Koledzy mówią o żarcie, Krasnodębski o "sytuacji wyjątkowo niezręcznej"

06.03.2017 | Koledzy mówią o żarcie, Krasnodębski o "sytuacji wyjątkowo niezręcznej"
06.03.2017 | Koledzy mówią o żarcie, Krasnodębski o "sytuacji wyjątkowo niezręcznej"
Maciej Knapik | Fakty TVN
06.03.2017 | Koledzy mówią o żarcie, Krasnodębski o "sytuacji wyjątkowo niezręcznej"Maciej Knapik | Fakty TVN

Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany PiS, sugeruje, by Donald Tusk przyjął obywatelstwo niemieckie, jeśli chce ponownie zostać szefem Rady Europejskiej. Bo Tusk nie ma poparcia rządu polskiego, a ma poparcie wielu innych; w tym niemieckiego.

"Sądzę, dla jasności sytuacji Donald Tusk powinien przyjąć obywatelstwo niemieckie" - tak eurodeputowany PiS Zdzisław Krasnodębski napisał w poniedziałek na Twitterze.

Sądzę, dla jasności sytuacji Donald Tusk powinien przyjąć obywatelstwo niemieckie— ZdzisławKrasnodębski (@ZdzKrasnodebski) 5 marca 2017

Zdaniem Ryszarda Czarneckiego to był "żart". Ale to chyba nieprawda. Komentarz internetowy profesora Krasnodębskiego zdaje się być nawiązaniem do całkiem poważnej wypowiedzi prezesa Kaczyńskiego, który w poniedziałek powiedział, że Donalda Tusk jest kandydatem "Angeli Merkel, czyli niemieckim".

Sam Krasnodębski w rozmowie telefonicznej z "Faktami" tłumaczy, że sytuacja, w której Polak jest kontrkandydatem Polaka na forum europejskim, jest "wyjątkowo niezręczna". - Wydaje mi się, że Donald Tusk powinien wyciągnąć konsekwencje z tej sytuacji - dodał europoseł.

W innym wpisie na Twitterze sugeruje, że Donald Tusk w ogóle powinien zrezygnować z kandydatury.

Tusk powinien więc zrezygnować,by nie występować przeciw kandydat. RP— ZdzisławKrasnodębski (@ZdzKrasnodebski) 5 marca 2017

"Chce się przypodobać swojemu prezesowi"

Część opozycji jest oburzona słowami eurodeputowanego. - To taka wypowiedź rodem z Polski lat czterdziestych i pięćdziesiątych - komentuje Marcin Kierwiński z PO. - Wstyd za takiego profesora - dodaje.

Profesor Krasnodębski karierę zawodową i naukową rozwinął na uczelniach niemieckich, o czym przypomina eurodeputowany PO Janusz Lewandowski. - Może to on powinien się zastanowić nad zmianą obywatelstwa - komentuje były komisarz europejski. - Krasnodębski chce się przypodobać swojemu prezesowi i tyle. To jakiś ponury żart - mówi z kolei Adam Szłapka z Nowoczesnej.

Niemcy a sprawa polska

Słowa o tym, że Tusk to kandydat niemiecki, brzmią z ust polityków PiS jak zarzut. Były premier Polski ma też między innymi poparcie prezydenta Francji, ale jednak to Niemcy brzmią groźniej i gorzej mają się kojarzyć.

Jarosław Kaczyński często wymienia Niemcy w kontekście zagrożenia. W przeszłości mówił o "zakamuflowanej opcji niemieckiej" na Śląsku czy o "hołdzie berlińskim" Platformy Obywatelskiej. Profesor Pawłowicz postulowała swego czasu bojkot niemieckich towarów. Nic z tego nie wyszło, bo Niemcy są naszym największym partnerem handlowym.

Jednak chyba najbardziej pamiętnych niemieckim akcentem w polskiej polityce był "dziadek z Wehrmachtu" Donalda Tuska, który to zarzut padł w kampanii wyborczej w 2005 roku.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS