"Mamy do czynienia z represjami". Prawnicy komentują sytuację Igora Tulei

14.03.2021 | "Mamy do czynienia z represjami". Prawnicy komentują sytuację Igora Tulei
14.03.2021 | "Mamy do czynienia z represjami". Prawnicy komentują sytuację Igora Tulei
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
14.03.2021 | "Mamy do czynienia z represjami". Prawnicy komentują sytuację Igora TuleiKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

- Po prostu o 6 rano przyjdą po mnie panowie - prognozuje sędzia Igor Tuleya i zapowiada, że wyjaśnień składać nie będzie. Trzy razy prokuratura wzywała go na przesłuchanie i trzy razy się nie stawił. Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że Igor Tuleya wciąż jest sędzią w stanie czynnym, z immunitetem. Nie przeszkadza to jednak Prokuraturze Krajowej dążyć do tego, żeby zastosować przymus wobec sędziego.

Prokuratura trzykrotnie wzywała sędziego Igora Tuleyę na przesłuchanie i trzykrotnie sędzia odmawiał. - Mój immunitet miał uchylić organ, który nie jest sądem - tłumaczył.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego - która według Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinna tymczasowo wstrzymać się od orzekania - odebrała sędziemu immunitet i zakazała pracy.

Jednak status sędziego Tulei, który nadal jest czynnym sędzią z immunitetem, potwierdził w lutym Sąd Apelacyjny w Warszawie. Dla prokuratury ten werdykt nie ma żadnego znaczenia i go nie uznaje.

- Igor T. jest osobą, która będzie miała stawiany zarzut - stwierdziła Ewa Bialik, rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej.

Prokuratura chce oskarżyć sędziego o przekroczenie uprawnień przy wydawaniu orzeczenia w sprawie głosowania Sejmu w Sali Kolumnowej - do tego nietypowego posiedzenia Sejmu doszło w grudniu 2016 roku.

- Taki zarzut sędziemu za wydanie orzeczenia nie powinien być nigdy w demokratycznym państwie prawa wydany - oceniła Ewa Wrzosek, prokurator delegowana z Warszawy do Śremu.

Prokuratura Krajowa postanowiła jednak domagać się od Sądu Najwyższego zgody na doprowadzenie sędziego na przesłuchanie siłą. - Prokuratura zamierza przesłuchać sędziego, przedstawić mu zarzuty - oświadczyła Ewa Bialik. - Nie będę składał wyjaśnień, to jest moje prawo - powiedział Igor Tuleya.

Jak miałoby wyglądać doprowadzenie sędziego Rzeczypospolitej Polskiej siłą na przesłuchanie?

- Chciałbym, żeby to zatrzymanie miało taką dynamikę, jak co najmniej "Helikopter w ogniu", myślę, że to byłoby bardzo interesujące, ale, niestety, obawiam się, że to będzie dużo bardziej banalne. Po prostu o 6 rano przyjdą po mnie panowie - prognozuje Igor Tuleya.

"My już przekroczyliśmy taki etap nękania, teraz mamy do czynienia z represjami"

Sędzia Tuleya to jeden z symboli wolnych sądów. Władza postanowiła uderzyć właśnie w niego, bo być może uważa, że jeśli złamie jego, złamie już każdego. - Sędzia, który łamie prawo, powinien być pociągany do odpowiedzialności - powiedział poseł Solidarnej Polski Jacek Ozdoba.

- To jest działanie, kiedy to politycy partii rządzącej postanowili zastraszyć sędziów - ocenił Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Stąd próba doprowadzenia sędziego Tulei siłą.

- To jest gest, który mówi o tym, że rząd nie zamierza się cofnąć przed niczym. To jest gest, który mówi o tym, że ani kroku wstecz, nie cofniemy się przed niczym, nawet jeżeli cały świat będzie musiał zobaczyć obraz, jak niezłomnego sędziego zakuto w kajdanki - opisała Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokat.

Sędzia Piotr Hofmański został właśnie prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. To pierwszy Polak na tym stanowisku. - Z narastającym przerażeniem obserwuję eskalację opresji, która dotyka środowisko wymiaru sprawiedliwości i nie tylko to środowisko - skomentował.

Są sędziowie, którzy nie orzekają od ponad roku. Są prokuratorzy, których z dnia na dzień wysyła się na delegacje trzysta kilometrów od domu. - My już przekroczyliśmy taki etap nękania, teraz mamy do czynienia z represjami - oceniła Ewa Wrzosek.

Zbigniew Ziobro zapowiada kolejne projekty, które, jak mówi, mają dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem sędziego Hofmańskiego może to oznaczać całkowite zerwanie z państwem prawa.

- Mówię o czymś, co jest mi bliskie, mówię o moim świecie, który został zrujnowany, do którego chciałbym bardzo kiedyś wrócić, ale nie bardzo wiem, czy będę miał do czego - stwierdził prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS