Kryzys w małopolskim sejmiku narasta. Czy to wpłynie na przywództwo Jarosława Kaczyńskiego w PiS?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kryzys w małopolskim sejmiku narasta. To wpłynie na przywództwo Jarosława Kaczyńskiego w PiS?
Kryzys w małopolskim sejmiku narasta. To wpłynie na przywództwo Jarosława Kaczyńskiego w PiS?
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Kryzys w małopolskim sejmiku narasta. To wpłynie na przywództwo Jarosława Kaczyńskiego w PiS?Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Radnym małopolskiego sejmiku po raz kolejny nie udało się wybrać nowego marszałka województwa. Choć PiS ma w sejmiku większość, to kandydatura rekomendowanego przez władze partii Łukasza Kmity znów przepadła. Pat w Małopolsce każe też pytać, co z potęgą prezesa Jarosława Kaczyńskiego i czy jego przywództwo jest w poważnym kryzysie?

Łukasz Kmita przepadł po raz piąty w głosowaniu małopolskiego sejmiku jako kandydat PiS na marszałka tego województwa. Jego porażka dziwi, bo to kandydat z poparciem najmocniejszym z możliwych w partii. - Miałem jednogłośną, pozytywną rekomendację całego komitetu politycznego - mówi Łukasz Kmita. - Prezes Jarosław Kaczyński wyznaczył osobę kompetentną - zapewnia Marlena Maląg, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Jednocześnie pojawia się pytanie, czy małopolski pat to szerszy problem ugrupowania, które oddało władzę. - Stosunki w Prawie i Sprawiedliwości zawsze oparte były na takim zamordystycznym prawie na zasadzie: albo jesteś z nami, albo cię zniszczymy - ocenia Paweł Poncyljusz, były poseł Prawa i Sprawiedliwości i były poseł Platformy Obywatelskiej.

Ta partyjna doktryna według polityka, który kilkanaście lat temu był blisko Jarosława Kaczyńskiego, właśnie przestaje obowiązywać, bo mniej władzy oznacza mniej stanowisk do podziału. Choć akurat w małopolskim sejmiku klub PiS-u po kwietniowych wyborach miał większość.

- To powoduje, że co poniektórzy działacze Prawa i Sprawiedliwości mówią: a może już nie musimy tak bardzo godności swojej chować do kieszeni - ocenia Poncyljusz.

Małopolska dalej bez marszałka. Kmita: drużyna PiS w województwie nieco się zagubiła
Małopolska dalej bez marszałka. Kmita: drużyna PiS w województwie nieco się zagubiłaTVN24

Apele o porzucenie jednostkowych ambicji

W czerwcu, przed drugim przegranym głosowaniem, prezes Jarosław Kaczyński w Krakowie osobiście rozmawiał z radnymi, a kolejnych głosowań w małopolskim sejmiku pilnował osobiście były wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

- Nie pomogło łączenie z prezesem Kaczyńskim, do którego doszło. Nie pomogło też to, że posłowie wręcz szantażowali radnych. Nie pomogły krzyki Ryszarda Terleckiego - komentuje Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Trollem to ty jesteś". Duże emocje na sejmiku i spór wewnątrz PiS

Dlatego trudno mówić o wypadku przy pojedynczym głosowaniu, choć pojawiają się takie zapewnienia. - To cała polityka z całym swoim urokiem, gdzie sytuacje bywają dynamiczne, bywają zmienne - komentuje Szymon Szymkowski vel Sęk, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - To jest sytuacja, która przede wszystkim jest szkodliwa dla Małopolski w tej chwili, bo mieszkańcy są narażeni na niestabilność - mówi Paweł Jabłoński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Słychać też apele o nieszkodzenie formacji i porzucenie jednostkowych ambicji. - Trzeba natychmiast ten żenujący spektakl w Małopolsce dla dobra Polski, dla dobra prawicy, dla dobra Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy skończyć - podkreśla Janusz Kowalski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Terlecki krzyczy na sesji sejmiku Małopolski: trollem to ty jesteś
Terlecki krzyczy na sesji sejmiku Małopolski: trollem to ty jesteśTVN24

Wewnętrzny konflikt w partii

Prawo i Sprawiedliwość tuż po wyborach samorządowych straciło większość w sejmiku podlaskim. Dyscypliny wśród radnych nie utrzymał Jacek Sasin, a polityczną głowę stracił Krzysztof Jurgiel - jeden z najwierniejszych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego jeszcze z czasów Porozumienia Centrum.

- W PiS-ie jest dzisiaj wiele środowisk, które na tej masie upadłościowej próbują uzyskać coś dla siebie - uważa Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050. - W tym konflikcie wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości jest tak zwana frakcja Beaty Szydło - wskazuje Paweł Poncyljusz. - Od wczoraj jest też obóz Andrzeja Dudy, bo nie dość, że ojciec Dudy jest szefem sejmiku, to minister Dudy był kandydatem na marszałka - zwraca uwagę Tomasz Trela, poseł Lewicy.

ZOBACZ TEŻ: Ciąg dalszy konfliktu w PiS w Małopolsce. Łukasz Kmita zwrócił się z prośbą do przewodniczącego sejmiku

Jarosław Kaczyński na pytanie o to, czy nie ma pomysłu, czy politycznej siły na zażegnanie kryzysu w Małopolsce, odpowiedział, że "tutaj kwestia ani siły, ani pomysłu nie wchodzi w grę". - Po prostu z pewnego rodzaju ludźmi, dla których udział w działalności politycznej to jest tylko i wyłącznie poszukiwanie własnych interesów, to musi być czas przeszły w naszej partii - zaznaczył prezes Prawa i Sprawiedliwości.

- Ja nie pamiętam, żeby od wielu lat (…) przywództwo Jarosława Kaczyńskiego było tak otwarcie i tak uparcie kwestionowane - komentuje Marcin Bosacki, poseł Platformy Obywatelskiej.

Kolejny sprawdzian dla partii i dla prezesa już niebawem. Jesienią wskazać trzeba będzie kandydata na prezydenta i to takiego z partyjnym poparciem.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS