Kryzys w małopolskim sejmiku narasta. Czy to wpłynie na przywództwo Jarosława Kaczyńskiego w PiS?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kryzys w małopolskim sejmiku narasta. To wpłynie na przywództwo Jarosława Kaczyńskiego w PiS?
Kryzys w małopolskim sejmiku narasta. To wpłynie na przywództwo Jarosława Kaczyńskiego w PiS?
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Kryzys w małopolskim sejmiku narasta. To wpłynie na przywództwo Jarosława Kaczyńskiego w PiS?Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Radnym małopolskiego sejmiku po raz kolejny nie udało się wybrać nowego marszałka województwa. Choć PiS ma w sejmiku większość, to kandydatura rekomendowanego przez władze partii Łukasza Kmity znów przepadła. Pat w Małopolsce każe też pytać, co z potęgą prezesa Jarosława Kaczyńskiego i czy jego przywództwo jest w poważnym kryzysie?

Łukasz Kmita przepadł po raz piąty w głosowaniu małopolskiego sejmiku jako kandydat PiS na marszałka tego województwa. Jego porażka dziwi, bo to kandydat z poparciem najmocniejszym z możliwych w partii. - Miałem jednogłośną, pozytywną rekomendację całego komitetu politycznego - mówi Łukasz Kmita. - Prezes Jarosław Kaczyński wyznaczył osobę kompetentną - zapewnia Marlena Maląg, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Jednocześnie pojawia się pytanie, czy małopolski pat to szerszy problem ugrupowania, które oddało władzę. - Stosunki w Prawie i Sprawiedliwości zawsze oparte były na takim zamordystycznym prawie na zasadzie: albo jesteś z nami, albo cię zniszczymy - ocenia Paweł Poncyljusz, były poseł Prawa i Sprawiedliwości i były poseł Platformy Obywatelskiej.

Ta partyjna doktryna według polityka, który kilkanaście lat temu był blisko Jarosława Kaczyńskiego, właśnie przestaje obowiązywać, bo mniej władzy oznacza mniej stanowisk do podziału. Choć akurat w małopolskim sejmiku klub PiS-u po kwietniowych wyborach miał większość.

- To powoduje, że co poniektórzy działacze Prawa i Sprawiedliwości mówią: a może już nie musimy tak bardzo godności swojej chować do kieszeni - ocenia Poncyljusz.

Małopolska dalej bez marszałka. Kmita: drużyna PiS w województwie nieco się zagubiła
Małopolska dalej bez marszałka. Kmita: drużyna PiS w województwie nieco się zagubiłaTVN24

Apele o porzucenie jednostkowych ambicji

W czerwcu, przed drugim przegranym głosowaniem, prezes Jarosław Kaczyński w Krakowie osobiście rozmawiał z radnymi, a kolejnych głosowań w małopolskim sejmiku pilnował osobiście były wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

- Nie pomogło łączenie z prezesem Kaczyńskim, do którego doszło. Nie pomogło też to, że posłowie wręcz szantażowali radnych. Nie pomogły krzyki Ryszarda Terleckiego - komentuje Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Trollem to ty jesteś". Duże emocje na sejmiku i spór wewnątrz PiS

Dlatego trudno mówić o wypadku przy pojedynczym głosowaniu, choć pojawiają się takie zapewnienia. - To cała polityka z całym swoim urokiem, gdzie sytuacje bywają dynamiczne, bywają zmienne - komentuje Szymon Szymkowski vel Sęk, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - To jest sytuacja, która przede wszystkim jest szkodliwa dla Małopolski w tej chwili, bo mieszkańcy są narażeni na niestabilność - mówi Paweł Jabłoński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Słychać też apele o nieszkodzenie formacji i porzucenie jednostkowych ambicji. - Trzeba natychmiast ten żenujący spektakl w Małopolsce dla dobra Polski, dla dobra prawicy, dla dobra Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy skończyć - podkreśla Janusz Kowalski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Terlecki krzyczy na sesji sejmiku Małopolski: trollem to ty jesteś
Terlecki krzyczy na sesji sejmiku Małopolski: trollem to ty jesteśTVN24

Wewnętrzny konflikt w partii

Prawo i Sprawiedliwość tuż po wyborach samorządowych straciło większość w sejmiku podlaskim. Dyscypliny wśród radnych nie utrzymał Jacek Sasin, a polityczną głowę stracił Krzysztof Jurgiel - jeden z najwierniejszych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego jeszcze z czasów Porozumienia Centrum.

- W PiS-ie jest dzisiaj wiele środowisk, które na tej masie upadłościowej próbują uzyskać coś dla siebie - uważa Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050. - W tym konflikcie wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości jest tak zwana frakcja Beaty Szydło - wskazuje Paweł Poncyljusz. - Od wczoraj jest też obóz Andrzeja Dudy, bo nie dość, że ojciec Dudy jest szefem sejmiku, to minister Dudy był kandydatem na marszałka - zwraca uwagę Tomasz Trela, poseł Lewicy.

ZOBACZ TEŻ: Ciąg dalszy konfliktu w PiS w Małopolsce. Łukasz Kmita zwrócił się z prośbą do przewodniczącego sejmiku

Jarosław Kaczyński na pytanie o to, czy nie ma pomysłu, czy politycznej siły na zażegnanie kryzysu w Małopolsce, odpowiedział, że "tutaj kwestia ani siły, ani pomysłu nie wchodzi w grę". - Po prostu z pewnego rodzaju ludźmi, dla których udział w działalności politycznej to jest tylko i wyłącznie poszukiwanie własnych interesów, to musi być czas przeszły w naszej partii - zaznaczył prezes Prawa i Sprawiedliwości.

- Ja nie pamiętam, żeby od wielu lat (…) przywództwo Jarosława Kaczyńskiego było tak otwarcie i tak uparcie kwestionowane - komentuje Marcin Bosacki, poseł Platformy Obywatelskiej.

Kolejny sprawdzian dla partii i dla prezesa już niebawem. Jesienią wskazać trzeba będzie kandydata na prezydenta i to takiego z partyjnym poparciem.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP

Pozostałe wiadomości

To kolejna odsłona sporu o ambasadorów. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski potwierdził, że Mateusz Morawiecki naciskał na włoską premier, by powiedziała "nie" kandydaturze Ryszarda Schnepfa na ambasadora, ale nic nie wskórał. W koalicji słychać głosy o zdradzie stanu.

Morawiecki naciskał na włoską premier. Miller: zaprezentował się jako prymitywny skarżypyta

Morawiecki naciskał na włoską premier. Miller: zaprezentował się jako prymitywny skarżypyta

Źródło:
Fakty TVN

Apel brzmi dramatycznie, ale sprawa jest wyjątkowej powagi. "Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!" - nagłówki tej treści są dziś w gazetach, na portalach, można je usłyszeć i zobaczyć w radiu i telewizji. Problem polega na tym, że globalni giganci technologiczni bezkarnie i nieodpłatnie przejmują treści tworzone przez dziennikarzy. Zarabiają krocie, a zyski transferują za granicę.  

Media we wspólnym proteście. "Jest kolejny przeciwnik, z którym musimy się zmierzyć"

Media we wspólnym proteście. "Jest kolejny przeciwnik, z którym musimy się zmierzyć"

Źródło:
Fakty TVN

To było głosowanie ostatniej szansy. Marszałkiem województwa małopolskiego został Łukasz Smółka, a nie Łukasz Kmita, kandydat forsowany przez Jarosława Kaczyńskiego. Coraz więcej jest głosów w Zjednoczonej Prawicy o chaosie i zdradzie, o kryzysie przywództwa. Politycy koalicji rządzącej się z tymi głosami zgadzają.

I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"

I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Politycy, nie zabijajcie polskich mediów - to apel mający zwrócić uwagę na regulacje dotyczące relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z naszych treści - obracają nimi, zarabiają na nich, ale nie dzielą się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy. Podczas uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym politycy zlekceważyli postulaty mediów cyfrowych. Co mówią dziś? Na jaki grunt pada nasz apel?

Protest ponad 350 redakcji w sprawie prawa autorskiego. "Politycy nie rozumieją, że bez pieniędzy nie będzie mediów"

Protest ponad 350 redakcji w sprawie prawa autorskiego. "Politycy nie rozumieją, że bez pieniędzy nie będzie mediów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To sytuacja bez precedensu - mówił w "Faktach po Faktach" Krzysztof Śmiszek (Lewica), komentując doniesienia o naciskach wywieranych przez Mateusza Morawieckiego na włoską premier Giorgię Meloni. - Działanie premiera Morawieckiego jest działaniem antypaństwowym, co jest zawstydzające dla byłego premiera - stwierdził Michał Kobosko (Polska 2050).

"Sytuacja bez precedensu", "zawstydzające dla byłego premiera"

"Sytuacja bez precedensu", "zawstydzające dla byłego premiera"

Źródło:
TVN24

- Wydatki na obronność w deklaracji ministra obrony narodowej nie ulegną obniżeniu - powiedział w "Faktach po Faktach" Jacek Siewiera. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego był także pytany o to, z jakim celem polska delegacja uda się na szczyt NATO w Waszyngtonie.

Szef BBN: wydatki na obronność nie ulegną obniżeniu

Szef BBN: wydatki na obronność nie ulegną obniżeniu

Źródło:
TVN24

W latach 90. Jean-Marie Le Pen nazwał francuskich piłkarzy o afrykańskim pochodzeniu obcokrajowcami. To nie były jego najbardziej oburzające słowa. Za inną swoją wypowiedź został wyrzucony ze swojej własnej partii przez swoją własną córkę. Dziś Zjednoczenie Narodowe, wcześniej Front Narodowy, to największa partia w parlamencie. - Trzon tej partii to jednak są ludzie, którzy w niedawnym sondażu w 54 procentach otwarcie deklarowali, że są rasistami - zwraca uwagę Piotr Moszyński, były dziennikarz francuskiego radia RFI.

Zjednoczenie Narodowe wygrało wybory. Piotr Moszyński: trzon tej partii stanowią zdeklarowani rasiści

Zjednoczenie Narodowe wygrało wybory. Piotr Moszyński: trzon tej partii stanowią zdeklarowani rasiści

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Joe Biden z racji pełnionej przez siebie funkcji jest być może najważniejszą osobą na świecie, a najważniejszą osobą w jego świecie jest jego żona - Jill. Pierwsza dama, która wzięła z nim ślub prawie pół wieku temu, stoi murem za swoim mężem. Tak było po debacie, gdy powiedziała do zwolenników męża: "nie pozwolimy, by 90 minut zdefiniowało cztery lata twojej prezydentury". Teraz twardo namawia go, by walczył dalej.

Jaką rolę w kampanii Joe Bidena odgrywa jego żona? "Ma na niego ogromny wpływ"

Jaką rolę w kampanii Joe Bidena odgrywa jego żona? "Ma na niego ogromny wpływ"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS