"Byliśmy na naprawdę dramatycznym zakręcie i chyba z tego wirażu wychodzimy"

24.09.2020 | "Byliśmy na naprawdę dramatycznym zakręcie i chyba z tego wirażu wychodzimy"
24.09.2020 | "Byliśmy na naprawdę dramatycznym zakręcie i chyba z tego wirażu wychodzimy"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
24.09.2020 | "Byliśmy na naprawdę dramatycznym zakręcie i chyba z tego wirażu wychodzimy"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Zjednoczona Prawica wychodzi z najpoważniejszego kryzysu w swojej historii. Powoli wychodzą też na jaw szczegóły rekonstrukcji rządu. Do rządu ma wrócić Jarosław Gowin, któremu najprawdopodobniej przypadnie resort rozwoju. Chociaż Porozumienie i Solidarna Polska mają mieć po rekonstrukcji po jednym resorcie, to wcale nie musi to oznaczać, że z rządem pożegna się Jadwiga Emilewicz, obecna wicepremier z ramienia Porozumienia.

Z rozmowy z Jarosławem Gowinem wynika, że Zjednoczona Prawica się nie rozpadnie, nie będzie wcześniejszych wyborów, a Porozumienie Jarosława Gowina akceptuje propozycje PiS. - Bardzo bym sobie życzył, żeby to był tylko teatr, ale nie. Byliśmy na naprawdę dramatycznym zakręcie i chyba z tego wirażu wychodzimy - stwierdził w czwartek lider Porozumienia.

Wiadomo, że w rządzie pozostanie lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, a Jarosław Gowin do rządu wróci - w roli wicepremiera oraz, prawdopodobnie, ministra rozwoju.

To oznacza, że z rządem może pożegnać się obecna minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, również posłanka Porozumienia. - Jest osobą numer dwa w Porozumieniu, więc z całą pewnością będzie miała zadanie do wykonania - zapewnia poseł Porozumienia Michał Wypij. Jednocześnie dodaje, że nie wyobraża sobie sytuacji, aby Jadwiga Emilewicz pozostała w rządzie z rekomendacji PiS. - Razem zakładaliśmy Porozumienie, przeszliśmy tę trudną drogę - podkreśla.

Pogorszenie relacji między Emilewicz a Gowinem

Słowa Michała Wypija, bliskiego współpracownika Jarosława Gowina, potwierdzają to, o czym od tygodni mówi się w kuluarach: że większość posłów Porozumienia chce, by Jarosław Gowin wrócił na stanowisko wicepremiera.

W rządzie nie jest jednak tajemnicą, że relacje między Jarosławem Gowinem a Jadwigą Emilewicz wyraźnie pogorszyły się już w maju, kiedy lider Porozumienia sprzeciwiał się organizacji głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich.

Jadwiga Emilewicz poparła w Sejmie tak zwaną "piątkę dla zwierząt". Dwóch posłów Porozumienia zagłosowało przeciwko, a piętnastu, w tym Jarosław Gowin, wstrzymało się od głosu. To oznacza, że Jadwiga Emilewicz była jedyną posłanką Porozumienia, która zagłosowała zgodnie z wolą Jarosława Kaczyńskiego. Wtedy rozpadł się duet Gowin-Emilewicz.

- Nie chcę publicznie oceniać decyzji pani premier - mówi Gowin. Po chwili jednak dodaje: - Jestem zaskoczony, że minister odpowiedzialny za gospodarkę, wbrew wyraźnej rekomendacji partii, głosuje za rozwiązaniem, które jest wyraźnie antyprzedsiębiorcze.

Mniej ministerstw po rekonstrukcji

Nie jest wykluczone, że Jadwiga Emilewicz nową ofertę pracy od premiera jednak otrzyma, bo w wyniku rekonstrukcji rządu ma być mniej resortów, a więcej ministrów bez teki.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że w ramach rekonstrukcji rządu kierowane dotąd przez ministra z Solidarnej Polski Ministerstwo Środowiska ma połączyć się z Ministerstwem Klimatu. Ministerstwo Sportu ma połączyć się z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ministerstwo Rozwoju też ma ma zostać połączone z innym resortem, ale dyskusja wciąż trwa: albo z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, albo z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Autorem tej ostatniej koncepcji jest minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek, poseł Porozumienia.

Za zmniejszeniem liczby ministerstw opowiadają się dziś wszyscy koalicjanci.

- Widzę, że pewnego rodzaju rozdrobnienie często przeszkadza w sprawnym zarządzaniu. (...) Te zmiany mają usprawnić funkcjonowanie rządu - ocenia Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł PiS.

PiS likwiduje dziś i łączy ministerstwa, choć to za rządów PiS powstawały nowe resorty i stanowiska.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę umorzyła śledztwo - nie chciała zbadać gigantycznych zarobków w Orlenie, także Daniela Obajtka. Chodzi o ponad osiem milionów złotych wydane z pominięciem tak zwanej ustawy kominowej. Teraz jednak prokuratura wraca do sprawy i zainteresowała się też Jackiem Sasinem, który nadzorował Orlen.

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by cesarek było średnio 15 procent. W Polsce jest to 50 procent. Dlaczego tak się dzieje? Lekarze wskazują, że kobiety nie chcą cierpieć w trakcie porodu, bo wciąż jest problem ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w 2023 roku zaledwie 17 procent porodów naturalnych było w Polsce znieczulanych.

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Piotr W., czyli generalny wykonawca ośrodka, który budowała Fundacja Profeto, opowiedział nam o ustawionym konkursie z Funduszu Sprawiedliwości - relacjonowała w "Faktach po Faktach" Maria Pankowska z OKO.press, dodając, że wcześniej można było to podejrzewać. Według Sebastiana Klauzińskiego z nowych ustaleń wyłania się obraz Funduszu, który służył "do tego, żeby wspierać swoich". - A chyba taką perłą w koronie tego była właśnie Fundacja Profeto - podkreślił.

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

Źródło:
TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Huragan Beryl przetacza się nad Karaibami i niszczy wszystko na swojej drodze. Wiatr wieje z prędkością nawet 290 kilometrów na godzinę i niemal wymyka się skali. Meteorolodzy już kwalifikują go jako huragan piątej kategorii, choć wcześniej prognozowano, że będzie to tylko burza tropikalna.

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS