybrani albo wskazani przez rządzący w Sejmie i wówczas Senacie PiS, a także wskazani przez prezydenta Andrzeja Dudę.

- Krajowa Rada jednoznacznie od 2004 interpretowała te przepisy (o warunkach przyznania koncesji - przyp. red.) w jednolity sposób. Gdyby te wątpliwości nabrały mocy i zostałby zastosowane, to oznaczałoby, że Krajowa Rada o 180 stopni zmienia interpretację - uważa profesor Stanisław Piątek, prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego.

Stacja TVN od początku odpowiada konkretnymi argumentami w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24. Przedstawiliśmy trzy niezależne opinie prawne. Każda z nich jednoznacznie negatywnie ocenia fakt, że na dwa miesiące przed wygaśnięciem koncesji wciąż brak jest decyzji w tej sprawie.

Czytaj więcej: Przyznanie koncesji TVN24 zgodne z przepisami. Przedstawiamy opinie prawne

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN