"Mam nadzieję, że nas nie wygonią". Polacy z Wysp o Brexicie


Nie ma powodu udawać, że to szczęśliwy dzień - mówi Donald Tusk, kiedy Wielka Brytania robi krok w stronę wyjścia z Unii. Teresa May pisze do Tuska oficjalny list i tym samym uruchamia Brexit. Co w wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej sądzą mieszkający na Wyspach Polacy?

Słowo "Brexit" u wielu wywołuje gęsia skórkę, strach i niepewność, ale w Ealing - tak zwanej polskiej dzielnicy Londynu - można spotkać raczej brexitowych optymistów.

- Będą nas wpuszczać. Do momentu, kiedy będziemy chcieli być fair, to będą nas tu wpuszczać. Tego jestem absolutnie pewien - mówi mieszkający w Londynie Szymon. - Nie boję się tego (Brexitu - przyp. red.). Jesteśmy tutaj 12 lat i mam nadzieję, że nas nie wygonią - dodaje Beata.

Jednak wątpliwości, pomimo dobrego nastawienia Polonii, jest wiele. Będą one towarzyszyć Polakom w Wielkiej Brytanii nieustannie przez najbliższe dwa lata.

Rozwód

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May mówiła w trakcie parlamentarnej dyskusji, że "to historyczny moment, od którego nie ma powrotu. Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską" Gdy brytyjska premier w Izbie Gmin ogłaszała uruchomienie procedury rozwodowej z Unią, brytyjski ambasador przy Unii wręczał Donaldowi Tuskowi podpisany wczoraj po południu list informujący Brukselę, że Londyn europejską wspólnotę opuszcza.

- Nie ma powodu by udawać, że to szczęśliwy dzień. Ani dla Londynu, ani dla Brukseli - powiedział w środę Donald Tusk.

Ponad 700 dni twardych negocjacji

Przez ponad 700 dni czekają nas niepewność, ostre negocjacyjne zakręty i pewnie kilka dynamicznych zwrotów akcji. W czwartek brytyjski parlament ma zacząć prace nad ustawą, która ma przywrócić Wielkiej Brytanii prawną suwerenność. Do przejrzenia jest 20 tysięcy regulacji, które przez ostatnie 44 lata lat obowiązywały na wyspach choć tworzone były w Brukseli.

Donald Tusk do piątku ma wysłać przywódcom 27 unijnych państw stanowisko negocjacyjne, które zostanie przyjęte na szczycie pod koniec kwietnia. Konkretne negocjacje powinny się rozpocząć w czerwcu. Najdalej za 18 miesięcy gotowe ma być wstępne porozumienie. Po jego ratyfikacji - 30 marca 2019 roku - Wielka Brytania nie będzie już członkiem Unii.

Minister zapewnia

To zawiły i skomplikowany proces, który wpłynie na życie milionów Polaków.

Zrobimy wszystko, by zapewnić imigrantom ich prawa - mówi w rozmowie z "Faktami" minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii. - Chcemy to (wyjście z UE - przyp. red.) osiągnąć we współpracy z Unią Europejską i poszczególnymi krajami. Tak by dobre porozumienie, które - mam nadzieję - zawrzemy za dwa lata, było w interesie Unii, Polaków i Wielkiej Brytanii - podkreśla Amber Rudd. Połowa Brytyjczyków cieszy się, że procedura Brexitu wreszcie rusza. Ale dla 36 procent to wyjątkowo smutny dzień.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS