"Dlaczego nas wciągacie w swoją kłótnię? Nie chcemy tego. To małostkowe"

09.03.2017 | "Dlaczego nas wciągacie w swoją kłótnię? Nie chcemy tego. To małostkowe"
09.03.2017 | "Dlaczego nas wciągacie w swoją kłótnię? Nie chcemy tego. To małostkowe"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
09.03.2017 | "Dlaczego nas wciągacie w swoją kłótnię? Nie chcemy tego. To małostkowe"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Konflikt Kaczyński-Tusk jest w Europie znany. Ale polskiego sprzeciwu wobec reelekcji Donalda Tuska na urząd przewodniczącego Rady Europejskiej nie rozumie nikt - nawet premier Węgier. Po raz pierwszy w zjednoczonej Europie jakiś rząd podjął walkę tak bardzo z góry skazaną na porażkę. Ile z tego zrozumieli Europejczycy?

Europa niewiele rozumie z antytuskowej ofensywy PiS-u i polskiego rządu. To, że PiS i rząd nie chcą Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej, portal EUobserver nazwał "dyplomatycznym samobójstwem Polski".

- W czasie tak wielu kryzysów w Unii Europejskiej to duży atut, że się ma rodaka na tak wysokim stanowisku - uznał Faisal Islam, redaktor działu politycznego brytyjskiej telewizji Sky News.

- To bardzo trudne dla ludzi spoza Polski. Zrozumieć dlaczego polski rząd to robi? Nie było widać było, żeby Donald Tusk rzeczywiście atakował polski rząd. Raczej się odnosiło wrażenie, że był ostrożny - ocenił z kolei Daniel Brossler, korespondent "Suddeutsche Zeitung" w Brukseli.

Sąsiedzi nas nie rozumieją

Bliscy sąsiedzi Polski też tego nie rozumieją. - Polska gra przeciwko wszystkim ale i przeciwko sobie, bo staje się nieprzewidywalna - stwierdził Miroslav Karas, korespondent czeskiej telewizji w Polsce.

Współpraca z Węgrami, Słowacją, Czechami i krajami bałtyckimi według PiS-u miała lepiej służyć gospodarce i bezpieczeństwu Polski niż współpraca z Francją i Niemcami. Tyle tylko, że tzw. międzymorze też chwali sobie politykę Donalda Tuska, który jako Polak lepiej rozumie problemy Europy Wschodniej - zwłaszcza zagrożenia ze strony Rosji.

Sąsiedzi Polski nie rozumieją w szczególności oskarżeń PiS-u i polskiego rządu, że Brexit to wina Donalda Tuska. Wielka Brytania opuściła Unię z powodu niechęci Brytyjczyków do imigrantów z Polski i Europy Wschodniej, którzy ciężko tam pracują. Eurosceptycy, którzy oklaskiwali Beatę Szydło w europarlamencie, twierdzą, że imigranci z Europy Wschodniej są obciążeniem dla Wielkiej Brytanii. To interesów ciężko pracujących na Wyspach ludzi broniła Unia Europejska, negocjując warunki Brexitu. Negocjuje je także Donald Tusk.

"To małostkowe"

W Europie panuje opinia, że desperacki sprzeciw polskiego rządu wobec reelekcji Donalda Tuska wynika z osobistej niechęci Jarosława Kaczyńskiego.

- Każdy patrzy na Polskę i pyta: dlaczego to robicie? Dlaczego nas wciągacie w swoją kłótnię? Nie chcemy tego. To małostkowe - skomentował Matthew Day, korespondent "The Telegraph" w Polsce.

Ta ofensywa polskiego rządu przeciw polskiemu przewodniczącemu Rady Europejskiej jest także wiązana z konfliktem Warszawy z Komisją Europejską, zaniepokojoną stanem praworządności w Polsce.

W ciągu półtora roku rządów PiS Warszawa zdążyła skrytykować Komisję Europejską, przewodniczącego Rady Europejskiej oraz zasady jej funkcjonowania.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN