"Henio dokonywał rzeczy niebywałych", "to luka nie do zapełnienia". Pożegnanie Henryka Wujca

24.08.2020 | "Henio dokonywał rzeczy niebywałych", "to luka nie do zapełnienia". Pożegnanie Henryka Wujca
24.08.2020 | "Henio dokonywał rzeczy niebywałych", "to luka nie do zapełnienia". Pożegnanie Henryka Wujca
Magda Łucyan | Fakty TVN
24.08.2020 | "Henio dokonywał rzeczy niebywałych", "to luka nie do zapełnienia". Pożegnanie Henryka WujcaMagda Łucyan | Fakty TVN

Henryk Wujec spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. - Pokazywał, jak ważne jest być odważnym w czasach, gdy odwaga była bardzo trudna - wspominali jego bliscy. Jak wyglądała polityczna droga Henryka Wujca?

Henryk Wujec był wieloletnim działaczem opozycji w czasach PRL-u, legendą Solidarności, jednym z architektów polskiej wolności. Ale jego bliscy mówią przede wszystkim o tym, że był wspaniałym, dobrym człowiekiem, na którego zawsze można było liczyć. Wujec zmarł 15 sierpnia.

- Był niezwykle ciepłym, niezwykle skromnym, niezwykle pracowitym, takim do bólu normalnym - mówi Danuta Przywara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

- Całe życie poświęcił ludziom. Jest to luka nie do zapełnienia - dodaje działacz opozycji w PRL Jan Lityński.

W poniedziałek Henryk Wujec został pożegnany i pochowany na Powązkach Wojskowych. W wygłoszonych przemówieniach wspominano jego całe życie.

- Henio dokonywał rzeczy niebywałych, kilka razy był pobity przez bezpiekę. Był pobity przez bojówkę, która zaatakowała dom Jacka Kuronia i to nieprzypadkowo zawsze Henio był bity, bo Henio zawsze stawał w czyjejś obronie - wspomina Lityński.

- Pokazywał, jak ważne jest być odważnym w czasach, gdy odwaga była bardzo trudna i droga - mówi działacz opozycji w PRL, a później m.in. minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz.

"To był bunt całego pokolenia"

Henryk Wujec skończył fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. I już od czasów studenckich angażował się w działania przeciw komunistycznej władzy. W marcu 1968 roku uczestniczył w strajku studenckim

W 1976 roku współorganizował pomoc dla represjonowanych robotników fabryk w Ursusie i Radomiu.

Później przystąpił do Komitetu Obrony Robotników i Solidarności.

Wujec za swoją działalność był dwukrotnie zwolniony z pracy i pobity przez bojówkarzy komunistycznej młodzieżówki. Po wybuchu stanu wojennego został internowany. W latach 80. w PRL-owskich więzieniach spędził łącznie trzy lata.

W roku 1989 roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu.

Już w wolnej Polsce Henryk Wujec był posłem i doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego. Do samego końca angażował się sprawy publiczne. Brał udział w manifestacjach, bronił praw obywatelskich i niezawisłych sądów.

- Nie wolno rezygnować ze swoich praw. Jak się raz zrezygnuje, to później kolejne prawa będą zawłaszczane - przestrzegał w jednej ze swoich wypowiedzi.

Henryk Wujec został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS