"Kościół powinien mieć taką autorefleksję i sam podjąć decyzję o zamknięciu"

"Kościół powinien mieć taką autorefleksję i sam podjąć decyzję o zamknięciu"
"Kościół powinien mieć taką autorefleksję i sam podjąć decyzję o zamknięciu"
Fakty TVN
"Kościół powinien mieć taką autorefleksję i sam podjąć decyzję o zamknięciu"Fakty TVN

Rząd dziękuje księżom za przestrzeganie restrykcji w Niedzielę Palmową, ale nie wszędzie jest za co. W kilku świątyniach interweniowali policjanci z powodu przekroczenia limitu wiernych. Skoro zamknięte są kina, teatry, restauracje i obiekty sportowe, skoro we Wszystkich Świętych zamknięte były cmentarze, to zamknijmy teraz kościoły - apelują lekarze.

W Niedzielę Palmową przynajmniej w tych dużych świątyniach limit osób był zachowany. - Ta niedziela rzeczywiście była takim testem, który - przynajmniej mogę powiedzieć o naszej diecezji wrocławskiej - zdaliśmy - ocenia ks. Rafał Kowalski.

- Staraliśmy się bardzo przestrzegać wszystkich wytycznych. Wydaje się, że to się prawie udaje - podkreśla ks. Dariusz Raś, archiprezbiter Kościoła Mariackiego w Krakowie.

Przedstawiciele rządu w poniedziałek podziękowali Episkopatowi za przestrzeganie obostrzeń.

- Gorące podziękowania i liczymy, że w tym reżimie również odbędą się święta - mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jednak pięć godzin później rząd przyznał, że nie wszędzie był przestrzegany limit wiernych w świątyniach.

- Zdarzają się nadal takie miejsca, w których te zasady są nieprzestrzegane. Będziemy je publicznie piętnować, ale również egzekwować stosowne przepisy przez właściwe służby - przekazał na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Mueller.

Opozycja też się przyglądała, jak Kościół stosował się do obostrzeń w ostatnią niedzielę. - Nikt nie przestrzega zasad, nikt nie przestrzega restrykcji - twierdzi Tomasz Trela, poseł Lewicy.

"Kościoły nie powinny być zamykane"

Rok temu w Wielkanoc obowiązywał limit pięciu osób w Kościele. Warto przypomnieć, że wtedy w Polsce odnotowanych było 318 przypadków zakażeń koronawirusem i 24 zgony w wyniku infekcji SARS-CoV-2. Dla porównania w tegoroczną Niedzielę Palmową poinformowano o 29 tysiącach nowych przypadków zakażeń koronawirusem i śmierci ponad 130 osób.

- Kościół tak naprawdę powinien mieć taką autorefleksję i sam podjąć decyzję o zamknięciu kościołów - uważa Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

W zeszłym roku w Wielkanoc papież Franciszek modlił się samotnie, by dać dobry przykład wiernym. Na całym świecie korzystano z technologii, by zachować poczucie duchowej wspólnoty.

- Chyba za mało pracowaliśmy w ciągu tego roku, żeby jednak utrwalić duchowość bez uczestnictwa - twierdzi ks. prof. Alfred Wierzbicki, teolog i etyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W tym roku Kościół stawia sprawę zdecydowanie. - Kościoły nie powinny być zamykane, kościoły są przestrzeniami modlitwy - uważa ks. Dariusz Raś, archiprezbiter Kościoła Mariackiego w Krakowie.

Hierarchowie - podobnie jak rząd - tylko apelują do wiernych i proboszczów. Zamknięcie świątyń jednak byłoby bezpieczniejsze - uważają eksperci.

- Musimy dokonać jakiegoś rachunku dóbr: wielkiego dobra duchowego jakim jest uczestnictwo w liturgii i wartości ludzkiego życia - dodaje ksiądz Wierzbicki.

Lekarze wręcz błagają, by się nie narażać i nie rozwijać epidemii.- Dziwię się troszeczkę, że nałożono zakaz zgromadzeń i wyłączono z tego kościoły, bo to są jednak długotrwałe zgromadzenia - zwraca uwagę prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Opozycja jednym głosem mówi to samo.

- To powinna być jasna decyzja rządu. Tutaj nie można pozostawiać żadnych furtek - podkreśla Szymon Hołownia, lider Polska 2050.

Władza jednak pomysł zamknięcia świątyń na święta odbiera w kategoriach ideologicznych. - Czasem mam wrażenie, że chcą z jakiś powodów, innych niż epidemiczne, aby kościoły zostały potraktowane bardziej surowo - mówi Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

W Wielkim Tygodniu rząd może jeszcze podjąć nowe decyzje - z dnia na dzień.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS