"Mój nieżyjący już ojczym był jednym z 900 dzieci w swojej szkole w Białymstoku w Polsce. Jako jedyny przeżył Holokaust"


Antony Blinken został przedstawiony przez prezydenta elekta Joe Bidena jako kandydat na sekretarza stanu USA w jego gabinecie. W swoim pierwszym przemówieniu Blinken wspomniał historię swojego ojczyma, który pochodził z Białegostoku i przeżył Holokaust.

Opowieść przyszłego amerykańskiego sekretarza stanu sięga do Białegostoku z czasów wojny. Ojczym Antony'ego Blinkena, kiedy był nastolatkiem, trafił do getta i przez cztery lata był więźniem obozów koncentracyjnych.

- Mój nieżyjący już ojczym, Samuel Pisar, był jednym z 900 dzieci w swojej szkole w Białymstoku w Polsce. Jako jedyny przeżył Holokaust - mówił Antony Blinken, kandydat na sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych.

Pod koniec wojny ojczym Anthony'ego Blinkena uciekł z marszu śmierci. W pobliżu swojej kryjówki usłyszał dźwięk zbliżającego się pojazdu - to był amerykański czołg.

- Podbiegł do czołgu, ze środka wyłonił się żołnierz, afroamerykanin. Mój ojczym upadł na kolana, wypowiedział jedyne trzy znane mu po angielsku słowa, których nauczyła go przed wojną matka: God bless America (Boże, pobłogosław Amerykę) - opowiadał Blinken.

Był cenionym pisarzem, obrońcą praw człowieka

Samuel Pisar urodził się w jednym z białostockich domów. Kamienica, w której mieszkał, została odrestaurowana kilka lat temu, a obok jest ulica nazwana na jego cześć.

Po wojnie w Niemczech odnalazła go jego rodzina z Francji. W Ameryce Pisar zaprzyjaźnił się z prezydentem Kennedy'm, co ukazują zdjęcia z jego książki "Z krwi i nadziei".

Ojczym Anthony'ego Binkena był cenionym pisarzem, obrońcą praw człowieka i prawnikiem. Zmarł pięć lat temu. Matka Blinkena urodziła się na Węgrzech, on sam wychowywał się w Paryżu.

- Gdy teraz (Anthony Binken - red.) słyszy o różnych wydarzeniach na świecie, na przykład o gazowaniu, czy stosowaniu broni chemicznej, jemu to się kojarzy z doświadczeniami życiowymi - ocenia Tomasz Płudowski, amerykanista, politolog.

Bliken jako sekretarz stanu USA

Prezydent Białegostoku chce zaprosić nowego sekretarza stanu w rodzinne strony jego ojczyma.

- Myślę, że pokażemy te korzenie, te korzenie jego ojczyma, ale również pokażemy to, co pozostało po przedwojennym Białymstoku - mówi Tadeusz Truskolaski.

Cztery lata temu Antony Bliken na wystąpieniu w Warszawie mówił o wartościach takich jak praworządność i prawa człowieka. - To na pewno będzie podkreślać też będąc sekretarzem stanu - twierdzi Michał Baranowski, dyrektor biura German Marshall Fund w Warszawie.

Mówiąc o swoim wyborze Joe Biden podkreśla, że Antony Bliken "to jeden z najlepiej przygotowanych ludzi na to stanowisko, moim zdaniem nikt nie jest lepiej przygotowany".

Ryszard Schnepf - były polski ambasador między innymi w Stanach Zjednoczonych - historię rodziny Anthony'ego Blinkena poznał od niego samego.

- Jego wzrok świadczył o tym, że to było bardzo osobiste, i że on żyje tą historią - dodaje Schnepf.

Może uda się zaprosić przyszłego szefa amerykańskiej dyplomacji do Polski w szczególną rocznicę - 16 sierpnia, czyli dniu wybuchu powstania w białostockim getcie.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kary nałożone na Polskę przez unijne trybunały za czasów rządu PiS to ogromne sumy. Łącznie kary za Izbę Dyscyplinarną przekroczyły 557 milionów euro, za konflikt z Czechami o Turów - ponad 68 milionów. Razem to niemal 2 miliardy 700 milionów złotych. Jednak sama zmiana władzy nie zatrzymała licznika, bo niektóre sprawy wciąż nie są zamknięte.

Polska wciąż musi płacić setki milionów euro unijnych kar. "To jest efekt 8 lat PiS w Ministerstwie Sprawiedliwości"

Polska wciąż musi płacić setki milionów euro unijnych kar. "To jest efekt 8 lat PiS w Ministerstwie Sprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

W czwartek w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory parlamentarne. Sondaże wskazują, że rządzący krajem od 14 lat torysi oddadzą władzę Partii Pracy. Eksperci oceniają, że to będzie spektakularna poraża partii Rishiego Sunaka.

Sondaże wieszczą dotkliwą porażkę po 14 latach u władzy. "Ludzie mają dość kłamstw i niekompetencji "

Sondaże wieszczą dotkliwą porażkę po 14 latach u władzy. "Ludzie mają dość kłamstw i niekompetencji "

Źródło:
Fakty TVN

Radnym małopolskiego sejmiku po raz kolejny nie udało się wybrać nowego marszałka województwa. Choć PiS ma w sejmiku większość, to kandydatura rekomendowanego przez władze partii Łukasza Kmity znów przepadła. Pat w Małopolsce każe też pytać, co z potęgą prezesa Jarosława Kaczyńskiego i czy jego przywództwo jest w poważnym kryzysie?

Kryzys w małopolskim sejmiku narasta. Czy to wpłynie na przywództwo Jarosława Kaczyńskiego w PiS?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Pan Romanowski nie radzi sobie psychicznie z tą sytuacją - stwierdził w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. W ten sposób odniósł się do sprawy byłego wiceszefa Ministerstwa Sprawiedliwości Marcina Romanowskiego i poparcia przez sejmową komisję regulaminową wniosku prokuratury o odebranie mu immunitetu. Przewodniczący klubu Polska 2050 Mirosław Suchoń mówił, że środowe posiedzenie komisji regulaminowej i informacja prokuratury w sprawie Romanowskiego były "druzgocące".

"Informacja o wielkim bezprawiu za czasów PiS i Zbigniewa Ziobry"

"Informacja o wielkim bezprawiu za czasów PiS i Zbigniewa Ziobry"

Źródło:
TVN24, PAP

- Piotr W., czyli generalny wykonawca ośrodka, który budowała Fundacja Profeto, opowiedział nam o ustawionym konkursie z Funduszu Sprawiedliwości - relacjonowała w "Faktach po Faktach" Maria Pankowska z OKO.press, dodając, że wcześniej można było to podejrzewać. Według Sebastiana Klauzińskiego z nowych ustaleń wyłania się obraz Funduszu, który służył "do tego, żeby wspierać swoich". - A chyba taką perłą w koronie tego była właśnie Fundacja Profeto - podkreślił.

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

Źródło:
TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

Zakazać Koranu, zamknąć granice, rozpisać referendum w sprawie obecności w Unii Europejskiej - to najbardziej ekstremalne pomysły zwycięzcy holenderskich wyborów parlamentarnych. Teraz wiemy, że Geert Wilders zapewne ich nie zrealizuje, bo kontrowersyjny polityk musiał usunąć się w cień. Nowy premier zapewnia, że Wilders nie będzie sterował jego gabinetem z tylnego siedzenia. To jednak niejedyne zastrzeżenie, które się pojawia wokół nowego rządu.

223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"

223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska należy do coraz węższego grona państw, które formalnie nie uznają związków osób tej samej płci. Zawieranie związków partnerskich umożliwiła od 1 lipca Łotwa. Pierwsza para, która zdecydowała się na ten krok, mówi krótko: "jesteśmy razem od lat, więc ma to dla nas głównie wymiar praktyczny".

Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"

Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Pozostaje nam się tylko modlić" - to słowa rdzennych Amerykanów na widok migrantów, którzy dostają się na terytorium Stanów Zjednoczonych i przy okazji - na ich ziemie. Mówią o sobie, że są ludem pustyni, który mieszka tam od tysięcy lat i teraz mierzą się z problemem, którego nigdy wcześniej nie zaznali. Materiał telewizji CNN.

Plemię rdzennych Amerykanów mierzy się z nielegalną migracją. "Ma to na nas ogromny wpływ"

Plemię rdzennych Amerykanów mierzy się z nielegalną migracją. "Ma to na nas ogromny wpływ"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS