"Jesteśmy zgłoszeni do tego programu, ale ministerstwo nie przysłało nam żadnych środków"

27.01.2022 | "Jesteśmy zgłoszeni do tego programu, ale ministerstwo nie przysłało nam żadnych środków"
27.01.2022 | "Jesteśmy zgłoszeni do tego programu, ale ministerstwo nie przysłało nam żadnych środków"
Marek Nowicki | Fakty TVN
27.01.2022 | "Jesteśmy zgłoszeni do tego programu, ale ministerstwo nie przysłało nam żadnych środków"Marek Nowicki | Fakty TVN

Jak zapowiadał premier Mateusz Morawiecki, darmowe testy w aptekach miały pomóc w walce z COVID-19. Jednak darmowe testy to nie to samo co darmowe testowanie. W czwartek rano na 13 tysięcy punktów gotowych do testowania były 64 apteki, a po południu 105.

Na konferencji prasowej premiera Mateusz Morawieckiego 21 stycznia wszyscy aptekarze w Polsce dowiedzieli się, że za kilka dni mają rozpocząć testowanie pacjentów. - Od 27 stycznia darmowe testy antygenowe w każdej aptece - mówił szef rządu.

Po zapowiedzi premiera pacjenci szturmem ruszyli do aptek.

- Rzeczywiście od zeszłego piątku mamy bardzo dużo pytań o to, kiedy będą te darmowe testy, w jaki sposób będzie można je uzyskać - mówi Marcin Piątek, wiceprezes Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Szef rządu pomylił jednak darmowe testy z darmowym testowaniem w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Ponadto na 13 tysięcy aptek w czwartek rano gotowych do wykonywania testów były 64 placówki, a po południu - 105.

Jedna z aptek w Poznaniu, choć jest zgłoszona do programu testowania, nie wykonuje tego. - Nie ma takiej możliwości. Jesteśmy zgłoszeni do tego programu, ale ministerstwo nie przysłało nam żadnych środków ochrony - poinformowała pracownica poznańskiej apteki.

Podoba sytuacja jest w Gdańsku, gdzie pracownicy punktu powołują się na SMS-a od Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, w którym jest informacja, że sprzęt dopiero dojedzie. "Szanowni Państwo! Przepraszamy, dostawa pakietu startowego 100 testów antygenowych do Państwa apteki została przełożona na piątek 28.01. Zespół RARS" - możemy przeczytać w wiadomości.

Zdaniem ekspertów wszystko można było przygotować na czas, gdyby rząd wcześniej, a nie na ostatnią chwilę podjął decyzję o testowaniu zakażonych w aptekach. O piątej fali było wiadomo od miesiąca - podkreślają.

- Interpretacja rozporządzenia, które pojawiło się wczoraj mówi o wymogach, które nie wszystkie apteki spełniają - wyjaśnia dr Mikołaj Konstanty, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Nowa ustawa w sprawie walki z COVID-19

Chaos panuje nie tylko w aptekach. - Najtrudniejsza jest zmienność tego wszystkiego i decyzje podejmowane z dnia na dzień - uważa Maciej Bieliński, prezes spółki Szpitale Tczewskie.

Z dnia na dzień PiS zmienia ustawę dotyczącą weryfikacji covidowej, która już dawno miała obowiązywać, ale utknęła w Sejmie. W tym tygodniu projekt posła Hoca został zmieniony na nowy.

- Prace nad tym trwają. (...) Wiele już było działań. Polska akurat zachowała się tu bardzo dobrze: efekty mamy - przekonuje Marek Kuchciński, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Efekty są powszechnie znane - w ubiegłym roku zmarło najwięcej Polaków od czasów II wojny światowej. Mamy jeden z najgorszych wskaźników wyszczepialności w Unii Europejskiej, a obostrzenia pandemiczne są lekceważone. Ustawa Hoca miała więc nałożyć rygory, teraz nowy projekt ma zachęcać do testów.

- Jest to taki lekko mówiąc przymus po to, żebyśmy się testowali przed przystąpieniem do pracy raz na tydzień, czyli w każdy poniedziałek przychodzimy do zakładu pracy z wykonanym testem - wyjaśnił poseł Prawa i Sprawiedliwości Bolesław Piecha w "Salonie Politycznym Trójki".

Kto się temu nie podda, będzie się musiał liczyć z karą finansową za zakażenie innych - do 15 tysięcy złotych.

- Wszystkie te działania od początku pandemii - a kończąc na ustawie, która jest, a właściwie jej nie ma - przypominają Polski Ład, czyli bałagan PiS-u. To znaczy są jakieś przepisy, których nikt właściwie nie rozumie lub propozycje przepisów, które wydają się na pierwszy, drugi rzut oka absurdalne, a nie nie ma żadnych konkretnych decyzji - ocenia Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

Ustawa covidowa, którą przygotowuje Prawo i Sprawiedliwość, ma obowiązywać do końca pandemii. Kiedy wejdzie w życie? Nie wiadomo.

- Wszystko jest przygotowywane, nic nie przeczekujemy. Od początku pandemii naprawdę bardzo ciężko pracujemy - mówi Anna Kwiecień, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

W czwartek resort zdrowia odnotował blisko 58 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Na kwarantannie w Polsce przebywa ponad milion osób.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Jeśli teraz powstaje "Dom dobry", to lepiej nie zakładać, że tym razem będzie pogodnie. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS