Posłowie będą mieli tysiąc złotych więcej na swoje biura. Kolejna taka podwyżka

27.01.2017 | Posłowie będą mieli tysiąc złotych więcej na swoje biura. Kolejna taka podwyżka
27.01.2017 | Posłowie będą mieli tysiąc złotych więcej na swoje biura. Kolejna taka podwyżka
Maciej Knapik | Fakty TVN
27.01.2017 | Posłowie będą mieli tysiąc złotych więcej na swoje biura. Kolejna taka podwyżkaMaciej Knapik | Fakty TVN

Bez większego rozgłosu Sejm podwyższył budżet na biura poselskie. Po raz drugi o tysiąc złotych. Pensja posłów od tego nie rośnie, dlatego posłowie przekonują, że nie ma o czym mówić. To komu przybywa pieniędzy? Skąd ta podwyżka i jaki jest jej cel?

Jeszcze rok temu kwota dla jednego posła na biuro wynosiła 12 tys. 150 złotych miesięcznie. W ciągu roku zwiększono ją najpierw o 1 050 złotych, a ostatnio o kolejny tysiąc złotych. Teraz na swoje biura każdy poseł dostaje 14 tys. 200 złotych.

Jak pracują biura

Żeby dowiedzieć się jak pracują biura poselskie reporter "Faktów" TVN odwiedził z kamerą kilkanaście z nich w pięciu dużych miastach Polski. Należących do polityków różnych opcji. Od pracowników usłyszał, że "przyjmują interesantów, porządkują dokumenty, prowadzą sprawy poselskie, zajmują się kalendarzem". Że pracują po "osiem godzin dziennie". W trzech przypadkach zastał zamknięte drzwi.

Jakie biura poselskie mają koszty? - To są wynagrodzenia pracowników, to są porady prawne, to są świadczenia - wymienia Anna Kuhn z Biura Poselskiego Małgorzaty Gosiewskiej.

PiS i Nowoczesna chwalą, PO i Kukiz nie

Co o podwyżkach sądzą sami politycy? - Zaskoczę pana, ale uważam że słusznie została zwiększona kwota na biura poselskie. Przypominam, że to nie są pieniądze dla nas - komentuje Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. - My, jako parlamentarzyści, chcemy, żeby te biura żyły, żeby byli w nich przyjmowani interesanci - dodaje Joachim Brudziński z PiS.

Nowoczesna potrzebuje tych pieniędzy, bo straciła subwencję budżetową. PO nie straciła. - Są inne, chyba ważniejsze, problemy w kraju i ważniejsze potrzeby - ocenia Marcin Kierwiński z PO. Jak jednak zdradza wicemarszałek Stanisław Tyszka z Kukiz'15, nikt za bardzo nie protestował tej decyzji. - To jest kolejna podwyżka, był też podwyższony fundusz remontowy. Nie rozumiem, jakie jest uzasadnienie - tłumaczy Tyszka.

100 milionów złotych rocznie

Biura poselskie to miejsca zatrudnienia dla ponad ośmiuset osób w całym kraju. I to tylko na etatach, bo na umowach zlecenie pracuje znacznie więcej. Posłom nie wolno zatrudniać rodziny, ale znajomych, sympatyków albo członków partii - już tak. Pracownicy biur w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN nie kryli swoich afiliacji politycznych. Część z nich pracuje dla partii na kilku frontach.

Zdarza się, że posłowie organizują kilka biur poselskich. Im więcej filii, tym lepsze dotarcie do wyborcy, zwłaszcza poza dużymi miastami. Z pieniędzy na biura można, oprócz czynszu i opłat za usługi komunalne, opłacić też przejazdy i podróże, kupić materiały biurowe, jedzenie, a nawet kwiaty. Rocznie na biura posłów i senatorów wydajemy prawie sto milionów złotych. Parlamentarzyści podkreślają jednak, że to nie są pieniądze dla nich.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS