"Być może Zjednoczona Prawica potrzebowała takiego nowego otwarcia"

22.09.2020 | "Być może Zjednoczona Prawica potrzebowała takiego nowego otwarcia"
22.09.2020 | "Być może Zjednoczona Prawica potrzebowała takiego nowego otwarcia"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
22.09.2020 | "Być może Zjednoczona Prawica potrzebowała takiego nowego otwarcia"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Polityczny spór rozgrzany do czerwoności i spotkanie za spotkaniem w nocy i w dzień. Najpierw prezes ze Zbigniewem Ziobrą, potem premier z Jarosławem Gowinem. We wtorek znowu Gowin, ale tym razem z prezesem. Jakie Jarosław Kaczyński stawia warunki? W materiale wykorzystano zdjęcia opublikowane przez fakt.pl.

Zbigniew Ziobro na naradę do Ministerstwa Sprawiedliwości wezwał swoich najbliższych współpracowników. Wszystko po tym, jak w poniedziałek późnym wieczorem ich lider rozmawiał z Jarosławem Kaczyńskim. To tam usłyszał warunki powrotu do koalicyjnych negocjacji.

- Nie wyobrażam sobie innego ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego. To jest symbol walki z przestępczością - mówi Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości, poseł Klubu Parlamentarnego PiS, z Solidarnej Polski.

Na spotkaniu w siedzibie PiS-u Jarosław Kaczyński miał ogłosić, że jeszcze wieczorem spotka się z szefem Solidarnej Polski i przedstawi mu warunki brzegowe pozostania w rządzie. Spotkanie liderów trwało cztery godziny.

- Wiadomo, że ta atmosfera jest gorąca, więc szybko takie zaproszenie dość wpłynęło. Oczywiście rozmowa przebiegała w dobrej atmosferze - dodaje Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu, poseł KP PiS, z Solidarnej Polski.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN, obok kwestii personalnych, które mówiąc najprościej miałyby sprowadzać się do osłabienia wpływów Zbigniewa Ziobry, czyli dymisji jego ludzi w resorcie sprawiedliwości i prokuratorze krajowej, wciąż kluczowe dla prezesa PiS-u jest uchwalenie dwóch ustaw. O ochronie zwierząt, która zapewne z poprawkami wróci do Sejmu z Senatu i tak zwanej "ustawy o bezkarności".

- Jeżeli kogokolwiek spytamy, kto jest symbolem walki z przestępczością i kto jest dzisiaj szeryfem, no to wiadomo, że Zbigniew Ziobro - przekonuje Jacek Ozdoba i zapewnia, że pierwotny projekt "ustawy o bezkarności" jest zły.

Porozumienie w lepszej sytuacji

- Te rozmowy nieoficjalne trwają. Wszyscy, mamy wrażenie, chcą, aby ta koalicja przetrwała - mówi Magdalena Sroka, posłanka KP PiS, z Porozumienia.

Tu pojawia się zasadnicza różnica między koalicjantami, bo Porozumienie Jarosława Gowina już zapowiedziało, że "ustawę o bezkarności" poprze. Były wicepremier był na spotkaniu z prezesem PiS-u. Pierwszym od zerwania koalicyjnych negocjacji.

- W dużo jaśniejszych barwach się rysuje w tym momencie, gdybym miał oceniać, współpraca z Porozumieniem. Jeśli chodzi o Solidarną Polskę, to droga jest wyboista - mówi Radosław Fogiel z KP PiS.

W poniedziałek późnym wieczorem lider Porozumienia rozmawiał też z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak mówią politycy koalicji, którzy znają kulisy rozmów, tematem numer jeden była dla jednych niedoszła, a dla drugich wciąż wisząca nad ministrem sprawiedliwości dymisja.

- Być może Zjednoczona Prawica potrzebowała takiego nowego otwarcia i te rozmowy - i prezesa Ziobry i Kaczyńskiego i dzisiaj Gowina - świadczą o tym, a trwają wiele godzin, że dalej chcemy współpracować - analizuje Marcin Ociepa.

Na środę władze PiS-u zapowiedziały kolejną naradę w swoim gronie.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: fakt.pl

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS