"Jeszcze dajemy radę. Ale nie wiadomo, jak długo"

27.03.2021 | "Jeszcze dajemy radę. Ale nie wiadomo, jak długo"
27.03.2021 | "Jeszcze dajemy radę. Ale nie wiadomo, jak długo"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
27.03.2021 | "Jeszcze dajemy radę. Ale nie wiadomo, jak długo"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 31757 nowych zakażeniach koronawirusem. 27 marca to też pierwszy dzień obowiązywania nowych obostrzeń - ograniczono działalność centr handlowych, zamknięto salony kosmetyczne i fryzjerskie. - Jeżeli dynamika nie będzie słabła, to na pewno będziemy rozważali kolejne obostrzenia - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Polska nie jest jeszcze krajem zamkniętym na cztery spusty, chociaż od 27 marca obowiązują nowe obostrzenia. Ograniczono działalność centr handlowych, zamknięto salony kosmetyczne i fryzjerskie. W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 31757 nowych zakażeniach koronawirusem.

Jeżeli statystyki nie będą się poprawiać, to prawdopodobnie zmaterializuje się scenariusz, o którym coraz poważniej mówi rząd - zakazu przemieszczania się i wprowadzenia godziny policyjnej.

Na razie rząd nie wprowadza godziny policyjnej, choć w przyszłości minister zdrowia tego nie wyklucza. Natomiast zakaz przemieszczania się już wisi w powietrzu. - Jeżeli ta dynamika nie będzie słabła, to na pewno będziemy rozważali kolejne obostrzenia - mówi minister Adam Niedzielski.

Na razie, od 27 marca, obowiązują nowe zasady. To potrwa co najmniej do 9 kwietnia. Co dalej? To okaże się wcześniej. Efekty obostrzeń powinny być widoczne już za tydzień, półtora. Z naciskiem na "powinny", bo jeśli ich nie będzie, to zasady mogą być twarde jak nigdy.

- Ja wiem, że to jest krok poważny, ograniczający, ale ze względu na życie i zdrowie innych ludzi musimy być pełni wyrozumienia i solidarności - apeluje doktor Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Wśród prawie samych złych informacji sytuacja na Warmii i Mazurach może być światełkiem w tunelu. Tam obostrzenia wprowadzono szybciej niż w reszcie kraju i już widać w regionie minimalną poprawę. Z tygodnia na tydzień nowych przypadków jest mniej.

- Dzwoniłam w tej chwili do kierownika działu ratownictwa medycznego. No też te wyjazdy utrzymują się w tej chwili na takim poziomie spokojnym dosyć - mówi Bożena Szelągowska, prezes Szpitala "Pro-Medica" w Ełku.

Coraz mniej miejsc

Najtrudniej jest na Śląsku, ale trudna sytuacja pandemiczna jest również w Krakowie. - Obawiam się najbliższych dwóch tygodni. Szczerze - przekazuje Katarzyna Turek-Fornelska, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Zdjęcia sznurów karetek, które stoją na podjazdach szpitali albo krążą między jednym a drugim w poszukiwaniu wolnego łóżka, były koszmarem drugiej fali. Teraz znów się to dzieje.

- Liczba wolnych miejsc jest coraz to mniejsza. Również dziecięcych. Jeszcze dajemy radę. Ale nie wiadomo, jak długo - mówi Katarzyna Turek-Fornelska.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzega, że będziemy mieli do czynienia z sytuacją, że trzecia fala przewyższy drugą falę.

Ignorowanie przepisów

W sobotę wielu spacerujących stołecznymi bulwarami - mimo dramatycznych danych - ignorowało przepisy o zakrywaniu nosa i ust.

Założoną maseczkę powinien mieć również wiceminister sprawiedliwości, który kandyduje na prezydenta Rzeszowa. Marcin Warchoł zamieścił w sieci nagranie, na którym założonej maseczki jednak nie ma.

- Mi jest wstyd za to, że w taki sposób może się zachowywać wiceminister w naszym rządzie - skomentował Piotr Mueller, rzecznik prasowy rządu.

Nadzieja w szczepieniach

Lekarze duże nadzieje wiążą z dostawami szczepionek. Wkrótce ma ich do Polski trafić dużo, dlatego jest już niemal pewne, że zmieniony będzie cały plan szczepień.

Kolejne roczniki mają być szczepione znacznie szybciej, a niewykluczone, że niedługo w ogóle zniesione zostaną kryteria i na szczepienie będzie mógł się zapisać każdy - bez względu na wiek. I jeśli będzie wolna szczepionka, po prostu będzie mógł ją dostać.

- Rozważamy różne warianty. Jednym z nich rzeczywiście jest powszechna dostępność do szczepionek - przyznał Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19.

Jeśli dostawy znów nie staną, ten scenariusz byłby możliwy jeszcze w drugim kwartale.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS