"Badanie proste i tanie" może uratować życie. Dzięki odkryciu polskich naukowców

27.03.2023 | "Badanie proste i tanie" może uratować życie. Dzięki odkryciu polskich naukowców
27.03.2023 | "Badanie proste i tanie" może uratować życie. Dzięki odkryciu polskich naukowców
Marek Nowicki | Fakty TVN
"Badanie proste i tanie" może uratować życie. Dzięki odkryciu polskich naukowcówMarek Nowicki | Fakty TVN

Odkrycie polskich i kanadyjskich naukowców dla wielu kobiet może oznaczać życie. Mutacja genu ATRIP może powodować raka piersi. Zwiększa wystąpienie tego raka aż dwukrotnie. 25 tysięcy kobiet w Polsce ma tę mutację. Wystarczy się zbadać, żeby wiedzieć i wystarczyć działać, żeby żyć.

W zamrażarkach Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, z których jedna mieści trzydzieści tysięcy probówek krwi, naukowcy znaleźli wiele mutacji genu o nazwie ATRIP. - Uszkodzenie tego genu doprowadza do nagromadzenia mutacji, do niestabilności genomu i doprowadza do powstania raka - wyjaśnia profesor Cezary Cybulski, Zakład Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

W pierwszej kolejności raka piersi, ale też pewnie innych nowotworów. To trzeba będzie jeszcze ustalić. Odkrycie jest wielkim sukcesem polskich naukowców i kanadyjskich, z którymi współpracowali. Wyniki ich pracy ukazały się w "American Journal of Human Genetics". - Polki już teraz będą mogły pójść do onkologicznej poradni genetycznej i mieć przebadany ten gen, bo to jest badanie proste i tanie, bo jedna mutacja raptem dominuje w całej Polsce - mówi profesor Jan Lubiński, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Przełożenie tego odkrycia na profilaktykę będzie proste, szybkie i tanie, dlatego że Polki z grup ryzyka już teraz są pod opieką poradni genetycznych. Tak jak pani Bogusława Śledź. - W mojej rodzinie mamusia miała raka piersi, więc jestem pod opieką genetyczną. Warto badać się, warto chodzić - apeluje pani Bogusława.

Wielka szansa

Każda z pół miliona kobiet w Polsce, która ma jedną z kilku już znanych lekarzom mutacji genów, może liczyć na coroczny bezpłatny pakiet badań. Zgłosiła się na nie - jak co roku - pani Paulina. - U mnie od pokoleń występuje rak. Moja babcia, mama mojej mamy, ma raka piersi, ma pierś usuniętą. Rak złośliwy. Myślę, że warto się skontrolować mimo wszystko. Jakby coś się działo, to tutaj jednak jest szybka reakcja - opowiada pani Paulina.

Teraz SMS-em przypomnienia będą mogły dostać też Polki, które mają nowo odkrytą mutację genu ATRIP. Zwiększa ona wystąpienie raka piersi aż dwukrotnie. Takich kobiet jest w Polsce 25 tysięcy. Dużo wiemy o naszych genach, ponieważ jesteśmy łatwi do zbadania. - Mamy szereg mutacji takich polskich, bo jesteśmy homogenni genetycznie, pochodzimy od kilku plemion przodków. Jesteśmy Słowianami i mamy szereg mutacji, które wykryliśmy dla naszej polskiej populacji w wielu genach - wyjaśnia profesor Cezary Cybulski.

Dzięki temu u pacjentek z tymi mutacjami udaje się nowotwory rozpoznać wcześniej lub w ogóle zapobiegać ich rozwojowi - na przykład poprzez profilaktyczne usunięcie piersi lub jajników. Takim zabiegom ponad dziesięć lat temu poddała się popularna aktorka Angelina Jolie.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN