W Krakowie zorganizowano szkolenie na temat endometriozy. "Średni czas postawienia rozpoznania to jest 8-10 lat"

25.03.2023 | W Krakowie zorganizowano szkolenie na temat endometriozy. "Średni czas postawienia rozpoznania to jest 8-10 lat"
25.03.2023 | W Krakowie zorganizowano szkolenie na temat endometriozy. "Średni czas postawienia rozpoznania to jest 8-10 lat"
Adrianna Otręba | Fakty TVN
Adrianna Otręba | Fakty TVNW Krakowie zorganizowano szkolenie na temat endometriozy. "Średni czas postawienia rozpoznania to jest 8-10 lat"

Endometrioza wyniszcza fizycznie i psychicznie co dziesiątą kobietę. Marzec jest miesiącem, a stolica Małopolski miejscem upowszechniania wiedzy o tej chorobie. W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie lekarze z Europy uczą się od najlepszych w tej dziedzinie.

Iga Włodkowska na właściwą diagnozę czekała piętnaście lat. - Kiedyś, jak szłam do lekarzy i mówiłam, że podejrzewam u siebie endometriozę, 98 procent nawet nie słyszało o tej nazwie - opowiada Iga Włodkowska.

W maju 2022 roku przeszła piątą operację. - Miałam jelita przyrośnięte do kości biodrowej - mówi pani Iga. Trudno jest nawet opisać ból, z jakim zmagają się kobiety chore na endometriozę. Dotyka ona jedną na dziesięć kobiet.

- Średni czas postawienia rozpoznania to jest 8-10 lat. Wynika to z tego, że objawy tej choroby są bardzo niespecyficzne - wyjaśnia doktor habilitowany Paweł Basta z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. - Ona się osadza na różnych narządach, skleja je, powoduje nacieki - tłumaczy Lucyna Jaworska-Wojtas, prezeska Fundacji "Pokonać Endometriozę".

Szkolenie na temat endometriozy

Pacjentki z endometriozą z nadzieją patrzą na takie inicjatywy jak ta w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Pod auspicjami Europejskiej Ligi Endometriozy odbyło się tam po raz pierwszy w Polsce praktyczne szkolenie na temat tej choroby. Wzięli w nim udział eksperci i 21 lekarzy z całej Europy. - Wykonaliśmy pięć operacji demonstracyjnych u pięciu pacjentek z zaawansowanymi postaciami tej choroby - mówi doktor habilitowany Paweł Basta.

- Operacje leczenia endometriozy są najtrudniejszymi operacjami w chirurgii ever. To jest Mount Everest umiejętności - przekonuje doktor Mikołaj Karmowski z Centrum Leczenia Endometriozy "Medicus Clinic".

Oprócz części praktycznej były też wykłady i dyskusja o nowoczesnych metodach diagnozowania oraz leczenia choroby. - Żeby tych ekspertów było coraz więcej. Bo jeżeli powstaną w Polsce centra leczenia endometriozy, to będziemy potrzebowali takich zespołów - mówi Lucyna Jaworska-Wojtas.

"Oczekuję, że zrobimy cały system"

Pacjentki potrzebują świadomych lekarzy, którzy nie przeoczą niepokojących objawów: silnego bólu, problemów z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego czy układu moczowego.

- Słyszałam, że przejdzie mi, jak dorosnę, przejdzie, gdy zajdę w ciążę, no i tak po prostu mam, taka jest moja uroda - opowiada Aleksandra Bielak z Fundacji "Pokonać Endometriozę".

Bez wątpienia krokiem milowym dla pacjentek i lekarzy był reportaż "Taka twoja uroda" autorstwa dziennikarek "Faktów" TVN. Pokazuje on dramatyczną sytuację kobiet chorujących na endometriozę, czekających latami na właściwą diagnozę. - Oczekuję, że zrobimy cały system, od diagnozy do leczenia - mówi Lucyna Jaworska-Wojtas.

To ma właśnie wypracować powołany niedawno przez ministra zdrowia zespół do spraw endometriozy.

Autor: Adrianna Otręba / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Od 6 grudnia mieliśmy mieć możliwość zaszczepienia się przeciw kolejnej wersji COVID-19 - Krakenowi. Ale bardzo wielu chętnych odchodzi w kwitkiem. Zapisy na pierwszą transzę od razu sie skończyły. Szczepionki rząd sprowadził późno, a w dodatku bardzo mało. Mają być kolejne dostawy.

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Źródło:
Fakty TVN

Zbliża się "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Najbiedniejsi, samotni, potrzebujący pomocy dostaną przed świętami to, czego im najbardziej potrzeba, by choć trochę im ulżyć i po prostu pocieszyć. Każdy z nas może wywołać łzy wzruszenia. Jest wielu wolontariuszy, ale potrzeba więcej. Na darczyńców czeka jeszcze ponad tysiąc rodzin.

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Autor:
Maria
Mikołajewska
Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mateusz Morawiecki w swoim expose "przedstawi najważniejsze wyzwania, jakie przed nami stoją" - mówił w TVN24 Waldemar Buda z PiS. Przyznał, że wynik głosowania w sprawie wotum zaufania dla Morawieckiego "jest dosyć przewidywalny". - To jutrzejsze expose to będzie taki dziki łabędzi śpiew premiera Morawieckiego - oceniła Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej.

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS