"Dlaczego nas wciągacie w swoją kłótnię? Nie chcemy tego. To małostkowe"

09.03.2017 | "Dlaczego nas wciągacie w swoją kłótnię? Nie chcemy tego. To małostkowe"
09.03.2017 | "Dlaczego nas wciągacie w swoją kłótnię? Nie chcemy tego. To małostkowe"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
09.03.2017 | "Dlaczego nas wciągacie w swoją kłótnię? Nie chcemy tego. To małostkowe"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Konflikt Kaczyński-Tusk jest w Europie znany. Ale polskiego sprzeciwu wobec reelekcji Donalda Tuska na urząd przewodniczącego Rady Europejskiej nie rozumie nikt - nawet premier Węgier. Po raz pierwszy w zjednoczonej Europie jakiś rząd podjął walkę tak bardzo z góry skazaną na porażkę. Ile z tego zrozumieli Europejczycy?

Europa niewiele rozumie z antytuskowej ofensywy PiS-u i polskiego rządu. To, że PiS i rząd nie chcą Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej, portal EUobserver nazwał "dyplomatycznym samobójstwem Polski".

- W czasie tak wielu kryzysów w Unii Europejskiej to duży atut, że się ma rodaka na tak wysokim stanowisku - uznał Faisal Islam, redaktor działu politycznego brytyjskiej telewizji Sky News.

- To bardzo trudne dla ludzi spoza Polski. Zrozumieć dlaczego polski rząd to robi? Nie było widać było, żeby Donald Tusk rzeczywiście atakował polski rząd. Raczej się odnosiło wrażenie, że był ostrożny - ocenił z kolei Daniel Brossler, korespondent "Suddeutsche Zeitung" w Brukseli.

Sąsiedzi nas nie rozumieją

Bliscy sąsiedzi Polski też tego nie rozumieją. - Polska gra przeciwko wszystkim ale i przeciwko sobie, bo staje się nieprzewidywalna - stwierdził Miroslav Karas, korespondent czeskiej telewizji w Polsce.

Współpraca z Węgrami, Słowacją, Czechami i krajami bałtyckimi według PiS-u miała lepiej służyć gospodarce i bezpieczeństwu Polski niż współpraca z Francją i Niemcami. Tyle tylko, że tzw. międzymorze też chwali sobie politykę Donalda Tuska, który jako Polak lepiej rozumie problemy Europy Wschodniej - zwłaszcza zagrożenia ze strony Rosji.

Sąsiedzi Polski nie rozumieją w szczególności oskarżeń PiS-u i polskiego rządu, że Brexit to wina Donalda Tuska. Wielka Brytania opuściła Unię z powodu niechęci Brytyjczyków do imigrantów z Polski i Europy Wschodniej, którzy ciężko tam pracują. Eurosceptycy, którzy oklaskiwali Beatę Szydło w europarlamencie, twierdzą, że imigranci z Europy Wschodniej są obciążeniem dla Wielkiej Brytanii. To interesów ciężko pracujących na Wyspach ludzi broniła Unia Europejska, negocjując warunki Brexitu. Negocjuje je także Donald Tusk.

"To małostkowe"

W Europie panuje opinia, że desperacki sprzeciw polskiego rządu wobec reelekcji Donalda Tuska wynika z osobistej niechęci Jarosława Kaczyńskiego.

- Każdy patrzy na Polskę i pyta: dlaczego to robicie? Dlaczego nas wciągacie w swoją kłótnię? Nie chcemy tego. To małostkowe - skomentował Matthew Day, korespondent "The Telegraph" w Polsce.

Ta ofensywa polskiego rządu przeciw polskiemu przewodniczącemu Rady Europejskiej jest także wiązana z konfliktem Warszawy z Komisją Europejską, zaniepokojoną stanem praworządności w Polsce.

W ciągu półtora roku rządów PiS Warszawa zdążyła skrytykować Komisję Europejską, przewodniczącego Rady Europejskiej oraz zasady jej funkcjonowania.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS