Polska wciąż musi płacić setki milionów euro unijnych kar. "To jest efekt 8 lat PiS w Ministerstwie Sprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN
Polska wciąż musi płacić setki milionów euro unijnych kar. "To jest efekt 8 lat PiS w Ministerstwie Sprawiedliwości"
Polska wciąż musi płacić setki milionów euro unijnych kar. "To jest efekt 8 lat PiS w Ministerstwie Sprawiedliwości"
Michał Tracz/Fakty TVN
Polska wciąż musi płacić setki milionów euro unijnych kar. "To jest efekt 8 lat PiS w Ministerstwie Sprawiedliwości"Michał Tracz/Fakty TVN

Kary nałożone na Polskę przez unijne trybunały za czasów rządu PiS to ogromne sumy. Łącznie kary za Izbę Dyscyplinarną przekroczyły 557 milionów euro, za konflikt z Czechami o Turów - ponad 68 milionów. Razem to niemal 2 miliardy 700 milionów złotych. Jednak sama zmiana władzy nie zatrzymała licznika, bo niektóre sprawy wciąż nie są zamknięte.

W unijnym sądzie w Luksemburgu toczy się rozprawa, którą Komisji Europejskiej wytoczył jeszcze rząd PiS. Chodzi o kary, które Bruksela nałożyła na Polskę za działalność Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Pytamy więc: co ze skargą poprzedniego rządu zrobi nowy? - Zdecydowaliśmy się podtrzymać tę skargę - informuje Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej.

Rząd PiS wytoczył sprawę Brukseli, licząc, że sąd zmniejszy naliczone kary. Tyle że PiS uparcie twierdził, że Izba Dyscyplinarna nie łamała europejskiego prawa. Dlaczego zatem nowa władza skargę podtrzymuje? - Jeżeli jest chociaż minimalna szansa na to, że chociaż część tych pieniędzy, które straciliśmy przez PiS, uda nam się odzyskać, to musimy każdą taką szansę wykorzystać - tłumaczy Adam Szłapka.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska". Zagraniczne media o decyzji KE w sprawie artykułu 7

Rachunek wystawiony poprzedniemu rządowi tylko za sprawy związane z praworządnością jest trudny do wyobrażenia. Podliczyła to Najwyższa Izba Kontroli. Łącznie kary za Izbę Dyscyplinarną przekroczyły 557 milionów euro, za konflikt z Czechami o Turów - ponad 68 milionów. Razem to niemal 2 miliardy 700 milionów złotych, które straciliśmy tylko dlatego, że rząd PiS wolał wojować z Unią Europejską.

- Tu nie chodzi o żadne wojowanie. Tu chodzi o pewne zasady, zgodnie z którymi mamy prawo reformować wymiar sprawiedliwości bez ingerencji organów zewnętrznych - komentuje Szymon Szynkowski vel Sęk, były minister do spraw Unii Europejskiej, poseł Prawa i Sprawiedliwości. To PiS powtarza od lat, ale nie zgodził się z tym żaden europejski sąd, stąd nałożone kary.

- Wszystkie zmiany, które zostały dokonane w wymiarze sprawiedliwości, naruszały standardy europejskie - ocenia Michał Wawrykiewicz, który uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Obywatelskiej.

Naprawa praworządności rozpoczęta
Naprawa praworządności rozpoczętaTVN24

Kary, które płacimy do dzisiaj

Do wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dochodzą też odszkodowania zasądzane przez Trybunał Praw Człowieka za dublerów w Trybunale Konstytucyjnym, za neosędziów, za zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa - za to wszystko państwo już musiało zapłacić setki tysięcy euro odszkodowań.

- Władze polskie są zobowiązywane do tego, by płacić kwoty tak zwanych słusznych zadośćuczynień - wskazuje Małgorzata Mączka-Pacholak, adwokatka. - Polski rząd wprowadzał działania, które kosztowały nie rząd, a obywateli 2 i pół miliarda złotych - podkreśla Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej.

To ogromna kwota. Wyższa niż Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała razem przez 32 lata. - To jest efekt 8 lat Prawa i Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości czy też u sterów rządów - zaznacza Krzysztof Śmiszek, polityk Lewicy, który uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego.

ZOBACZ TEŻ: Ponad siedem milionów euro kary dla Polski

PiS swojej winy nie widzi. Nowy rząd zastanawia się, czy można pozwać byłego premiera i jego ministrów. - Jest wręcz obowiązkiem Skarbu Państwa, aby podjąć akcją prawną mającą na celu poniesienie odpowiedzialności osobistej, finansowej przez te osoby, które do tego doprowadziły - uważa Michał Wawrykiewicz.

Za brak wprowadzenia przez PiS części unijnych rozwiązań płacimy do dzisiaj. To 4 miliony euro i 50 tysięcy dziennie za niewprowadzenie dyrektywy o łączności elektronicznej i 7 milionów plus 40 tysięcy dziennie za brak rozwiązań o sygnalistach. To, czego nie zrobił rząd PiS, musi jak najszybciej wprowadzić nowa koalicja.

- Odszkodowania, te słuszne zadośćuczynienia, są płacone przez polski rząd, przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych z pieniędzy budżetu państwa, czyli wszystkich podatników i podatniczek w Polsce - zwraca uwagę mecenas Małgorzata Mączka-Pacholak.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS